Susanna Søberg
OTUŽOVANIE
Škandinávska cesta k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu
Lindeni, 238 s.
Plávanie v otvorenom mori spropagoval, predstavte si, básnik. Búrlivák lord Byron preplával cez Dardanely z Európy do Ázie 3. mája 1810, odvtedy považuje mnoho jeho nasledovníkov takéto plávanie za spôsob, ako načerpať energiu a resetovať unavený organizmus. „Kedysi ma neustále trápila zima, no dnes som otužilá a chlad mi neprekáža. Ak sa niekto ako ja dokáže naučiť plávať v ľadovej vode jazera, zvládne to každý. Je to len otázka nastavenia mysle,“ - presviedča nás autorka tejto knihy, mladá dánska vedkyňa Susanna Søberg, ktorá si na téme otužovania založila doktorandské štúdium a výsledky svojej výskumnej práce zhrnula v tejto knihe.
Dánsko má po Singapure najdlhšie pobrežie vzhľadom na rozlohu krajiny. Žiadne mesto v Dánsku nie je vzdialené od mora alebo jedného z množstva jazier viac ako päťdesiat kilometrov. Otužovanie pre Škandinávcov znamená viac ako len vstup do studenej vody. Vnímajú ho ako prírodný zážitok, vôňa vody a krik vtákov sa v ňom spája so sledovaním striedania sa ročných období. Dnes sa otužuje aj autorkin manžel a na studenú vodu privykajú svojich dvoch malých synov: „Robiť to ako rodina je úžasné, dobíjame si baterky spoločne.“
Susanna Søberg ako vedkyňa tri roky skúmala otužovanie, sledovala mladých aj starších otužilcov a testovala stav ich organizmu v laboratóriu. Sústredila sa na spoločenské, psychologické a fyziologické účinky zimného plávania. V knihe, ktorá vznikla na základe tohto výskumu, sa venuje mnohým aspektom otužovania, aby nás presvedčila, že nejde o extrémny výkon, ale o prospešnú aktivitu pre každého človeka (okrem niektorých diagnóz, na tie pozor). Zároveň sa pokúša vysvetliť, prečo sa zvyšujú počty nadšených „ľadových medveďov“ a aký pocit šťastia im ponáranie sa do ľadových vôd dáva. Nájdete tu dejiny otužovania a súčasné trendy; rady, kde nájsť motiváciu a ako si postupne privykať na chlad; aký je rozdiel medzi letným a zimným vstupom do sveta otužilcov; definuje dosiaľ pomerne neznámy hnedý tuk a vysvetľuje, čo presne sa deje v organizme otužilca po ponorení do ľadovej vody aj po následnom pobyte v saune; prináša súhrn faktov, kedy je investícia do zimného plávania zdravá pre telesný aj mentálny stav organizmu a kedy môže znamenať riziko. Kúpanie v ľadovej vode zvyšuje imunitu a radosť zo života, prináša úľavu od bolesti, má pozitívny vplyv na krvný obeh. Zlepšuje citlivosť na inzulín a aktivuje hnedé tukové tkanivo, takže pomáha v liečbe cukrovky a nadváhy. Predstavuje však zdravotné riziko hlavne pre neskúsených plavcov a ľudí s kardiovaskulárnymi chorobami. Na záver teda varovanie: vyhýbajte sa plávaniu v ľadovej vode, ak trpíte na neliečené ochorenie koronárnych ciev alebo bolesť na hrudníku (angina pectoris), ťažké arytmie, vysoký krvný tlak, ochorenia žíl a tepien. Ak máte niektorú z týchto diagnóz a predsa len vás benefity otužovania lákajú, poraďte sa radšej so svojím lekárom.
Ukážky z knihy Susanny Søberg OTUŽOVANIE:
V období lockdownov a covidových karantén sa evidentne zvýšil záujem o zimné plávanie. Ľudia, ktorí predtým ešte len premýšľali, že by sa mohli stať otužilcami, jednoducho začali. Možno aj preto, že plavárne a wellness centrá boli zatvorené. To, čo bolo pred pár rokmi zriedkavou záľubou, sa čoraz viac stáva mainstreamom.
Dvojstupňová či štvorstupňová voda je šokujúco studená a aktivuje receptory bolesti v tele. Prežívate teplotný šok a vaše telo chce ujsť, začína preto vylučovať endorfíny na tlmenie bolesti. Po chvíli ste vonku z vody a môžete si užívať ich opojný účinok. Idete domov s teplom v tele.
Trénujte svoj krvný obeh najskôr studenou sprchou – začnite s piatimi sekundami a tento interval predlžujte dovtedy, kým vydržíte niekoľko minút. Osušte sa uterákom a vychutnajte si ten príjemný pocit: akoby vám pod pokožkou perlilo šampanské.
Do jazera či mora s ľadovou vodou nikdy nevstupujte sami, nájdite si spoločnosť, aby ste na seba dávali pozor. Najlepšie sa začína v klube otužilcov. Nikdy neskáčte do studenej vody „hlavičky“. Najprv poriadne vydýchnite, aby ste zbavili pľúca vzduchu, potom odvážne vstúpte do vody a pokúste sa dýchať zhlboka a pokojne. Neponárajte si hlavu do studenej vody. Noste vo vode čiapky, čiapka znižuje tepelné straty z hlavy, dlhšie si tak udržíte teplo. Ak máte nablízku lano alebo zábradlie, držte sa ich.
Otužovanie pomáha pri cukrovke, nespavosti, hematologických a endokrinných poruchách, posilňuje imunitu a pôsobí ako prevencia infekcií horných dýchacích ciest. Nový výskum naznačil súvislosť otužovania s nižšou úmrtnosťou a zredukovaním rizika porúch mozgu ako sú demencia, Alzheimerova choroba a rôzne psychózy.
Ľudia trpiaci na zimné depresie hovoria, že plávanie v ľadovej vode zmenilo ich pohľad na zimu z temného a nudného na šťastný a vzrušujúci. Dokonca odporúčajú naštartovať deň v každom ročnom období plávaním v jazere či mori, pretože je to lepšie ako ranná káva.
Knihu Otužovanie si môžete objednať v e-shope Martinusu tu: