Zväčšená prostata – častá téma u mužov nielen po päťdesiatke

Zväčšená prostata – častá téma u mužov nielen po päťdesiatke

Napísal 

Podľa odhadov lekárov trápia ťažkosti s prostatou polovicu mužov už pred päťdesiatkou, u starších mužov je riziko vzniku takmer isté. Viac ako polovica týchto mužov problémy prehliada, čo im môže neskôr veľmi znepríjemniť život. Pomoc pritom môže byť doslova na dosah ruky. Stačí predovšetkým zmeniť stravovacie návyky a siahnuť po správnom prípravku. V každom prípade je nutné pri väčších ťažkostiach s prostatou navštíviť odborného lekára.

Zväčšená prostata spôsobuje hlavne problémy s močením, najčastejšie v podobe nepríjemne častého močenia. Zdravý muž by mal v noci chodiť na toaletu minimálne a cez deň asi štyrikrát až päťkrát. Aspoň pri štandardnom príjme tekutín.

Problémy s prostatou sa obvykle začínajú práve častou návštevou toalety v noci. Pritom čas močenia je dlhší, je nutné viac tlačiť a močiť opakovane. Prúd moču je užší a pritom stále pretrváva pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Práve toto sú prvotné príznaky, ktoré signalizujú, že niečo nie je v našom tele v poriadku.

Veľmi záleží na tom, či si týchto zmien muž včas všimne a začne s tým niečo robiť, alebo či situáciu podcení a nič nerieši. Podľa urológov existujú pritom dva druhy mužov -  jedni navštívia lekára, aj keď to nie je až tak nutné. Naopak, druhá skupina mužov si problém s prostatou vôbec nepripúšťa a nelieči sa. Ich škoda. Zo zdravotného hľadiska sa im to môže nepríjemne vypomstiť.

Čo je to vlastne prostata? Prostata (predstojná žľaza) je prídavná mužská pohlavná žľaza, ktorá dodáva 15 až 30 percent objemu tekutiny ejakulátu zaisťujúceho životaschopnosť spermií. Obopína počiatočnú časť mužskej močovej trubice v mieste, kde opúšťa močový mechúr. Prostata je síce nutná pre plodnosť, dá sa však bez nej žiť.

A čo si vlastne môžeme predstaviť pod zväčšenou prostatou? S postupujúcim vekom a v súvislosti s účinkom mužského pohlavného hormónu testosterón sa prostata začne zväčšovať a začne tlačiť na močovú trubicu. Výsledkom sú už spomínané ťažkosti s močením.

Tkanivo prostaty váži pri narodení chlapca zhruba 15 gramov. Od pätnásteho roku veku ale dochádza u všetkých mužov k jej zväčšovaniu. Ale pozor, nezväčšuje sa celá žľaza, ale len vnútorná časť prostaty. Rast a rozvoj prostaty je individuálny, niektorému mužovi sa prostata zväčší behom života trikrát až štyrikrát, inému možno len dvakrát. Neznamená to ale, že by tento muž mal ťažkosti polovičné. Naopak, aj muž s menšou prostatou môže mať väčšie problémy s močením.

Veľa mužov má strach, že bude mať prostata vplyv na ich sexuálny život. Chyba lávky. Na erekciu totiž zmeny prostaty našťastie negatívny vplyv nemajú. Na druhú stranu ale problémy s močením môžu znižovať kvalitu sexuálneho života. Predovšetkým v zmysle straty záujmu o partnera. A potom, prostata síce nevytvára hormón testosterón, takže na sexuálny apetít nemá vplyv, ale zväčšovanie prostaty môže mať vplyv na zmenšenie objemu ejakulátu.

A ako predchádzať problémom s prostatou? Dôležité je pravidelne močiť, snažiť sa nezadržovať moč a venovať sa pravidelne sexuálnej aktivite. A čoho sa vyvarovať? Predovšetkým koreneným jedlám, alkoholu a káve.

A čo keď si dá muž večer pred spaním päť pív? To je samozrejme problém, ale pozrime sa na to z opačného pohľadu. Keď si večer dáte päť pív a v noci nepôjdete vôbec močiť, tak to iste tiež nie je dobre. To je dva a pol litra tekutiny, z ktorej by človek mal vymočiť zhruba polovicu. Pritom objem mechúra je 500 až 700 ml. A ak teda vymočíte napríklad len tri deci, je jasné, že problém môže byť skôr než s prostatou s funkčnosťou močového mechúra. A jednou z nástrah číhajúcich pri zväčšenej prostate je aj tvorba močových kameňov.

Podľa lekárskych poznatkov sa znižuje vek mužov trpiacich zväčšenou prostatou. Aké môžu byť príčiny tohto stavu? Napríklad na Ďalekom Východe je karcinóm prostaty iba minoritným problémom. Ale už u prvej generácie imigrantov z tejto oblasti do Spojených štátov alebo do Európy sa výskyt ochorenia začína blížiť pôvodnej populácii. Je teda úplne jasné, že životospráva, diétne návyky, všeobecne životný štýl majú úplne zásadný vplyv na toto ochorenie. Bohužiaľ, je to práve „civilizačný“ vývoj, ktorý má na tieto čisto mužské problémy ohromný negatívny dopad.

A ako problémy s prostatou liečiť?

V podstate to nie je zložité. Predovšetkým to chce začať včas. Mnohí muži pritom stavia na prírodnú medicínu či na doplnky stravy. A robia dobre. Veľká časť mužov, ktorí na sebe spozorujú prvé príznaky zväčšenej prostaty, sa snažia nájsť jednoduchú a účinnú pomoc v podobe vhodných prípravkov z lekárne. Pre takéto typy sú vhodným riešením voľne predajné prípravky.

Ideálnym riešením pre mužov nad 40 rokov je Cemio RED3®. Prípravok novej generácie obsahuje unikátnu kombináciu klinicky overených extraktov – slivky africkej a ľanu siateho pre funkciu prostaty, macy peruánskej pre podporu mužskej potencie a sibírskeho ženšenu pre podporu vitality a celkovej kondície. Naviac je obohatený o bylinné extrakty z kustovnice čínskej, sóje fazuľovej a gumojilmu brestového. Tie majú tisícročnú tradíciu v oblasti podpory mužnosti hlavne v ázijských krajinách.

Užíva sa len jedna kapsula denne, kedykoľvek v priebehu dňa a je k dispozícii vo všetkých lekárňach alebo v eshope.

 

Posledná úprava 13.10.2021
PR

Nájdete nás na FB