Koleso života

Koleso života

Napísala 

Často hovoríme, že žijeme v strese, že toto je mimoriadne náročná doba, ktorá na nás kladie vysoké nároky – ale nakoniec vysvitne, že najhoršie je to, čo na seba kladieme sami. Že to ja som ten či tá, kto si nevie určiť správne priority, kto si zle organizuje život, kto si nenájde čas na rodinu a seba a kto si toho priveľa naložil. Človek je najväčším stresorom samého seba. - Veronika Lukáčová, Heuristic Management

Samozrejme, pri povrchnom pohľade to vyzerá tak, že nás ničia deadliny, nečakané zmeny v termínoch, hlučné pracovné prostredie, nervózny šéf a arogantní kolegovia, nepriateľské a netvorivé prostredie, hlad a únava, zhoršený zdravotný stav, skoré ranné vstávanie a dopravné zápchy, politika a zlé správy z médií. Aspoň na toto si sťažujú ľudia, ktorých koučujem. Ale pravda je niekde inde. Štyridsiatnik Ján, vysoký manažér, skončil po smrti otca u lekára, kde si sťažoval na bolesti srdca. Počas mesiacov, kedy bol konfrontovaný s otcovou ťažkou chorobou a bolestivým umieraním, sa o tom, čo sa v ňom deje, s nikým nerozprával. Teraz sa učí hľadať v sebe zdroje mužskej sily a zároveň si dovoľuje prejaviť city. Zaobstaral si psa, s ktorým chodí na prechádzky, ktorému rozpráva to, čo ho ťaží, pri ktorom sa môže vyplakať – a tak sa dostáva zo stresu.

Päťdesiatnička Adela má za sebou rozvod. Ten by ju až tak nerozhádzal, s ex-manželom žili už roky skôr v rutinnom vzťahu, najhoršie však znášala fakt, že sú obaja naďalej spolumajiteľmi firmy, ktorú spoločne vybudovali a v ktorej každý z nich zastával dôležitú pozíciu. Adela skončila v depresiách kvôli tomu, že sa každý deň stretávala v kancelárii s bývalým manželom a dívala na to, aký je šťastný s novou partnerkou. Počas koučingu sme zvládali lekcie, s ktorými sa musela vysporiadať: že tomuto mužovi, ktorého potrebuje vo firme, má dať novú rolu v svojom živote; že už to nie je jej manžel, ale zamestnanec.

Koučovanie mení naše postoje k životu. Ako zmeníme svoj postoj k okoliu, tak okolie tiež reaguje zmeneným spôsobom. Je dôležité naučiť sa žiť v spojení so samým sebou, a v prípade, ak okolie žiada od nás opak, dokázať povedať nie. Často ide o ťažké dilemy, ktoré sa dajú zvládnuť, keď pochopíme, že ak chceme v živote niečo nové, musíme vedieť vylúčiť to nefungujúce.

Koučing často začínam tým, že dám klientovi nakresliť Koleso života. Je to náhľad, vďaka ktorému klient v priebehu jedinej minúty zistí, ktorú oblasť svojho života zanedbáva. Na osi kolesa sa nachádza rodina, priatelia, zdravie, koníčky, peniaze, odpočinok, osobný rozvoj, práca. Hovorím klientom: zamaľujte farebnou ceruzkou na stupnici od nula do desať, do akej miery ste spokojní s každou z týchto oblastí života. Keď si pozriete ozubené koleso, ktoré vám vyjde, môžete porozmýšľať, čo by ste chceli mať inak. Ktorú oblasť by ste chceli zmeniť ako prvú? Ktorá potrebuje najväčšiu zmenu? Už viete, ktorej oblasti vášho života by ste sa mali venovať viac. Zavrite oči a precíťte, aké by to bolo, keby ste na kolese vášho života urobili take zmeny, aké potrebujete. Vychutnajte si túto atraktívnu predstavu. A potom ju zrealizujte!
 

Mgr. Veronika Lukáčová: www.myslitelna.sk, www.heuristic.sk

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB