Kto ma pozná, vie, ako často opakujem, že až sa znovu narodím, chcem byť delfín. A vie aj to, že určite nie som športový typ, ale plávanie, to milujem. Aj preto ma uchvátila kniha, ktorá s nadšením mapuje skutočnosť, prečo ľudia plávajú, čo im to dáva, akú radosť pri tom pociťujú, aj aké riziko podstupujú, aby si tú prospešnú radosť dopriali.

Škótsky lekár James Currie sa v decembri 1790 plavil na mori. Keď sa neďaleko ich lode potopila iná plachetnica, s hrôzou sledoval, ako členovia jej posádky umierajú pred ich očami, lebo nikto nebol schopný skočiť do vody s teplotou päť stupňov a pomôcť im. Celý život potom zasvätil skúmaniu účinkov ľadovej vody na ľudský organizmus a bol jedným z prvých lekárov, ktorí dokázali, že kúpeľ v studenej vode má pre človeka mnoho priaznivých zdravotných benefitov.

Výnimočná kniha o diagnóze, o ktorej ani v Čechách, ani na Slovensku takúto komplexnú publikáciu zatiaľ nemáme. Ide o chronické, zápalové, reumatické ochorenie, ktoré postihuje chrbticu, kĺby, šľachy i ďalšie orgány a týka sa jedného percenta populácie. Áno, žiť s „bechterevom“ je náročné, ale dnes už je stav chorých omnoho lepší, ako pred dvomi či tromi desaťročiami.

Mária ŠTEFÁKOVÁ, diétna sestra v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni už 47 rokov zostavuje stravovací režim pre pacientov, ktorí sa do Ľubochne prichádzajú liečiť s dvomi typmi diagnóz: jedným sú endokrinologické ochorenia, druhým je diabetes mellitus.

Podľa odhadov lekárov trápia ťažkosti s prostatou polovicu mužov už pred päťdesiatkou, u starších mužov je riziko vzniku takmer isté. Viac ako polovica týchto mužov problémy prehliada, čo im môže neskôr veľmi znepríjemniť život. Pomoc pritom môže byť doslova na dosah ruky. Stačí predovšetkým zmeniť stravovacie návyky a siahnuť po správnom prípravku. V každom prípade je nutné pri väčších ťažkostiach s prostatou navštíviť odborného lekára.

Staršieho muža, ktorý vchádza do miestnosti, podopierajú dvaja asistenti. Muž ich oporu potrebuje – celý sa trasie, jeho nohy, ruky, hlavu majú v moci nekoordinované zášklby svalov. Sprievodcovia ho opatrne posadia na stoličku, pacient stlačí ovládač a zrazu vidíme iný obraz: tras ustal, muž berie do rúk šálku s čajom, bez vyliatia ho vypije. A potom začne rozprávať, ako veľmi mu život zmenil neurostimulátor a elektródy implantované priamo do mozgu.

Dve dôležité knihy o návrate k zdraviu po etape vážneho ochorenia srdca alebo mozgu. Tá prvá odpovedá na otázky, ako sa uzdraviť z mozgovej mŕtvice, druhá mapuje vplyv rôznych druhov potravín na choroby srdca. Plán prevencie a ochrany pred ochorením srdca je doplnený aj dvojtýždenným jedálničkom s receptami na zdravé a chutné jedlá.

Ako sa máme v lete správne opaľovať, aby sme dosiahli optimálnu hladinu vitamínu D prospešnú pre naše zdravie? 

„Veď nie som chorý, mám len vyšší tlak,“ bránia sa často v ambulanciách pacienti, ktorým lekár zrazu zakazuje fajčiť a soliť, nariaďuje diétu a pohyb, dokonca predpisuje lieky, hoci oni necítia žiadne bolesti. „Hypertenzii, teda vysokému krvnému tlaku, sa hovorí aj tichý zabijak. Mnohí ľudia roky nemusia vedieť, že ho majú, až...

Populácia rastie. Namiesto terajších 6 miliárd nás v roku 2050 bude 9 miliárd. Štúdie svedčia o tom, že sa zvyšuje priemerný vek, ktorého sa dožívame: rastie podiel starších ľudí na celkovej populácii. Bola vypočítaná pravdepodobnosť, že z dievčat, ktoré sa narodili po roku 1994 a dnes majú šesť až osem rokov, sa polovica dožije osemdesiatky, prípadne aj viac. U chlapcov ide o nižšie čísla: podľa odhadu OSN sa polovica z nich dožije sedemdesiatky. Treba počítať s tým, že so starnutím populácie bude rásť aj počet ochorení typických práve pre starší vek.

Nájdete nás na FB