Napoleon v Bratislave

Napoleon v Bratislave

Napísala 

Francúzske vojská sa do Bratislavy dostali dvakrát. Prvý raz to bolo r. 1805, keď tridsaťčlenný jazdecký oddiel obsadil kyvadlový most cez Dunaj a tristo jazdcov a 9 000 pešiakov vpochodovalo do bratislavských ulíc. Po bitke troch cisárov pri Slavkove Napoleonovo víťazstvo potvrdila dohoda, známa ako Bratislavský mier.

Podpísali ju 26. decembra 1805 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, za Francúzsko minister zahraničia Charles M. Talleyrand, za Rakúsko knieža Lichtenstein. V r. 1809 už napoleonovskí vojaci narazili na tvrdú obranu mesta. Bratislavu nedobyli, iba ju ostreľovali dvadsiatimi štyrmi delami z petržalského brehu Dunaja, ale delostrelectvo spôsobilo škodu za milión zlatých. Po uzavretí prímeria do mesta vkročil aj samotný Napoleon. Zanechal tu údajne aj jedného potomka, určite však viacerých vojakov, ktorí sa v meste na Dunaji usadili.

Jedným z francúzskych vojakov, ktorí ostali v Bratislave, bol podľa legendy Jean Evangelist Hubert, ktorý sa v lazarete zamiloval do ošetrovateľky Paulíny, oženil sa s ňou a začal vyrábať šumivé víno podľa francúzskych receptúr. V skutočnosti prvú továreň v Európe, v ktorej sa vyrábalo šumivé víno mimo územia Francúzska, založili r. 1825 dvaja bratislavskí mešťania, obchodník Johann Fischer a lekár Michael Schonbauer. Firma sídlila na Krajinskej, dnešnej Radlinskej ulici. Do Serede, kde sa stále vyrábajú kvalitné sekty značky Hubert, sa presťahovala r. 1952.

Výtvarník a publicista Juraj Hradský, rodák z Cífera, má koníčka, ktorý mu preniká aj do povolania. Zaujíma sa o vojenskú históriu, zbiera neznáme fakty o nej a publikuje ich v knihách, ako výtvarník navrhol niektoré časti výzbroje Pluku čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky. Inšpiroval sa aj postavou Napoleona. Do jeho bibliografie patrí viacero zaujímavých titulov s touto témou: Európske chladné zbrane – dlhé (1993), v ktorých predstavil bližšie meč, kord, šabľu a paloš, Európske chladné zbrane - krátke (1993), v ktorej popísal nôž, dýku, bodák a tesák, Japonský meč – mýty, legendy a história (1993), a reprezentačná publikácia Čaro chladných zbraní – mýty, legendy, história (2001).

Vydavateľ Albert Marenčin zaradil do známej knižnej edície Bratislava – Pressburg prácu Juraja Hradského NAPOLEON A BRATISLAVA, 1805, 1809. Je to monografia, ktorá zhŕňa historické fakty o tom, ako napoleonské vojny zasiahli Bratislavu, a aký vplyv mala Francúzska revolúcia a Napoleonova armáda na naše územie. Kniha vyšla aj ako pripomienka 200. výročia podpísania tzv. Bratislavského mieru v decembri 1805 po bitke pri Slavkove. Juraj Hradský nemá o takú veľkú postavu dejín ako Napoleon len povrchný záujem. V roku 1992 sa stal členom Československej napoleonskej spoločnosti, ktorá sídli v Slavkove pri Brne, roku 1995 ho prijali aj medzi členov Medzinárodnej napoleonskej spoločnosti so sídlom v Montreale. Informácie, ktoré publikoval najskôr v článkoch a teraz aj v tejto knihe, vyšli aj na CD-R nosiči a preložené do angličtiny slúžia ako študijný materiál pre študentov a historikov Štátnej univerzity v Tallahassee na Floride.

Fotografie zachytávajú rekonštrukciu ostreľovania Prešporka napoleonským vojskom, ktorú si diváci mohli pozrieť v Sade Janka Kráľa. Napoleona stvárnil Roman Pomajbo.

© Danica Janiaková

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB