Raj som si vždy predstavoval ako knižnicu, nikdy ako záhradu. J. L. Borges

Kedysi nesmeli dievčatá ani čítať také knihy, aké dnes píšu. Anonym

Otvor knihu, výsledok príde sám. Tai-cung

Májové tipy na čítanie: Druhý čierny zošit slovenského majstra temných poviedok; prvá časť kultovej ságy o planéte Hyperion a poslednom pokuse zachrániť ľudstvo; súbor praktických cvičení všímavosti, ktoré môžu vyliečiť naše stratené, opustené, menejcenné či grandiózne Ja; iné techniky, vďaka ktorým dokážeme komunikovať s múdrosťou vlastného tela; vedecké poznatky o efekte očakávania; a nakoniec pozvánka na bratislavskú autogramiádu svetovej autorky romantických bestsellerov.

O Etele Farkašovej sa určite dá povedať, že nepíše pre masového čitateľa. Napriek tomu, alebo skôr práve preto má svoj fanklub verných čitateľov, ktorí oceňujú jej úprimné výpovede, jej súkromné a pritom také základné pravdy o tom, čo je v živote skutočne dôležité. Farkašová je trojjediná autorka – poetka, spisovateľka a esejistka-filozofka, výnimočný zjav v slovenskej literatúre.

Francúzsky spisovateľ Bernard Minier na svojej webovej stránke uvádza, že keď ako sedemročný počúval v škole učiteľa, ktorý im čítal Robinsona Crusoa, hneď vedel, že tiež chce písať. Napriek tomu prvú knihu vydal až na prahu päťdesiatky. Zatiaľ napísal sedem detektívnych románov, Mráz adaptoval Netflix do podoby televízneho seriálu, na sfilmovanie sa pripravuje aj Skurvený príbeh. Úspešný francúzsky autor detektívnych thrillerov predstavil v Bratislave najnovší román Na kraji priepasti, v ktorom varuje ľudstvo pred umelou inteligenciou.

„Vidieť anjela, ktorý sa zaoberá mojou dušou“, tak definovala báseň Mila Haugová na kurze kreatívneho písania, ktorý viedla počas festivalu Ars Poetica. Jedinečná a inšpirujúca poetka pridala aj svoje skúsenosti s mimoriadne intímnou záležitosťou, akou písanie básní určite je:

Niečo napínavé: výnimočný debut o živote kuny, v ktorom sa spozná azda každý človek; thriller, v ktorom sa dovolenka v raji tragicky zvrhne; niečo literárne: Tom Hanks na pozadí románu o výrobe filmu mapuje dejiny USA od druhej svetovej vojny; poviedkový autoportrét kultového režiséra Pedra Almodóvara; niečo romantické: komplikované príbehy lásky v troch generáciách rodiny, ktorá vlastní hotel na pobreží; niečo vedecké: dôkaz, že metafory nie sú len v básňach, ale že podľa nich myslíme a konáme; niečo emocionálne: hľadáme odpoveď na otázku, prečo nás dojíma konkrétny typ hudby; a niečo praktické: zoznámime sa s terapeutickým použitím tejpov a s lekciami tvorivosti, ktorá lieči slovami.

Zopár tipov do rodinnej knižnice: temný román o osudoch brata a sestry z dediny na švédskom vidieku; detektívka krížená s trilerom o vraždách členov filmového štábu, ktorí kedysi natočili krutý horor; najkrajšie turistické trasy Škandinávie; pojednanie o tom, že kniha je síce najväčší vynález ľudstva, ale aj produkt ako iné produkty a teda potrebuje marketing; návod na rozprávanie príbehov, ktoré určite zaujmú; a na záver praktický sprievodca pre mliečne alergie a intolerancie, plný dobrých rád a receptov.

Pestrý výber kníh, v ktorom si každý môže nájsť tú svoju: detektívka zo súčasného Londýna; láskavý pohľad na zmiešavanie českej a gréckej kultúry; životy troch silných žien z prostredia berlínskeho vydavateľského domu a v medzivojnových časoch minulého storočia; romantická cesta za láskou v meste plnom parfumov a ich vôní; množstvo dobrých rád na premenu balkóna na úrodný raj; psychiatria ako zrkadlo sveta, v ktorom žijeme; a nakoniec motivačný diár pre dobrý rok 2024.

V pozvánke na jedno z podujatí festivalu Anasoft litera sa objavilo slovo „selfie“. Členovia poroty literárnej súťaže si totiž všimli, že v posledných štyroch-piatich ročníkoch – a v tomto zvlášť – vidieť zreteľné sústredenie sa autorov na egodokumenty. „Je sebastrednosť novým trendom v literatúre? A prečo?“

Vlaňajšia nositeľka Anasoft Litery a Krištáľového krídla Etela Farkašová predstavila na tohtoročnej Bibliotéke svoju novú knihu Hodiny lietania. Jej texty si stabilne udržujú vysokú kvalitu, v podstate v nich viac ako o príbeh ide o filozofickú reflexiu, o schopnosť vidieť pod povrch a prinášať originálne svedectvá o časoch, ktoré žijeme. Tvorba Etely Farkašovej vyžaduje premýšľajúcich čitateľov, nie masových a povrchných, – a tých má. Prinášame stručné zápisky z myšlienkového sveta jedinečnej prozaičky, esejistky a filozofky:

Nájdete nás na FB