Predstavujeme vydavateľstvo KONTAKT

Predstavujeme vydavateľstvo KONTAKT

Napísala 

www.klub50.sk | riaditeľka: Danica Janiaková |
tel.: 0908 069 388 | info(zavináč)klub50.sk | Skrátená podoba ankety, ktorá vyšla v Knižnej revue.

Zameranie, profilové edície: Dialógy, Diagnózy, Recepty. Ako novinárka som často písala o medicíne. Z toho, čo ma zaujíma a kde mám prehľad aj o potenciálnych autoroch, sa tak samozrejme stala aj hlavná téma kníh, ktoré vydávam. Niekedy si doprajem „úlet“ ku kuchárskej knihe alebo knižke pre deti, ale väčšina z kníh vydavateľstva Kontakt oslovuje ľudí zrelého veku, teda od 45 do 60 rokov. Je to životné obdobie, v ktorom sa dejú zmeny, ktoré človek, či chce alebo nechce, musí akceptovať. Ak ich nechce prijať, má problém. Ak pochopí, že je čas zmeniť priority, má pred sebou kopu zaujímavých výziev.

Môže začínať znovu, konečne sa živiť tým, čo ho teší, budovať fungujúcejší vzťah, lepšie sa starať o svoje zdravie, písať básne, maľovať obrazy, cestovať, učiť sa cudzie jazyky, fotografovať. O tom som písala v knihe Čo s načatým životom? Muž a žena na prahu päťdesiatky. A knihy s takýmito témami vydávam aj iným autorom.

Vznik: Z pohľadu dozadu to vyzerá, ako keby ma niečo posúvalo k vlastnému vydavateľstvu. Pre časopis InfoKnihy Slovensko som písala články o vydavateľskej profesii a vďaka tomu absolvovala aj podnikateľské školenia pre malých vydavateľov. Dodnes mi z prednášok utkvela veta, že kniha bude úspešná, ak to bude buď prvý bedeker o nejakom meste, alebo hoci aj sedemdesiat prvý, no v tom prípade musí byť najlepší.

Teória ku mne teda prišla sama. Prax vlastne tiež. Na úplnom začiatku stála séria článkov o liečbe závislostí, ktorý som písala pre iný časopis. Šéfredaktor mi medzi rečou povedal, aby som ich skúsila vydať knižne, že by bola škoda, aby tá téma ostala len v časopise, veď vieme, kde časopisy končia. Skúsila som osloviť tri firmy, či by podporili vydanie – verila som, že prospešnej – publikácie... Súhlasili všetky tri. Tomu sa hovorí šťastie začiatočníka. Prvej knihe už môjho vlastného vydavateľstva som dala názov Tak už dosť! Východiská zo závislostí. Ešte dnes sa stáva, že mi zavolá nešťastná matka, ktorej syn sa opíja a dcéra berie drogy a ona sa trápi, kde vo výchove urobila chybu, alebo napíše bývalý alkoholik, ktorému myšlienky z knihy dávajú silu vydržať v abstinencii, prípadne študentka, ktorá píše diplomovku o drogách a chce z knihy citovať.

Koľko titulov ste vydali od vzniku, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

Osem. Všetky. V knihe Diagnóza Obezita jej autor MUDr. Ivan Majerčák s humorom i vážne hovorí o tom, že nadváha je choroba a že sa teda dá a má medicínsky liečiť. Gastronomický sprievodca po Chorvátsku s názvom Dobar tek! Dobrú chuť! je bedeker a kuchárska kniha zároveň. Na predvianočný trh sme priniesli prvý slovensko-český a česko-slovenský slovník pre deti s názvom Pozri, ako je dnes pekne! Podívej, jak je dnes hezky! Napísala ho novinárka a prekladateľka Barbora Škovierová, ktorá žije v Brne a spolu s manželom vychovávajú obe deti bilingválne...

S akými edičnými zámermi ste vstúpili do nového roku a ktoré sa vám už podarilo splniť?

Vyšla kniha Ja si ťa nedám s podtitulom Diagnóza, ktorá všetko mení. Okrem príbehu dvoch žien, ktoré hovoria o tom, ako prekonávali onkologickú liečbu a čo všetko im ich choroba vzala, no paradoxne i dala, sú tu aj rady lekárov, ako zvládnuť liečenie a návrat k normálnemu životu. A ako nestratiť nádej, čo je veľmi dôležité pre vyliečenie. Na ďalších tituloch sa pracuje. Táto práca ma naučila, že kniha, ktorá má vyjsť, vyjde, no sama si vyberie čas, ktorý potrebuje na to, aby bola dokončená.

(Medzitým sme vydali tri úspešné knihy z populárnej medicíny. Autorom čitateľmi vyhľadávaných titulov Vademecum zdravej výživy a Rakovina a výživa: mýty a fakty 1, 2 (plus recepty) je doktor Peter Minárik, známy gastroenterológ a propagátor vedecky overených zásad zdravej výživy. Diétna sestra Mária Štefáková napísala bestseller Varíme diabetikom, plný dobrých rád a receptov pre cukrovkárov. Barbora Škovierová napísala ďalšiu knihu pre deti v slovensko-českej mutácii Pyžamový týždeň / Pyžamový týden a novej autorke Soni Hudecovej vyšiel česko-slovenský gastronomický slovník Kuriatko v kastrůlku)

Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

Najpredávanejšie sú knihy o tom, ako žiť s cukrovkou a ako schudnúť, zrejme ich teda ľudia najviac potrebujú. Najväčšiu radosť mám z detského slovníka, ktorý učí malých Čechov a Slovákov, aby si dobre rozumeli.

A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

Vydávam len knihy, ktorým verím.

Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

Že je malý. Teda ten slovenský päťapolmiliónový knižný trh. Keby napríklad kniha pre diabetikov vyšla na nemecky hovoriacom knižnom trhu, ktorý má 180 miliónov potenciálnych čitateľov, a kúpilo by si ju tam také isté percento obyvateľstva, ako si ju kúpilo na Slovensku, som za vodou a môžem sa bez stresov sústrediť na vydávanie kníh, ktoré ma tešia. Ale keďže trh nenarastie, tak sa síce tiež sústreďujem na vydávanie kníh, ktoré ma tešia, no so stresmi. O aké veľké stresy pri každodennom boji o prežitie ide, chápe len ten, kto si to každý deň prežíva tiež.

Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

Vydávať knihy pre väčší trh, ako len päťmiliónový.

Akú knižku práve čítate?

Lars Saabye Christensen: Nevlastný brat. Autor, skvelý nórsky spisovateľ, ju písal sedem rokov a v mojej emocionálnej pamäti ostane možno aj po celý môj život. Keď sa z tohto silného príbehu spamätám, čakajú ma Královny slz a ostružin, almanach tvorby súčasných českých poetiek, ktorý som si doniesla z pražského knižného veľtrhu. Príjemne ma prekvapilo, že v tejto pragmatickej dobe ešte niekto dáva priestor a nádej tichému hlasu ľúbostnej básne.

Objednávky kníh vydavateľstva Kontakt

 

 

 

Posledná úprava 02.12.2021

Nájdete nás na FB