Muži, ktorí dokážu zničiť každý vzťah

Napísala 

Doktorka Lillian Glassová napísala štrnásť kníh, najúspešnejšími sa stali tituly Viem, čo si myslíte, kniha o reči tela a Toxickí ľudia: Desať spôsobov, ako sa postaviť ľuďom, ktorí vám ničia život. Dá sa povedať, že vynašla výraz „toxický človek“ a že toto pomenovanie niekoho, kto v inom človeku vzbudzuje pocit menejcennosti, medzitým zľudovelo medzi odborníkmi i laikmi.

Lillian Glass

Muži, kteří dokážou zničit každý vztah

MOTTO, 268 s.

Kniha Toxickí ľudia: Desať spôsobov, ako sa postaviť ľuďom, ktorí vám ničia život vyšla v mnohách jazykoch a v mnohých krajinách sveta. Autorka, známa psychologička a súdna znalkyňa s praxou v Beverly Hills v Kalifornii, v nej učila čitateľov, že už nemusia trpieť a prežívať život v pozícii obete. Že ak majú tú smolu a natrafia na človeka, ktorý im ničí život, majú mnoho možností ubrániť sa mu. Od vydania tejto knihy doktorka Glassová absolvovala množstvo prednášok, verejných vystúpení, písala blog a komunikovala s ľuďmi, ktorým jej kniha zmenila život. Ktorí rozpoznali toxického človeka v svojej blízkosti, odmietli prijímať ho ďalej ako osud a dokázali ukončiť ten zničujúci vzťah. Keďže väčšina z nich boli ženy, napísala podľa ich skúseností ďalšiu knihu určenú výhradne ženám.

V úvode prináša niekoľko testov, podľa ktorých ľahko identifikujete muža, ktorý spĺňa kritériá toxického človeka. Na základe vlastností z týchto testov ho budete môcť zaradiť do jedenástich typov: žiarlivý súperivec, nevypočítateľný pasívno-agresívny tichý vulkán hroziaci smrtonosným výbuchom, arogantný nesebakritický „všade bol, všetko vie“, neodolateľný neverný klamár, zlostný tyran, zákerný provokatér, autodeštrukčný pesimistický bolestín, nemastný neslaný zbabelec, sebecký narcista, citový ľadovec, sociopsychopat – a budete podľa toho vedieť, aký typ správania na ktorý typ zaberá (okrem sociopsychopata, na ktorého platí jediné a to utekať preč). Partnerkám toxických mužov odkazuje: „Po prečítaní tejto knihy budete schopná spoznať každého toxického muža, ktorý vám vstúpi do života. Ak už taký muž vo vašom živote je, získate množstvo užitočných rád a postupov, ako sa k nemu správať. A predovšetkým – ak vo vašom živote už kedysi taký toxický muž bol a spôsobil vám zranenia, ktoré sa dosiaľ nezahojili – teraz sa budete môcť uzdraviť.“

Ukážky z knihy Muži, kteří dokážou zničit každý vzťah:

Toxickí muži trápia ženy bohaté, chudobné, krásne, obyčajné, štíhle i tie s nadváhou, vysoké i malé. Dokážu zničiť ženy všetkých náboženstiev, rás a kultúr kdekoľvek na svete. S toxickými mužmi sa stretávajú filmové hbiezdy, speváčky, modelky, finančné expertky, manželky politikov, advokátky, lekárky, učiteľky i psychologičky. No predovšetkým si ich pritiahnu do svojho života ženy s osobnosťou opatrovateľky – matky, ženy v domácnosti, učiteľky a ženy v pomáhajúcich profesiách, ktorá sa starajú o iných (zdravotné sestry, lekárky, psychologičky). Toxickí muži môžu zasiahnuť i do vášho pracovného života. Môžu ovplyvniť vašu kariéru, môžete na nich naraziť v podobe šéfa, kolegu, účtovníka či právnika.

Náchylné na útoky toxických mužov sú i ženy, ktoré majú výrazné umelecké nadanie. Toxický muž váš talent neocení, ani keby ste konkurovali Mozartovi, sústredí sa len na to, ako vás zničiť. A to sa negatívne podpíše na vás i na vašom výkone.

Toxickí muži sa nepodpisujú len na vašich pocitoch, ale aj na vašom vzhľade. Vaše telo neklame. Či si to uvedomujete alebo nie, prostredníctvom reči tela a výrazu tváre vysielate signály nepohody. Pomyslite si na toxického muža a sledujte v zrkadle, ako sa mení váš výraz tváre a čo sa deje s vaším telom. Úplne ste stuhli? Hrbíte sa? Cítite napätie v tvári? Mračíte sa? Na toxického muža reagujete toxickou rečou tela a to vám na kráse nepridá.

Najnebezpečnejší a najtoxickejší typ je sociopsychopat. Spoznáte ho podľa dvadsiatich osobnostných znakov, medzi ktoré patrí šarm a nenútenosť, grandiózne sebaprijímanie, patologické klamanie, manipulatívne správanie, absencia výčitiek svedomia a pocitu viny, povrchnosť, absencia citov a empatie, parazitický životný štýl, obmedzená schopnosť sebaovládania, promiskuita, problémové správanie v detskom veku, neschopnosť prijať zodpovednosť za svoje činy, mnoho krátkodobých manželských vzťahov a niektoré ďalšie. Ak u muža odhalíte tieto znaky, je vo vašom záujme utekať – stretli ste mimoriadne nebezpečného človeka, ktorý vás môže ohroziť aj na živote. Túto situáciu nemôžete brať na ľahkú váhu a je naivné dúfať, že tohto muža zmeníte. Sociopsychopati sú silne narušení jedinci a môžu váš život obrátiť naruby.

Ak sa chcete naučiť, ako sa správať k toxickým mužom v budúcnosti, musíte pochopiť toxických mužov vašej minulosti. Je nutné, aby ste si uvedomili, ktoré osobnostné rysy považujete za toxické a čo nie ste ochotná tolerovať. Akonáhle sa niekto taký objaví vo vašom živote, vyhnite sa mu veľkým oblúkom. Ak sa objaví vo vašej práci,, riaďte sa znalosťami a skúsenosťami. Buď môžete takú prácu odmietnuť, aby vám toxický šéf alebo kolega neobrátil život naruby, alebo si počínajte veľmi obozretne a zmluvne zabezpečte všetko, čo sa len dá. Robíte to pre svoje bezpečie a duševný pokoj.

A ďalšia dôležitá vec: Máte možnosť voľby. Už nie ste obeť a nemusíte niekde v kúte ticho plakať. Z každého vzťahu môžete odísť. Ak ste vystavená zneužívaniu, potom odísť MUSÍTE. Ak sa napriek tomu rozhodnete zostať, snažte sa pomocou techník z tejto knihy urobiť život čo najznesiteľnejší. Vyskúšajte všetky stratégie a vyberte si tú, ktorá zaberie.

Zmierte sa s tým, že sa neuzdravíte cez noc. Ale jedného dňa áno. Aj keď si teraz myslíte, že prežívate najtemnejšie obdobie svojho života, vedzte, že bude lepšie. Keď všetku bolesť a utrpenie prekonáte, budete múdrejšia a silnejšia.

Keby som dostala od každej ženy, ktorá mi tvrdila, že „dobrí muži už vymreli“, dolár, nevedela by som, čo s peniazmi. Na to sa dá povedať jediné: dobrých mužov je veľa a sú všade. A vôbec nie je ťažké ich nájsť, len musíte vedieť, ako. Keď prestanete čakať na princa na bielom koni a poobzeráte sa po mužovi z mäsa a kostí, budete príjemne prekvapená. Toxického muža teraz spoznáte na prvý pohľad. Už si ho dokázete udržať od tela a namiesto neho si pozvete do života muža, ktorý si vás zaslúži, a budete sa tešiť zo spokojného osobného alebo pracovného vzťahu.

Knihu Muži, ktří dokážou zničit každý vztah objednávajte tu:

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB