Vianoce diabetika

Vianoce diabetika

Napísala 

Vianoce diabetika sa tiež podobajú na bežný spôsob trávenia týchto sviatkov: leňošenie pred televízorom a zvýšenie glykémie s ospravedlňujúcim „len na chvíľu“. Aká by mala byť vianočná hostina v rodine diabetika?

Diabetik ostáva diabetikom aj počas vianočných, veľkonočných či ďalších sviatkov. Chuť porušiť všetky zásady zdravého stravovania, vysedávať pri televízii od rána do večera a prejedať sa dobrotami, to nie je správny postoj. Počas sviatkov, ktoré sa vyznačujú bohato prestretým stolom, je veľmi dôležité počítať SJ v skonzumovanom jedle a prispôsobiť dávku inzulínu na väčšiu porciu obľúbeného jedla – keď to už teda musí byť. Ale ako pri všetkom, tak aj pri vianočných dobrotách platí: všetko s mierou. Ak chcete vianočku, môžete si dať malý kúsok. Keď chcete lúpačku, môžete tretinu, ak viete, že máte dobrú glykémiu, ak viete, že máte primeranú hmotnosť, a ak viete, ako si skonzumovanú pochúťku prepočítať na dávku inzulínu. Môžete všetko, len musíte vedieť ako. A keď ste už uvarili sviatočnú večeru a máte pripravenú slávnostnú tabuľu, stojí za to prejsť sa pred večerou s celou rodinou po snehu. Prechádzka dodá večeru čaro, utuží súdržnosť rodiny a pomôže vašej glykémii.

K lákadlám Vianoc patria vlašské orechy a arašidy. Keďže oriešky obsahujú minerálne látky, počas sviatkov ich výnimočne môžu konzumovať aj diabetici. Ale po štipkách, nie za hrste! Pretože všetky orechy majú vysoký obsah tuku. V tabuľkách nájdete, aké množstvo orechov môžete započítať ako 1 SJ. Pri vlašských orechoch je to 70 – 80 g. Neznamená to však, že ich všetky zjete naraz, hoci je to len 1 SJ. Jednak by vám zaťažili žalúdok, a jednak, ako som už spomínala, tuky sú brzdou pri uvoľňovaní sacharidov a ich premene na glukózu. To znamená, že vaša glykémia by najskôr bola nízka, vy by ste si podľa toho vypočítali inzulín, a zrazu by vyletela hore.

Existuje veľa receptov na koláče pre diabetikov. Môžete piecť s náhradnými sladidlami, ale môžete si dovoliť aj zákusok pripravený pre celú rodinu – opäť zdôrazňujem: ak máte dobrú a dlhodobo stabilizovanú glykémiu. V takom prípade si dokážete odkrojiť z torty taký kúsok, ktorý zodpovedá vašej dávke inzulínu. Alebo si dáte tri opekance s makom, aby ste mali pocit ozajstných sviatkov. Čudujete sa, že len tri? A prečo by mal byť opekancov plný tanier? Veď potrebujete v žalúdku miesto aj pre ďalšie chody. Zvyknete si. Aj ja mám doma diabetika. Rovnako ako on si dávam len trochu opekancov, pretože sa teším na ďalšie chody a pretože si ako diétna sestra potrebujem udržiavať hmotnosť, ináč by moji pacienti nebrali vážne moje rady týkajúce sa chudnutia. Naše Vianoce sa začínajú tradičnou oblátkou s posekanými orechmi, potretou cesnakom a „popísanou“ medom (zodpovedá 1 SJ). Potom nasledujú opekance s makom (tri kúsky osladené sladidlom Fantázia, ktoré je šesťkrát sladšie ako cukor = 1 SJ). Po nich príde na rad vianočná kapustnica s klobásou a jedným malým zemiakom (1 SJ). Pretože nie sme prejedení, všetci sa vládzeme dostať k vysmážanému kaprovi, ktorý je pre mňa lahôdkou štedrovečernej hostiny (1 SJ). Zemiakový šalát dochucujem neenergetickým sladidlom (2 polievkové lyžice, teda 70 g = 1 SJ). Ostane miesto aj na dezert po večeri. Vianoce môžu byť aj pre diabetika sviatkami pohody a pokoja. Všetko závisí od spôsobu, ako sa dívate na jedlo, ako naň siahate, či sa naň tešíte, alebo ho považujete za nutnosť.

Alkohol – naozaj na zdravie?

Alkohol a diabetes mellitus. Existuje zvýšené riziko pre diabetika pri pití alkoholu? Ktoré druhy a v akých množstvách môže piť, ktoré vôbec nie? Alebo sa diabetik má radšej pitia alkoholických nápojov úplne zriecť?

Najväčším rizikom pre diabetika, ktorý práve chce vypiť nejaký alkoholický nápoj, je fakt, že alkohol patrí medzi chuťové dráždidlá, a preto ľahko zvádza k porušovaniu stravovacieho režimu. Alkohol môžeme zaradiť medzi sortiment nápojov, ktoré diabetik musí mať tiež pod kontrolou. Môže mu spôsobiť vážny problém, keď nevie, kedy, koľko a ako často môže pozdvihnúť pohár a vypiť na zdravie druhým, aby to bolo aj na zdravie jemu. O nadmernom pití a hrozbe závislosti teraz nebudem hovoriť. Chcem hovoriť len o ojedinelých životných situáciách, do ktorých sa z času na čas dostane každý diabetik, ako sú rodinné oslavy, posedenia s priateľmi a podobné príležitosti, keď je dôvod na to neodmietnuť jeden pohárik vína alebo jeden tvrdší drink.

Najskôr chcem zdôrazniť alkoholické nápoje, ktoré sú pre diabetika absolútne nevhodné. Sú to sladké druhy vín, sladké likéry, sladké šumivé alkoholické nápoje a čierne pivo. V malom množstve – a pod malým množstvom treba rozumieť dva decilitre vína, jedno pivo alebo pol deci destilátu pre muža, pre ženu polovičné množstvo – si diabetik môže občas dať pohár dobrého vykvaseného, kvalitného suchého vína, alebo pohárik destilátu bez cukru (vždy len k jedlu!), prípadne pohár svetlého piva. Ale pozor! Každý, kto si dopraje pivo, by si mal byť vedomý, že obsahuje nielen alkohol, ale aj cukor. Jedno pivo, dvanástka alebo desiatka, to sú 2 SJ, jedno diapivo je 1 SJ. Mimochodom, diabetik s nadváhou by nemal piť alkohol vôbec, lebo alkohol má vysokú energetickú hodnotu, minimálny obsah živín a žiadnu vlákninu, takže by v ňom prijímal len prázdne kalórie.

Skôr než diabetik vypije akýkoľvek nápoj obsahujúci alkohol, mal by si uvedomiť, že nesmie prekročiť povolené množstvo alkoholu. Musí sa pripraviť na to, že každý príjem alkoholu mu môže spôsobiť výkyv glykémie a že destiláty s vyšším obsahom alkoholu môžu spôsobiť náhly pokles glykémie. Diabetik na inzulínovej liečbe by mal vedieť, že alkohol môže piť len k jedlu, aby mu nespôsobil hypoglykémiu. A že ak požil alkohol, nikdy si nesmie pri vyššej glykémii dopichávať dávku inzulínu pred spaním. Po požití alkoholu odporúčam kontrolovať glykémie aj v noci.

A čo hovoríte na tzv. francúzsky paradox: priaznivé účinky jedného pohára červeného vína na večer, čo údajne znižuje krvný tlak a pôsobí ako prevencia srdcovo-cievnych komplikácií?

Tak na toto sa v diskusiách počas edukácií s obľubou pýtajú hlavne muži. O prospešnosti červeného vína na srdce sa toho v časopisoch veľa popísalo. Zvedavým diabetikom vždy vysvetľujem, že sa tým myslí pohárik červeného vína denne, ktoré roztiahne cievy. Myslím si, že túto pozitívnu úlohu nezohráva len konzumácia vína sama osebe, že je to práve spojitosť zdravého spôsobu života na francúzskom vinohradníckom vidieku, ich strava bohatá na zeleninu, ryby a ovocie, a zároveň dostatok pohybu, hlavne pri práci vo vinici. To všetko vedie k prevencii chorôb srdca a ciev. Pohárik červeného vína je len malý doplnok.

Ešte raz zdôrazňujem, že diabetik, ktorý má choré obličky alebo pečeň, by, samozrejme, nemal piť žiaden alkohol. Ak však diabetika, ktorý je ináč zdravý, pozvali niekde na oslavy, tak nech si to deci vína alebo malý aperitív dá. No najskôr nech skontroluje, či hostitelia pripravili aj obložené chlebíčky alebo keksíky. Aby mal čím zajesť tú alkoholom nabúranú hladinu krvného cukru. A aby sa s takou dobrou glykémiou, s akou na návštevu prišiel, mohol aj vrátiť domov.

A čo sušené ovocie? Má sa mu diabetik úplne vyhýbať?

Kvalitne vysušené ovocie je bohatým zdrojom minerálnych látok a vlákniny. Ale má aj vysokú energetickú hodnotu a obsahuje veľa cukru. Diabetici by preto mali radšej konzumovať čerstvé ovocie. Pacienti s nadváhou by sa sušenému ovociu mali vyhýbať úplne. Ostatní diabetici si na ňom môžu pochutnať len vtedy, ak sú ich glykémie uspokojivé, pričom sušené ovocie musia započítať do obsahu SJ v jedle na dávku inzulínu. 1 SJ zodpovedá 15 g sušeného ovocia, čo je napríklad 1 polievková lyžica hrozienok. Ešte by som chcela pripomenúť, že pri konzervovaní sušením sa k niektorým druhom ovocia pridáva cukor, prípadne je ovocie ošetrené sírou, aby sa zachovala jeho farba a mäkkosť. Takto konzervované sušené ovocie radšej na dvadsať minút namočte do vody a vodu potom zlejte.

Mária ŠTEFÁKOVÁ

Viac o stravovaní diabetika nájdete v knihe Varíme diabetikom od diétnej sestry Márie Štefákovej.

Objednávajte na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

(prípadne na tel. č. 0908 069 388, ale tam nemusíme byť vždy zastihnuteľní).

Kniha plná dobrých rád a receptov stojí 10 eur plus poštovné 3 eurá.

 

Posledná úprava 31.05.2023
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“

Nájdete nás na FB