Keď sa beseda so spisovateľkou vydarí

Keď sa beseda so spisovateľkou vydarí

Napísala 

Zajtra (piatok a prvý letný deň) o desiatej ráno uzavrie Malokarpatská knižnica v Pezinku tohtoročný cyklus besied o knihách pre deti základných škôl. Z Brna príde spisovateľka Barbora Škovierová, ktorá má dve dcéry a (aj) vďaka tomu, že ich vychováva bilingválne, teda slovensko-česky, napísala niekoľko detských kníh, v ktorých sa pohrala s rozdielnymi výrazmi v oboch blízkych jazykoch.

V pezinskej knižnici predstaví svoju prvú obojjazyčnú knihu, ktorá má dva názvy a dve obálky. Keď otvoríte titulku Pozri, ako je dnes pekne! nájdete v abecednom poriadku milé historky zo života malej Agátky, ktorá má slovenskú mamičku a českého tatínka. Keď knihu otočíte, objavíte druhú titulnú stranu s názvom Podívej, jak je dnes hezky. Aj z tejto strany nalistujete krátke poviedky v oboch jazykoch o Agátke a jej kamarátoch, ktorí sa učia, že bábätko znamená miminko, vedierko je kbelík, čučoriedka borůvka, raňajky snídaně a že české deti si zapínajú knoflík na kalhotách a slovenské gombík na nohaviciach.

Verím, že beseda bude pre deti nezabudnuteľná. Zažila som totiž Barborinu prezentáciu jej (zatiaľ poslednej) knihy Ako kolibrík a tam sa udialo to, o čom snívajú všetci spisovatelia, ktorí absolvujú čítačky svojich kníh. Medzi dospelými, ktorí knihu prezentovali, a medzi petržalskými šiestakmi plynula nádherná energia porozumenia a súznenia. Úprimne poviem, takú atmosféru zažijete na besedách málokedy, na besedách so žiakmi, ktorých do knižnice na „nejakú spisovateľku“ nanominovali učiteľky, je to fakt výnimka.Vyzeralo to asi takto:
Barbora predstavuje svoju hrdinku: - Sofii sa práve zrútil svet, lebo jej rodičia hovoria o rozvode a ona sama sa hľadá vo vzťahu k dvom chlapcom. Má svoj vlog, v ktorom pred kamerou tancuje, chalanov zaujíma muzika, počítače, svet vtákov, niektorí už skúšajú aj to, čo dospelí, čím sa všetko komplikuje, ale neviem, či vám to mám prezradiť...
Publikum zborovo: - Anoooooo!
Barbora: - Kríza, ktorú prežívajú jej rodičia, Sofiu zneisťuje, vytáča ju hlavne matka, pani Dokonalá...
Z publika: - Takú poznám!
Barbora: - Sofia stále počúva iba: uč sa, aké máš známky?, upratala si si izbu?, neseď zase za počítačom, máme návštevu, poď k nám. Znie to otravne, ale prečo to asi tak rodičia robia?
Publikum: - ...lebo nás majú radi.

Títo šiestaci sa v Sofii, Noelovi a Patrikovi skrátka našli. Kým Barbora rozprávala, ilustrátorka knihy Petra Lukovicsová kreslila a Katka Ščevlíková spievala (okrem iného) aj jej novinku „Ja chcem byť len sama sebou“. Keď sa bude „kolibrík“ filmovať, táto pieseň bude soundtrack, zažartovala na záver. Medzitým ešte šiestaci kreslili vlastné ilustrácie Sofiinho príbehu, viaceré zaujímavé a výstižné, čo obe autorky príjemne prekvapilo, najmä keď si uvedomíme, že deti túto knihu dovtedy nečítali.Besedu pripravila Petržalská knižnica v rámci festivalu Prebuď sa (s) knihou, viedla ju Viera Némethová, skúsená organizátorka podobných akcií, ktorá bola tiež príjemne prekvapená, ako rýchle sa šiestaci zžili s postavou Sofie. Knihu odporúča knižniciam a učiteľom ako vhodný titul aj pri sexuálnej výchove, pretože presvedčivo ukazuje, že prvé sexuálne skúsenosti môžu byť drsné a vôbec nie príjemné.

Kniha Ako kolibrík vyšla vlani vo vydavateľstve Ikar v slovenčine, v priebehu pár dní vyjde aj v češtine.

Foto: Danica Janiaková a Petra MišákováA teraz pár praktických informácií. Ak vás knihy od Barbory Škovierovej zaujali, môžete si ich objednať tu: Pozri, ako je dnes pekne / Podívej, jak je dnes hezky! (pre 2-5ročné deti)
a tu: Pyžamový týždeň / Pyžamový týden (pre 6-9ročné deti)
a v e-shope Martinusu, keď kliknete na tento link:

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB