Prečo sú šťastné páry šťastné?

Napísala 

Recept na šťastné manželstvo – existuje čosi také? Predstavte si, existujú dokonca aj vedecké výskumy, ktoré zisťujú, čo všetko sa môžeme od šťastných párov priučiť. Christian Thiel zhrnul ich výsledky do knihy, ktorá ponúka dokonca až dvadsať receptov na naplnené partnerstvo. Čo teda robia šťastné páry inak? Inšpirujte sa u tých najkvalifikovanejších.

Christian Thiel

Proč jsou šťastné páry šťastné

Grada, 184 s.

Autor tohto sumáru na tému „Láska prichádza. Odíde, či zostane?“ je konzultant a úspešný spisovateľ. Žije v Berlíne, je ženatý, vraj šťastne, akože ináč, má dve deti a okrem poradne pre páry i jednotlivcov aj prednáša a vedie workshopy. Jeho knihu Proč jsou šťastné páry šťastné vydalo v češtine vydavateľstvo Grada.

 

Zopár chuťoviek z knihy Christiana Thiela Proč jsou šťastné páry šťastné:

Láska je ťažká. Láska je tvrdá práca. Láska, to je takmer prípad pre jednotku intenzívnej starostlivosti. Tak to vidia mnohí terapeuti a svojich klientov, ktorí prežívajú partnerskú krízu, s obľubou zameriavajú na chyby a slabé stránky - seba, partnera i ich vzťahu. Ja to vidím inak. Láska je predovšetkým niečo nádherné! Radosť zo spoločného spolužitia považujem za dôležitejšiu ako prekonávanie problémov. Dávam prednosť radosti z prítomnosti druhého človeka a jeho kvalít pred kritickým pohľadom na jeho slabé stránky. Pri pohľade na negatíva sa totiž vytráca to, čo je na láske najdôležitejšie – že si partnera vážime a vieme, že je pre nás a náš život veľkolepým darom. Láska je naša šanca vyrásť a vyzrieť. Je to obohatenie. Láska nie je žiadna tvrdá a neúnavná drina. Láska naše životy obohacuje a uľahčuje zároveň.

Šťastné páry nediskutujú o svojich problémoch až do úmoru. Nevyhľadávajú ani hádky, v ktorých by na seba všetko priznali. Zásadná chyba, ktorej sa dopustili páry, ktoré to dopracovali ku kríze, spočíva v tom, že sa sústreďujú na negatíva. Odporúčam vám zamerať sa na to, čo vo vašom vzťahu funguje a posilniť to. Profesorka sociológie Terri Orbuchová, ktorá viedla celosvetovo najväčšiu partnerskú štúdiu, radí: „V mnohých vzťahoch je zavedenie nových, pozitívnych prvkov do partnerstva omnoho lepšou metódou, ako dosiahnuť zlepšenie, než dlhé hodiny terapií a analýz, ktoré neustále krúžia okolo problémov.“

Prečo sa také veľké množstvo ľudí, ktorí vstupujú do nového vzťahu zamilovaní a plní nádejí, nakoniec sklamane rozchádza? Ako poradca v partnerskej komunikácii každý deň vidím, na čom predovšetkým vzťahy stroskotajú. Toto je päť najzávažnejších dôvodov:

Presvedčenie, že zmeniť sa musí iba on či ona – a potom bude všetko dobré.
Viera, že dlhé rozhovory o vzťahu partnerstvu pomôžu.
„Dobrí“ priatelia, ktorí „od začiatku vedeli, že je to blbec“, alebo že „tá ženská nemá všetkých päť pohromade“.
Viera, že ženy a muži sa k sebe proste nehodia.
Predpoklad, že na budovaní vzťahu musia vždy pracovať obaja partneri.

Možno si myslíte: keby sme dokázali najskôr vyriešiť ten problém, potom by i nálada medzi nami bola lepšia. Myslíte si, že by ste boli šťastnejší, keby ste spolu dokázali riešiť vaše problémy. Ale tento pohľad sa dá i obrátiť: ak je pár spolu šťastný, potom sa mu darí riešiť spoločné problémy. Ide to ľahšie. Akonáhle sa zlepší nálada, nájde sa ľahko i nejaké riešenie.

Rozchod je len jedným z riešení a často to nebýva rozhodnutie najlepšie. Urobte to inak. Nevzdávajte sa nádeje a trvajte na svojej láske. Pripomínajte si, čo ste ako pár prežili, čo vás dalo dohromady a čo ste už spolu vydržali. Skúste použiť niektorý z receptov v tejto knihe. Svojho partnera do projektu nezasväcujte. Je to váš projekt. Spoľahnite sa, že najdôležitejšími prísadami pre dobré partnerstvo nie je hádať sa, diskutovať o konfliktoch a nechávať voľne plynúť všetky emócie. Starajte sa namiesto toho o svoju vlastnú pohodu. Starajte sa i o spoločnú pohodu vás oboch ako páru. Rozprávajte sa spolu, zamerajte sa však na pozitíva vo vzťahu, na svoje vlastné prednosti a na silné stránky svojho partnera.

Jeden zo súčasných mýtov, ktorý podporujú hlavne médiá, znie: Nevera môže partnerstvo oživiť. Nie je to pravda. Nevera všetky problémy vo vzťahu len zhoršuje a znižuje pravdepodobnosť, že pár nájde dobré riešenie svojho problému. Nech sa stane čokoľvek, ostaňte svojmu partnerovi verní. Ak naozaj chcete, aby vaše manželstvo pokračovalo, okamžite sa stiahnite z každého začínajúceho flirtu. Nevera je najsilnejším katalyzátorom rozpadu manželstva. Dve tretiny vzťahov sa po nevere približne do roka rozpadnú. Verte mi: ak ste sa dopustili nevery, je vaša láska ohrozená.

Rozdiel medzi šťastným a nešťastným párom je často jednoduchý: šťastný pár vie, že vo vzťahu je samozrejmé, ak si životné ciele napĺňa každý z partnerov. Partnerstvo nie je tandem, v ktorom musia obaja partneri postupovať v rovnakom takte rovnakým smerom. Partneri tvoria tím. Podstata každého partnerstva znie: profitovať z neho musia obaja. Partnerstvo funguje vtedy, keď vyhrávajú obaja. Šťastné páry vedia, aké životné ciele má ten druhý. Identifikujú sa s týmito cieľmi alebo ich prinajmenšom rešpektujú. Šťastné páry netrvajú na tom, aby sa druhý svojich cieľov vzdal, pretože vedia, že zmysel partnerstva spočíva i v tom byť tomu druhému oporou a pomáhať mu pri napĺňaní jeho životných cieľov. Ruku na srdce: Čo viete o životných snoch svojho partnera?

Som presvedčený, že každá láska má šancu byť jedinečnou a skvelou láskou. Žiadna láska neprišla na svet na jedno leto, na pár rokov. Nie. Láska prišla, aby zostala.

Knihu Proč jsou šťastné páry šťastné objednávajte tu:

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB