Sandra z Voňavej záhrady

Sandra z Voňavej záhrady

Napísala 

Sandra Nikolić pracovala roky ako turistická sprievodkyňa na ostrovoch Lošinj a Cres. V zrelom veku presedlala na iný druh podnikania. Vo vlastnej záhrade v Bukovici neďaleko mestečka Mali Lošinj pestuje vzácne a liečivé rastliny, suší ich, vyrába z nich čaje, likéry a voňavé vankúšiky.

„Na Lošinji a Crese rastie 1300 byliniek, čo je viac ako v celej Veľkej Británii dohromady,“ konštatuje Sandra nad záhonmi šalvie, tymiánu, oregana, materinej dúšky, eukalyptov, divých ruží. K povolaniu bylinkárky sa dostala náhodou. Turisti, ktorých vodila po oboch ostrovoch, sa často pýtali na neznáme rastliny, ktoré počas vychádzok pútali ich pozornosť. Sandra začala študovať herbáre i ľudové recepty a zistila, že ju tá téma fascinuje. A tak spolu s kamarátkou architektkou stvorili Voňavú záhradu. „Mali sme síce plán, čo tu budeme pestovať, ale príroda si sama presadila, kde má byť ktorá bylinka, pretože nie všetky sa spolu znášajú,“ usmieva sa Sandra nad pestrofarebnými záhonmi a pozýva hostí do kuchyne, kde im ponúkne niektorú zo špecialít: myrtový alebo figový likér, travaricu alebo smrekovicu, v ponuke má aj kozmetické prípravky z rozmarínového a levanduľového oleja.

 
Pre milovníkov Jadranu sme vydali gastronomického sprievodcu Dobar tek! Dobrú chuť! Je to mix bedekra a kuchárskej knihy - titul, ktorý slovom aj obrazom predstavuje výber z najlepších tipov pre dovolenku v Chorvátsku. Odporúča vám päťdesiat destinácií, ktoré by ste mali vidieť, a sto gastronomických špecialít, ktoré by ste počas dovolenky pri Jadrane určite mali ochutnať. Kniha stojí 5 eur, objednať si ju môžete na tel. č. 0908 069 388, pošleme vám ju poštou na dobierku, poštovné neplatíte.

Posledná úprava 10.12.2017

Nájdete nás na FB