Pre útulný interiér, štýlový a zdravý zároveň

Pre útulný interiér, štýlový a zdravý zároveň

Napísal 

Faktorov, ktoré na nás negatívne vplývajú, prichádza teraz dosť aj zvonku, strážme si aspoň to naše najbližšie, domáce, to, ktoré dokážeme zariadiť vlastnými rukami a teda sami ovplyvniť k lepšiemu. Hovoríme o vybavení domácnosti a materiáloch, ktoré nám škodia, najmä ak trpíme alergiami alebo inými chronickými ochoreniami – a ktoré treba čo najskôr odstrániť a nahradiť zdravšími a príjemnejšími alternatívami. Ak si teda chcete vytvoriť nielen štýlový a útulný, ale aj ekologický a bezpečný interiér, prečítajte si naše odporúčania.

Pozor na znížené stropy

Znížený strop používajú mnohí z nás; je to praktická stavebná úprava, šetrí priestor a zároveň ideálne rieši zabudovanie dodatočného bodového osvetlenia. Strop je síce esteticky pekný, no môže byť vyrobený z materiálov, ktoré do miestnosti po čase uvoľňujú fenol a iné škodlivé látky. Dodatočné osvetlenie však potrebujeme. Ako vyriešiť túto dilemu?

Vyskúšajte presvetliť priestor izby zrkadlom. Zrkadlo je skvelá voľba. Vytvára jedinečný interiér, odráža osoby a predmety, a zároveň pomáha riešiť aj pomerne zložité dizajnové problémy, na ktoré niekedy iné vybavenie nestačí.

Zrkadlá vizuálne rozširujú hranice interiéru a korigujú jednotlivé proporcie priestoru. Zlepšujú osvetlenie miestnosti, zvýrazňujú dekoratívne prvky a opticky obohacujú interiér. Ale pozor! Dve zrkadlá obrátené proti sebe vytvárajú efekt nekonečného priestoru, ktorý zasahuje do hĺbky stien. Tento zdanlivo nádherný vizuálny efekt môže spôsobovať psychologické nepohodlie. Tak to s ním radšej nepreháňajte!

Linoleum a ekologickejšie podlahy

Jedným z populárnych interiérových materiálov je linoleum. Podlahu ním prekryjete naozaj jednoducho a lacno. Aj tento materiál však môže obsahovať toxické živice, ktoré na nás po čase nevplývajú práve najlepšie. Odporúčame vám ekologickejšie formy podlahových krytín, pri výrobe ktorých nie je používané také veľké množstvo škodlivých lepidiel a iných zložiek. Dobrou investíciou nielen do budúcnosti, ale aj vášho zdravia je travertín či iná prírodná dlažba.

Výhody a nevýhody plastu

V poslednej dobe sa plasty veľmi dobre uplatňujú najmä v kúpeľni, keďže ide o priestor náročný na vlhkosť a teploty, s ktorými tento materiál nemá najmenšie problémy. Ale aj do plastov sa pridávajú rôzne ťažké kovy a zlúčeniny, ktoré nám môžu pri vyšších teplotách spôsobovať zdravotné ťažkosti. Ak je výrobok vyrobený z nekvalitného materiálu, nemá osvedčenie, existuje vysoká pravdepodobnosť, že bude vylučovať do ovzdušia škodlivé látky. Ako vyriešiť tento problém?

Na zariadenie a dekorovanie interiéru náročného na okolité podmienky vám odporúčame využiť kovové poličky do kúpeľne kombinované so sklom. Sú nielen trendy, ale aj dlho vydržia.

Ak sa chystáte dekorovať interiér, zvoľte tapety z juty a bambusu.

V stavebníctve a nábytkárstve často používanú drevotriesku nahraďte radšej kvalitným masívnym nábytkom – pretože ak je koncentrácia drevotriesky v malom priestore príliš vysoká, z materiálu sa uvoľňuje oxid uhličitý a jedovatý formaldehyd, ktorý nespôsobuje len našu únavu a vyčerpanie, ale aj iné poruchy. Niekedy je riešenie ľahké a výsledok rýchly: ťažkopádne lacné nábytkové konštrukcie môžete vymeniť za originálny štýlový kúsok, ako napríklad tieto televízne stolíky, prípadne vyskúšať niečo iné.

Pokiaľ sa teda chcete doma cítiť príjemne, vyberajte si materiály vhodné nielen pre osobné pohodlie a zdravie, ale aj pre krásu a čisté životné prostredie. Ponuka je bohatá, stačí si vybrať.

Foto: Zastolskiy Victor/Shutterstock.com

Posledná úprava 12.09.2022
PR

Nájdete nás na FB