Určite ich poznáte. Majú zelené tričká, šikovné ruky, dobré nápady a na tvári im neustále hrá úsmev. Martin Čurda a Fero Laššák – záhradníci (nielen) z televízie. 

Návšteva. Pre niekoho radosť, pre iného pohroma. Z detstva si pamätám vetu zo známeho českého filmu. Mladý muž priviedol rodičom predstaviť svoju nastávajúcu. Reakciu jeho mamy používam dodnes: „Do tohodle čurbesu?“

Človek je tvor vynaliezavý. Pri riešení svojho bývania dokáže zmobilizovať všetky kreatívne i organizačné schopnosti tak, aby sa čo najviac priblížil k svojim predstavám a finančným možnostiam. Niekedy to však dopadne inak, ako sme si naplánovali.

Čas nezastavím. Už je to raz tak. Aj ja som sa stala starou mamou. Práve preto si stále častejšie spomínam na tú svoju milovanú starkú.

Bol to taký normálny večer bežného pracovného dňa. Zrazu ma môj syn objal a povedal mi: „Mami, to je také perfektné, keď už nechodíš do práce. Ráno ma odprevadíš do školy, popoludní na krúžky a aj večer si stále doma. A minule ťa teta suseda videla sedieť v kaviarni a rozprávať sa s takými zaľúbencami. Ty sa teda máš.“ Pohladila som ho po hlávke a vysvetlila mu, že ja predsa chodím do práce. Veď z čoho by sme platili účty a za čo by sme išli na lyžovačku a v lete na dovolenku? Začudoval sa a pripomenul mi, že predtým som nemala toľko času ako teraz a domov som chodila veľmi unavená neskoro večer. Je pekné, keď vám dieťa povie, že ste iná, viac sa usmievate a je s vami zábava. S plnou vážnosťou mi oznámil,  že keď vyrastie, bude robiť to, čo teraz ja. Akurát, že nevie, čo presne robím.

S pribúdajúcimi rokmi sa postupne menia naše pohybové i ostatné fyzické schopnosti. Mnohí ľudia preto po odchode z aktívneho pracovného života do dôchodku uvažujú nad úpravou svojho bývania tak, aby vyhovovalo ich zmeneným potrebám.

Bývanie je téma, ktorej sa venuje takmer každý. Predovšetkým sú to ľudia hľadajúci spôsob, ako si zabezpečiť svoju prvú vlastnú alebo novú strechu nad hlavou. Zaoberá sa ňou aj stredná generácia, ktorá túži po väčšom alebo lepšom bývaní. A tiež starší ľudia.

Konečne doma. Práve tieto slová si povie isto každý po príchode z práce, zo služobnej cesty, z dlhého či krátkeho pobytu mimo domova. Nezáleží na tom, či je plné ľudí, ktorých máme radi, alebo sú to len „štyri steny“ malej garsónky. Je to miesto, ktoré máme radi.

Nájdete nás na FB