Keď nám chýba vitamín D

Keď nám chýba vitamín D

Napísala 

Ako sa máme v lete správne opaľovať, aby sme dosiahli optimálnu hladinu vitamínu D prospešnú pre naše zdravie? 

Úlohou vitamínu D3 je udržiavanie správnej hladiny vápnika a fosforu v krvi, ktorá je nevyhnutná pre vývoj, rast a obnovu kostí a zubov. Vitamín D3 ovplyvňuje aj ďalších viac ako 200 procesov v organizme a podľa najnovších výskumov má vplyv aj na stav kardiovaskulárneho systému, metabolizmus cukru, ovplyvňuje váhu, môže ovplyvniť prejavy sklerózy multiplex, náladu či kognitívne funkcie. Ďalej ovplyvňuje dôležité imunitné procesy, reguláciu krvného tlaku, rast krvných, svalových a kožných buniek. Podľa štúdie publikovanej v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism až 59 % populácie má nedostatok vitamínu D3 a 25 % má jeho hladinu extrémne nízku. Dôvodom je, že takmer 90 % potreby nášho tela vitamínu D3 sa dá získať opaľovaním a len zvyšných 10% z potravy. Nie nadarmo už naše staré mamy hovorili: Kam nechodí slnko, tam chodí lekár.

10 prejavov nedostatku vitamínu D

1.    Zlé vstrebávanie vápnika s následkom osteopénie a osteoporózy
2.    Neprimeraná únava a nedostatok energie
3.    Depresia či časté pocity smútku
4.    Nevysvetliteľné bolesti kĺbov a svalov
5.    Autoimunitné choroby
6.    Kožné problémy
7.    Vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne problémy
8.    Častá chorobnosť a slabá imunita
9.    Obezita a problém schudnúť
10.    Erektilná dysfunkcia  

Ako sa správne opaľovať, aby ste mali dostatok vitamínu D3

1)    Opaľujte sa minimálne 2 až 3x týždenne.
2)    Opaľujte sa v čase, keď sú slnečné lúče miernejšie. Ideálne do 12. a od 16. hodiny.
3)    Na prvých 20 minút použite opaľovací krém s nízkym faktorom a až následne použite faktor 8 a vyššie.
4)    Opaľovať sa môžete aj 10-15 minút bez opaľovacieho krému a až potom sa natrieť s ochranným faktorom 15 a viac.
5)    Slnko by vám malo svietiť minimálne na tvár, ruky a chrbát.

Dostatočnú tvorbu vitamínu  D3 môžete určite dosiahnuť správnym opaľovaním, avšak v našom klimatickom pásme nemáme dostatočný počet slnečných dní v roku. Pri 30 minútovom slnení vyrobí organizmus 10 000 až 12 000 I.U. Slnenie ramien, dolných končatín, alebo hornej polovice tela počas 5 až 10 minút denne od jari do jesene vytvorí u belochov v koži cca 3 000 I.U. vitamínu D3 denne.

Ďalšou z možností, ako si zvýšiť hladinu vitamínu D3 je úprava stravy. Zdrojom tohto vitamínu je však len veľmi málo potravín. Obsiahuje ho mäso tučných rýb ako losos, tuniak, sardinka, makrela a olej z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose.

Lekári odporúčajú dbať na správny príjem vitamínu D3 počas celého roka, nielen počas slnečných letných dní. Ak sa liečite napríklad na osteoporózu, máte imunitné a kožné problémy, mali by ste ho dopĺňať celoročne. Vitamín D3 patrí k vitamínom rozpustným v tukoch, a preto sa ukladá v tukovom tkanive. Obézni ľudia môžu mať preto nižšiu koncentráciu vitamínu D3 a aby získali rovnakú koncentráciu vitamínu D3 ako ľudia s dobrými hodnotami BMI, musia tráviť na slnku viac času a aj prijať vyššiu dávku vitamínu D3. Ak sa nepohybujete na slnku, žijete v meste, kde je vyššia koncentrácia smogu a nekonzumujete potraviny s dostatočným obsahom vitamínu D3, potom je potrebná celoročná suplementácia vitamínu D3 nielen u detí, ale predovšetkým u dospelých a starších ľudí.

Ak chcete mať hladinu vitamínu D3 pod kontrolou, požiadajte pri najbližšej preventívnej lekárskej prehliadke svojho obvodného lekára, aby vám urobil kontrolný odber krvi. V prípade, ak budete mať nízku hladinu vitamínu D3, poraďte sa s ním o možnosti suplementácie tohto dôležitého vitamínu.

Viac na www.somstalekost.sk

Foto ©: Danica Janiaková

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB