Niekto jednoducho len vyjde medzi ľudí a nájde si toho pravého, tú pravú. V poslednom čase však stúpa počet ľudí, ktorí dávajú prednosť životu bez stáleho partnera, prípadne, ak už chcú z osamelosti vyjsť, nenechávajú zoznámenie na náhodu. Psychologička Eva JAŠŠOVÁ sa okrem vedeckej práce externe venuje zoznamovacej agentúre Symbio, takže vie toho dosť o stratégiách, aké sme my ľudia ochotní vynaložiť pri hľadaní partnera a fungujúceho vzťahu.

Sexualita ľudí v zrelom veku je stále tabu. O tom, že by si rodičia, či dokonca starí rodičia ešte užívali v spálni, sa nehovorí. A pritom práve sexuálny súlad upevňuje dôveru a vzájomnú oddanosť. Práve okolo päťdesiatky sa však môžu objaviť dosiaľ nepoznané obavy, či už zo zlyhania, alebo zo straty atraktivity, ktoré sa môžu skončiť úplnou rezignáciou na sex. Čakajú partnerov v zrelom veku „zatvárajúce sa dvere“, alebo príde zmena, po ktorej sa z nich opäť stanú romantickí milenci?

Predajne suvenírov z Afriky ponúkajú zvláštne súsošie vyrezané z ebenového dreva. V rovnakom podrepe stoja na pleciach predchádzajúcej postavy tri ženy. Tri generácie žien, ktoré akoby vyrastali jedna z druhej: symbol kultu predkov, v ktorý tak silne veria všetky domorodé kmene čierneho kontinentu. Pre nás suvenír, pre nich hlboké životné poznanie. Že nikto z nás, ľudí, nie je sám, že tu s nami vždy sú tí, ktorí nás splodili, aj tí, ktorí splodili ich. Tak isto, ako aj my budeme vždy vplývať na život našich detí a vnukov, či už sme s nimi, alebo žijeme oddelene, či sme živí, alebo aj po našej smrti.

Oslava päťdesiatky či stretnutie maturantov po tridsiatich rokoch spustí mnoho otázok. Páči sa mi človek, ktorým som sa stal? Robím to, čo ma teší? Dostávam a dávam toľko lásky, koľko potrebujem? Naplnil som svoje sny? Akoby s päťdesiatkou prichádzala aj kríza zmyslu. Načo to celé bolo? Mám ešte čas, dôvod a sily na zmenu? A ak áno, tak na akú? Odpovede hľadáme s klinickou psychologičkou PhDr. Katarínou JANDOVOU.

Sympatický, očarujúci, vzdelaný, niekedy šarmantný, niekedy naopak nesmelý. Taký zväčša býva popis partnera, po akom túžime, stačí ho stretnúť a zrazu sme plní nádejí, dúfame, že práve s týmto človekom budeme po celý život šťastní. Stáva sa to každú chvíľu tisíckam dvojíc. Ale čo keď sa po čase ukáže, že vysnívaný partner je manipulátor? Že sa síce sprvu správal takmer dokonale, ale s tým, ako postupne maska padá, je tu namiesto pohodového a láskavého partnera iný človek, ktorý vás ničí, uráža, ponižuje a obmedzuje?

Doktorka Lillian Glassová napísala štrnásť kníh, najúspešnejšími sa stali tituly Viem, čo si myslíte, kniha o reči tela a Toxickí ľudia: Desať spôsobov, ako sa postaviť ľuďom, ktorí vám ničia život. Dá sa povedať, že vynašla výraz „toxický človek“ a že toto pomenovanie niekoho, kto v inom človeku vzbudzuje pocit menejcennosti, medzitým zľudovelo medzi odborníkmi i laikmi.

Už neviem ktorý muž bol tej mienky, že na svete existuje len jedna dobrá žena. A radil, aby si každý ženatý muž myslel, že je to tá jeho. Miguel de Cervantes

Život nie je ani nezmyselný, ani zmysluplný. Zmysel je záležitosť mysli. Život je chuť! Uchopte každý okamih a vyžmýkajte z neho všetku šťavu! Osho

Recept na šťastné manželstvo – existuje čosi také? Predstavte si, existujú dokonca aj vedecké výskumy, ktoré zisťujú, čo všetko sa môžeme od šťastných párov priučiť. Christian Thiel zhrnul ich výsledky do knihy, ktorá ponúka dokonca až dvadsať receptov na naplnené partnerstvo. Čo teda robia šťastné páry inak? Inšpirujte sa u tých najkvalifikovanejších.

Ak sa štyridsiatnik ožení s čerstvou maturantkou, freudisti sa tešia. Ďalší prípad potvrdzujúci teóriu otcovského komplexu. Dievčatá priťahuje postavenie, peniaze, moc, prípadne sláva mužov, hľadajú u nich pocit bezpečia, muži od svojich nezrelých partneriek čakajú predĺženie vlastnej mladosti, potvrdenie mužnej sily. Ale čo v prípadoch, keď je rozdiel medzi partnermi dvoj, dokonca trojgeneračný? O čo ide obom, starnúcemu mužovi na konci a mladej žene na prahu ľúbostného života, na čom je postavené ich spolužitie, ktoré nemusí byť len duševné, a – funguje vôbec? Nuž, asi prípad od prípadu. Tu sú niektoré z tých, ktoré vošli do histórie.

Nájdete nás na FB