Liečebný pedagóg Lukáš Behul: – Demencie a alzheimer, to je pre mňa investigatívna robota. Každého z klientov musíte poznať, hľadať v jeho minulosti, lebo on žije v spomienkach, funguje na staropamäti, a je často inde, v inom priestore, aj v inom čase. Potrebujem sa rozprávať aj s jeho rodinou, objavovať, čo mal ten človek rád, čo formovalo jeho osobnosť a jeho život, lebo tým sa často vysvetlí aj to, prečo sa teraz správa tak, ako sa správa. Je to veľmi zaujímavá práca.
„Keď som prvý raz viedla dialóg s najrôznejšími prvkami svojho vnútra, ktoré po takejto pozornosti túžili už dlho, musela som sa usmiať, aká pôvabná, hlboko láskavá a všeobjímajúca práca to je. Práve pri práci s vnútornou rodinou som našla kotvu, priestor vrelej neutrality a zvedavého skúmania, súcitu so sebou, ktoré som si dovtedy nedokázala poskytnúť,“ spomína jedna z účastníčok seminára Internal Family System Richarda Schwartza, ktorá si naň prišla ujasniť, prečo má depresie, prečo je unavená a prepracovaná a prečo vždy viac dáva a prekračuje tak hranice svojich možností.
Karyl McBride: – Ak vás vaša matka od malička „učila“, že nie ste dosť dobrá, mali ste zrejme narcistickú matku. Túto knihu som napísala aj pre vás, aby ste sa mohli uzdraviť. Nie je to cesta hnevu, zlosti alebo nenávisti, je to cesta porozumenia. Som presvedčená, že nemá zmysel robiť z nikoho vinníka ani obeť. Za svoje životy a pocity sme zodpovední my sami. Aj moja matka sa snažila chápať, že to nie je kniha o vine, ale o uzdravení.
Kam sa stratili chlapi? – pýtal sa pred pár rokmi počas svojej krátkej prednášky na TED Philip Zimbardo, psychológ zo San Francisca, áno, presne ten, ktorý sa kedysi preslávil svojim kontroverzným projektom „väzňov a väzniteľov“ (kto nevie, o čo šlo, povinne googliť). Po úspešnej prednáške nasledovala e-kniha The Demise of Guys, ktorá vyvolala polemiku, no a teraz je na svete knižný Odpojený muž, kniha, v ktorej Zimbardo tvrdí, že technológie pripravuje chlapcov a mužov o mužnosť a čo sa s tým dá robiť – a či vôbec niečo.
Keď sa Marie-Louise von Franz, dlhoročnej spolupracovníčky švajčiarskeho psychoterapeuta Carla G. Junga spýtali, čo z Jungovej psychológie podľa nej pretrvá do budúcnosti, povedala tri témy: aktívnu imagináciu, synchronicitu a alchýmiu. Aktívna imaginácia je hlboká cesta človeka do vlastného vnútra, ktorá pomáha rozvíjať jeho osobnosť a sebaistotu. Jung sám ju nazval „kráľovskou cestou“ k poznaniu seba samého.
Priatelia, neklesajme na duchu. Boli sme stvorení pre tieto časy. Čoraz častejšie počujem okolo seba znepokojené hlasy a obavy z toho, čo sa deje, a aká bude naša budúcnosť, keď vidíme, že upadá to, na čom nám záleží. Nalieham na vás, prosím vás, prestaňte s lamentovaním a nestrácajte nádej. Pretože sme skutočne boli stvorení pre tieto časy. Roky sme sa učili, cvičili, trénovali a čakali, aby sme zažili práve tieto lekcie a aby každý z nás prispel k ich riešeniu tak, ako dokáže.
Dievčatá a ženy, ktoré nie sú schopné vybojovať si miesto, ktoré si zaslúžia; tie, ktoré sa izolujú od spoločnosti, sabotujú vlastné úspechy a nedokážu byť šťastné. Tie, ktoré znovu a znovu nadväzujú vzťahy s ľuďmi, vedľa ktorých sa cítia nedostatočné, prehliadané a osamelé. Ak sa v niektorom z týchto popisov spoznáte, táto kniha je určená práve vám.
Speváčka a komička Rudy Simone napísala päť kníh o Aspergerovom syndróme. Pretože vie z vlastných skúseností, aké náročné je žiť na autistickom spektre, hoci „len“ ako vysokofunkčný asperger, chce pomáhať aj iným aspergerom nájsť ich vlastnú cestu životom, jedinečnú práve vďaka tejto diagnóze. V svojej najnovšej knihe mapuje skúsenosti viacerých žien s AS a podáva súhrn rád pre ne aj pre rodičov detských aspergeriek.
Hlas v mojej hlave je sviňa. Týmto citátom otvára renomovaný psychológ a neurovedec z Michiganskej univerzity Ethar Kloss svoju knihu Vnútorný hlas, zaradenú medzi najlepšie knihy minulého roka. Je hlas, ktorý všetci počúvame celé dni niekde „tam vnútri“, nepriateľský kritik, alebo naopak, dobrý radca, ktorý nám hovorí, kedy sme na dobrej ceste a kedy sme z nej zišli?
Máte pocit, že vami váš blízky manipuluje, kontroluje vás, klame vám, často iracionálne vybuchne a útočí? S vysokou pravdepodobnosťou má hraničnú poruchu osobnosti. Čo to presne je a aký dopad môže mať na vás život s človekom, ktorý dokáže nečakane vybuchovať ako tlakový hrniec? Aký môže mať takýto život dopad na deti – a najmä, čo s tým dá robiť?