Čo čítame. Vianočné tipy na knihy

Čo čítame. Vianočné tipy na knihy

Napísala 

Pestrý výber kníh, v ktorom si každý môže nájsť tú svoju: detektívka zo súčasného Londýna; láskavý pohľad na zmiešavanie českej a gréckej kultúry; životy troch silných žien z prostredia berlínskeho vydavateľského domu a v medzivojnových časoch minulého storočia; romantická cesta za láskou v meste plnom parfumov a ich vôní; množstvo dobrých rád na premenu balkóna na úrodný raj; psychiatria ako zrkadlo sveta, v ktorom žijeme; a nakoniec motivačný diár pre dobrý rok 2024.

Robert Galbraith
ATRAMENTOVOČIERNE SRDCE
Lindeni, 1086 s.

Detektív Cormoran Strike a jeho pravá ruka a spoločníčka v agentúre Robin Ellacottová, to je obľúbená dvojica, ktorú stvorila J. K. Rowlingová do svojej série krimi románov z prostredia súčasného Londýna. Píše ju pod pseudonymom Robert Galbraith, aby svojich hrdinov a ich pracovné aj súkromné osudy oddelila od svojej predchádzajúcej „čarodejníckej“ tvorby. Atramentovočierne  srdce je šiesty rozsiahly román (v slovenčine už vyšli predchádzajúce časti Volanie kukučky, Hodvábnik, V službách zla, Smrtiaca biela, Búrlivá krv, v septembri 2024 vyjde siedma časť The Running Grave odohrávajúca sa v prostredí temného náboženského kultu). V šiestom románe sa vďaka pátraniu po vrahovi mladej ženy, autorky úspešného kresleného seriálu na YouTube ponoríme do online sveta webových stránok, internetových diskusií, šikanujúcich trollov i psychicky labilných stalkerov, ktorí skrývajú svoju totožnosť pod divnými pseudonymami. S tým, ako sa Strike a Robin učia rozumieť pravidlám tohto sveta, postupuje aj ich pátranie po nebezpečnom chlapíkovi s prezývkou Anómia a zároveň sa prehlbuje aj ich vzájomný, zdá sa, že definitívne viac ako len priateľský vzťah.

Kateřina Panou
ŘECKÉ ŠTĚSTÍ
Cosmopolis, 264 s.

Kateřina Panou žije viac ako 25 rokov v Parge, historickom mestečku v gréckom regióne Epirus. Po školskom výlete, na ktorý si takmer nepamätá, nasledovala dovolenka s mamou, počas ktorej sa zoznámila s budúcim manželom, tretia a ďalšie návštevy už posúvali ich priateľský vzťah k láske. Kateřina najskôr len rozprávala priateľom zážitky z kultúrneho šoku a zžívania sa s novou gréckou domovinou – mimochodom, jej pohľad je láskavý a zábavný zároveň – , počas pandémie si založila blog Řecké štěstí a keď získal cenu Magnesia Litera 2022, otvorila sa jej cesta ku knižnému vydaniu. „Keby som žila v Čechách, písala by som o našich ľuďoch, o domove, o histórii a legendách. Žijem v Grécku, preto píšem o šťastí žiť v tejto nádhernej krajine. Píšem o láske, radosti a stretávaní dvoch mentalít, gréckej aj českej, z ktorých si beriem to najlepšie,“ píše v svojej knihe, ktorú tiež nazvala Řecké štěstí. „Grécko je prekrásne, aj keď to nie je raj na Zemi. Má mnoho problémov, ale kde dnes nie sú? Život tu nie je vždy ružový, ale ani čierny či biely. Je taký, aký si ho urobíme. A ja sa dívam s láskou a vidím krásu tam, kde iní vidia chaos. Tradičné Grécko mizne, som rada, že môžem zaznamenať, čo bolo a čo ešte stále je na tunajšom živote príťažlivé.“

Beate Rygiert
DŮM KNIH
Metafora, 350 s.

Berlín a jeho búrlivý spoločenský, kultúrny a politický život v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Atraktívne kulisy pre román na pomedzí literatúry a dokumentu, ktorý mapuje dôležitú časť dejín veľkého nemeckého vydavateľského domu Ullstein. Rodina riaditeľa vydavateľstva, jeho brata a ich detí sa v tých rokoch stala objektom bulvárnej tlače. Keď sa najstarší z majiteľov šesťdesiatnik Franz bláznivo zamiluje do rozvedenej židovskej intelektuálky Rosalie Gräfenbergovej, dostáva sa spolu s novomanželkou do sporu so zvyškom rodiny, ktorá sa obáva, že sa s ňou bude musieť deliť o dedičstvo. Intrigy a podrazy Ullsteinovcov vystupňuje aj spoločenská situácia po nástupe Hitlera k moci, keď sa Židia stali v Nemecku nežiadúcimi osobami. Beate Rygiert napísala živý, šťavnatý román-dokument, ktorého hrdinkami sú tri moderné sebavedomé ženy: dve reálne existujúce, okrem Rosalie, z ktorej sa stane úspešná novinárka, aj jej priateľka uznávaná spisovateľka Vicky Baumová, a Vickina fiktívna pisárka Lili, ktorá tiež túži písať dobré romány. Mimoriadne inšpirujúca kniha pre čitateľky, ktoré hľadajú silné ženské vzory.

Martina Sahler
PRÍBEH PÍSANÝ VÔŇAMI
Metafora, 398 s.

Každá romantička bude nadšená, ak pod vianočným stromčekom nájde tento Príbeh písaný vôňami, nový titul z edície Za láskou. Jeho autorka, nemecká spisovateľka Martina Sahler objavovala svet parfumov počas svojich ciest po Berlíne, Paríži, Provensálsku a po pobreží Stredozemného mora. Prvou knihou z tejto série vzdáva hold histórii i súčasnosti výroby luxusných vôni v meste Grasse na juhu Francúzska. V polovici minulého storočia ovládali tento priemysel rodinné klany, pričom rozhodujúce slovo v nich mali muži. Pre mladú ženu, ktorá túži po práci s parfumami, hocijako geniálnu a pracovitú, bol tento sen takmer nereálny. Martina Sahler vytvorila Anouk, hrdinku s geniálnym čuchovým nadaním, ktorá sa ocitne v konkurenčnom boji veľkých parfumérskych domov tých čias sídliacich v Grasse. Sú to domy Galimard, Molinard a Fragonard, trojica velikánov umenia výroby zmyselných vôní. Talentovaná začiatočníčka Anouk si hľadá a postupne nachádza v tomto privilegovanom svete voňavých kompozícií nielen sebarealizáciu, ale aj vášnivý vzťah a láskyplný domov. Kniha je zároveň aj fascinujúcich prehľadom dejín výroby parfumov od roku 1890 dodnes, ich cesty od prírodných esencií po tie priemyselne vyrábané.

Kolektív autorov
FANTASTICKÁ ZAHRÁDKA NA BALKONĚ
Šťavnatá sklizeň po celý rok
Grada Publishing, 159 s.

 „Obyvatelia miest a majitelia balkónov majú priemerne 4-6 metrov štvorcových priestoru – a to stačí! Najmenšou záhradkou je totiž kvetináč. Budete žasnúť, čo všetko môže vyklíčiť na vašom balkóne,“ sľubuje publikácia, ktorej autormi sú nemeckí a rakúski záhradníci a ktorú ilustrovala roztomilými obrázkami Ruth Veresová. Kniha plná názorných ilustrácií radí, čo všetko potrebujete pre svoj balkónový projekt, aby vaša úroda bola bohatá, ako správe zakoreniť rastliny, čím ich hnojiť, kedy polievať, ako rozoznať choroby a zbaviť sa škodcov, ktorý hmyz je užitočný, ako pestovať huby na slame alebo dreve a čo pre to môže urobiť káva, kto sa s kým v zeleninovej komunite znesie a ako ju ochrániť pred mrazmi. Dokážete si spraviť kvalitný plán na všetky mesiace roka. Aby ste si už počas prvej sezóny mohli povedať: môj balkón, tento malý raj sa mi páči – a čo to tu rastie? Moja večera, voňavé paradajky, mangold a špenát, uhorky aj fazuľa, koktailové bylinky, reďkovky, exotická kustovnica, aj jedlé huby a zemiaky.

Zuzana Šimeková
DOBRÝ ROČNÍK 2024
Diár, ktorý sa ti venuje
Lindeni, 192 s.

Motivačný diár od autorky bestselleru Krásni ľudia a knižnej novinky Ľudia nie sú stromy. V oboch knihách sa táto právnička – a mentorka, ktorá pomáha ľuďom počas náročných životných zmien, – venuje témam duševného zdravia, zvládaniu ťažkých období a hľadaniu rovnováhy v kariére, vo vzťahoch a v sebarealizácii. „Svoj život môžeme tvoriť, alebo sa pozerať, ako sa nám deje. Svoj deň môžeme plánovať, alebo ho nechať, nech plánuje on nás. Toto boli niektoré z tém, ktoré mi išli hlavou, keď som písala tento diár. Otváram ním dôverný rozhovor s vami,“ píše v príhovore k budúcim majiteľom plánovača roku 2024. „Na jeho stránkach vám predstavím môj pohľad, skúsenosti a tipy na riešenie otázok, ktoré som si sama kládla na ceste sebarozvoja, alebo ktoré si ma našli a ich zodpovedanie mi veľmi pomohlo. Verím, že témy každého mesiaca budú pre vás inšpirujúce, že vám pomôžu nájsť vlastné odpovede a aj tento diár prispeje k tomu, aby ste si vytvorili svoj dobrý ročník 2024.“

Dirk de Wachter
HRANIČNÍ DOBA
Konec normálních časů
Portál, 304 s.

Belgický psychiater Dirk de Wachter napísal túto populárnu monografiu o hraničnej poruche osobnosti ako hlavnej psychiatrickej diagnóze súčasnosti tak zaujímavo, že sa z nej stal mnohokrát dotláčaný bestseller. Ak bola ešte pred dvadsiatimi rokmi najčastejšia neuróza a teraz je to hraničná porucha osobnosti, môžeme z toho vyvodiť záver, že psychické diagnózy nejakým spôsobom súvisia s dobou, v ktorej prevládajú? Už ani nemôžeme sledovať médiá, aby sa v nich neobjavilo čosi o syndróme vyhorenia, ADHD, autizme, samovraždách a depresiách, o rozpade rodiny, nestabilných vzťahoch, osamelosti medzi inými ľuďmi, o škodlivosti sociálnych sietí a mobilov. Podľa posledného veľkého sčítania ľudí v tridsiatich európskych krajinách trpí na tieto diagnózy 38 % Európanov. Psychiatria je zrkadlo sveta, v ktorom žijeme. Pacienti sú nositeľmi symptómov patológie, ktorou trpí celá spoločnosť. Sú kanárik v klietke v uhoľnej bani, výstražné znamenie pre nás všetkých. Môžeme ešte uzdraviť náš svet? Renomovaný psychiater odpovedá áno a v svojej knihe predstavuje nástroje, ktorými sa môžeme s týmto problémom vysporiadať. V každom prípade sa nachádzame v bode zlomu, v hraničnej krajine, no ešte stále nám dáva nádej Hölderlinov výrok: Tam, kde rastie nebezpečenstvo, rastie aj záchrana.

Tieto knihy si môžete objednať v eshope Martinusu:

Posledná úprava 18.11.2023

Nájdete nás na FB