Zeleninové záhrady a vinice, to je Moravské pole, alebo inak Carnuntum-Marchfeld, turistická lokalita medzi Bratislavou a Viedňou. Dvanásti profesionáli, pestovatelia zeleniny a hrozna sa združili, aby mohli spoločne ponúkať kvalitné regionálne produkty a zároveň umožnili návštevníkom nazrieť do ich „kuchyne“ a života.

Od Viedne po Bratislavu, medzi hlavnými mestami dvoch štátov, sa rozkladá veľké územie chránenej prírody. Dunajské Luhy/Donau-Auen, národný park, ktorý na tridsiatich šiestich kilometroch toku Dunaja chráni typický lužný les, práve oslavuje dvadsiate výročie vzniku.

Práve som sa vrátila z Dní ruží v Badene, triedim fotky a myslím na to, že deti v škole by sa nemali učiť o tých, ktorí svet ničia, ale o tých, ktorí ho skrášľujú.

Boli sme sa pozrieť na miesta, kde podľa legendy vyčíňala „tá pani, ktorá vraždila nevinné dievčatá“. Takto pozná tunajšiu grófku Alžbetu Báthory celý svet, ako najmasovejšia vrahyňa je zapísaná dokonca v Guinnessovej knihe rekordov. Lenže... „Čím viac o nej čítame, tým menej toho vieme,“ konštatuje Miroslav Bitarovský z občianskeho združenia Slovenské podzemie. „Niekto hovorí, že sa vyžívala v sadistickom mučení, iný, že proces s ňou bol vykonštruovaný, aby sa ziskuchtivci mohli zmocniť jej majetku. Na budúci rok by sme chceli vydať publikáciu, v ktorej budú zahrnuté všetky verzie.“

Deväťstoročná história, najstaršia vinica v Rakúsku, najstaršia ovocná záhrada, jedinečné zbierky umenia, tým všetkým je známy kláštor Stift Klosterneuburg. Toto významné sídlo augustiniánov a mužského chóru nájdete v blízkosti Viedne. Svoje brány opäť otvoril aj pre individuálnych návštevníkov.

To, že Afrodita, bohyňa lásky a krásy, „z peny zrodená“, po prvýkrát vstúpila na pevnú zem práve na Cypre, zaznamenal v spise Zrodenie bohov antický spisovateľ Hesiodos. Homér k tomu pridal trochu poézie: podľa neho všade, kadiaľ bohyňa šla, začalo všetko pučať, kvitnúť a voňať. Samozrejme, veď prinášala jar, život, lásku a vášeň. Afrodita by určite mala radosť z toho, že jej ostrov dnes patrí k najobľúbenejším miestam na svete, ktoré vyhľadávajú novomanželia, aby strávili nezabudnuteľnú svadobnú cestu.

Keď novomanželia Greta a Fritz Tugendhatovci zadali architektovi požiadavku na rodinný dom pre päťčlennú rodinu, netušili, že sa ich vila v Brne-Černých Polích stane architektonickým medzníkom a základným dielom funkcionalizmu. Chceli originálne, svetlé a priestranné bývanie, a architekt, ktorému zákazku zadali, im dodal umelecké dielo.

Na celom Slovensku by sme sotva našli miesto s takým romantickým geniom loci, ako má Bojnický zámok. Fascinujúca stavba, akoby vytiahnutá z rozprávkovej knihy. Či skôr z filmu, filmári ju objavili už dávno, tu sa nakrúcala Šialene smutná princezná, Fantaghiró, alebo naposledy Johankino tajomstvo. Súčasnú podobu zámku navrhol a zrealizoval posledný šľachtický majiteľ, cestovateľ a zberateľ umenia Ján František Pálfi.

Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika zakrývala hustá hmla. Pamätník z bieleho travertínu na Bradle, ktorý navrhol geniálny slovenský architekt Dušan Jurkovič a postavili ho v roku 1928 za 280 dní, sme teda, žiaľ, nevideli. Cestou do múzea legendárneho generála, pilota i hvezdára v jeho rodnom dome v Košariskách nás sprevádzal dážď. Návšteva múzea sa však radí k nezabudnuteľným zážitkom. Nová expozícia vystavuje dvesto predmetov, od vecí každodennej potreby, nábytok, odevy, exotické pamiatky z ciest, vrátane najkrajšieho aktu z Tahiti – až po posmrtnú masku.

Určite tú sochu poznáte: vznešený starec s bielou bradou a palicou, okolo ktorej sa obvíja had, symbol neustále sa obnovujúceho života. Aj dnes ho používajú lekári a lekárnici. Je to Asklepión, vynikajúci liečiteľ a jasnovidec, možno len smrteľník, ktorý dokázal uzdravovať tak skvelo, že jeho meno prežilo stáročia, možno poloboh, a možno boh, ako tvrdia mýty. Podľa nich sa narodil v gréckom meste Epidauros, v ktorom dodnes stoja ruiny jeho preslávenej liečebne.

Nájdete nás na FB