Barbora Škovierová

Barbora Škovierová

Napísala 

Slovenka žijúca v Brne, kde pracuje ako lektorka angličtiny a prekladateľka. Intenzívne sa zaujíma o bilingvizmus. Autorka prvého česko-slovenského/slovensko-českého slovníka pre deti Pozri sa, ako je dnes pekne! Podívej, jak je dnes hezky! a knižky Pyžamový týždeň/Pyžamový týden. Pre brniansky Dopravný podnik napísala svoju tretiu detskú dvojjazyčnú knihu Dobrodružství pod pantografem.

Barbora Škovierová – Tatiana Pajonková: Pozri, ako je dnes pekne! Podívej, jak je dnes hezky! Prvý detský slovensko-český a česko-slovenský slovník (Kontakt, Bratislava 2009) – každé písmeno slovenskej i českej abecedy a k nemu milá historka zo života trojročného dievčatka, ktoré žije v zmiešanej česko-slovenskej rodine a hovorí s maminkou po slovensky a s tatínkem po česky. Zábavná a veselo ilustrovaná knižka rozvíja schopnosť novej generácie detí dohovoriť sa v dvoch blízkych jazykoch - slovenčine a češtine. V príbehoch, ktoré zažila Agátka a jej kamaráti Tomáško a Veronika, sa stretnú so slovami, ktoré sa v oboch jazykoch odlišujú (bábätko / miminko, čučoriedka / borůvka, gombík / knoflík, nohavice / kalhoty, raňajky / snídaně, vedierko / kbelík...) a nenásilne sa tak zoznámia s ich základnou slovnou zásobou.

Barbora Škovierová (ilustrácie Katarína Ilkovičová): Pyžamový týden/Pyžamový týždeň (Kontakt 2012). Príbeh šesťročného dievčatka Agátky, ktoré má slovenskú maminku a českého tatínka a ktoré sa po prvý raz ocitne v nemocnici. Bilingválne dievčatko so záľubou v jazykových hrách si tu nájde novú kamarátku a spriaznenú dušu v osobe mladého lekára. Kniha má sedem kapitol, každá zastupuje jeden deň v týždni, ktoré dievčatko strávi na oddelení neurológie. Názvy kapitol tvoria frazeologizmy, ktoré sa výrazne odlišujú v slovenčine a češtine (Ako Agátku a Lucku žrali mrle / Jak měly Agátka a Lucka roupy, Ako deti robili z komára somára / Jak děti dělaly z komára velblouda, Ako si Agátka zbalila svojich sedem slivák / Jak si Agátka sbalila svých pět švestek).

Objednávky kníh TU

foto: Igor HRNČÍŘ

 

Posledná úprava 28.07.2016

Nájdete nás na FB