Pochádzala z dobre situovanej rodiny, jej otec bol správcom rodiny Rauchovcov a doprial svojej dcére na tie časy slušné vzdelanie v záhrebskom kláštore Milosrdných sestier. O pár rokov to pravdepodobne oľutoval, pretože Mariju síce dokázal aj proti jej vôli vydať za železničiara Lajosa Nagya, ale emancipovaná mladá žena sa v manželstve bez lásky najskôr nervovo zosypala a hneď nato manžela opustila. Od roku 1896 sa živila sama písaním do novín. Svoje články v záhrebských novinách Obzor podpisovala pseudonymom Zagorka, podľa blízkoho regiónu Zagorje.
Ako prvá žena, ktorá písala o medzinárodných otázkach, dokonca reportáže z parlamentu, sa stala senzáciou. Za úspech sa však platí, Zagorka platila permanentnými problémami s vládou, krátky čas dokonca sedela vo väzení. Finančne aj morálne ju podporoval pokrokový biskup Strossmayer, zrejme len vďaka jeho autorite sa mohla vrátiť do redakcie. A práve na jeho podnet urobila dve veci: začala písať romány z chorvátskych dejín a písala ich v chorvátčine. Čitatelia boli nadšení a tak ukončila politickú kariéru a až do smrti písala už len romány. Nadšení boli aj vydavatelia, ktorým prinášala neuveriteľné zisky. Najväčšie uznanie jej priniesla sága o Gričskej čarodejnici, v ktorej posplietala historické fakty s legendou a vlastnou fantáziou. Menej sa už vie, že si vyskúšala žáner detektívky a stvorila detektíva Šimeka, chorvátskeho Sherlocka Holmesa. A aj keď v jej knihách takmer vždy víťazí romantika a dobro nad zlom, Zagorka predbehla svoju dobu neskrývaným feminizmom, ktorý zreteľne vidieť v jej biografickej knihe Kameň na ceste z roku 1938. Dnes sa jej socha zhovievavo pozerá na turistov, ktorí sa striedajú na stoličkách kaviarní v centre jej milovaného Záhrebu.
© Danica Janiaková, www.klub50.sk
Gastronomický sprievodca po všetkých županijách Chorvátska s názvom Dobar tek! Dobrú chuť! je mixom medzi bedekrom a kuchárskou knihou, predstavuje 50 destinácií, ktoré musíte vidieť, a 100 miestnych špecialít, ktoré na dovolenke jednoducho musíte ochutnať. Kniha je vypredaná, v prípade záujmu hľadajte v antikvariátoch.