Prvá nudapláž Európy

Prvá nudapláž Európy

Napísala 

Veľký prístav pre lode a jachty, známa silueta mesta so štyrmi románskymi zvonicami a tri paralelné ulice, kde na Dolnej stoja bary a reštaurácie, na Strednej obchody a na Hornej ulici kostoly a gotické paláce, – to je mesto RAB, centrum rovnomenného ostrova,...

...na ktorom sa v 4. storočí narodil kamenár Marino, legendárny zakladateľ San Marina, prvej republiky v Európe.

Rab je ostrov z jednej strany zelený a z druhej kamenný, pretože tam ho často bičuje bóra – silný vietor dosahujúci rýchlosť až 200 km/h, ktorý odveje každý kúsok zeme. Pred chladom zimných vetrov ho chráni horský masív Kamenjak, preto má Rab 2 479 hodín slnečného svitu ročne a 91 horúcich dní. Na Vianoce tu býva 5 oC a sneh na ostrov spadne naozaj len výnimočne, priemerne raz za dve desaťročia. Vďaka tomu sa tu darí mandľovníkom. Už vo februári, keď  väčšinu Európy ešte pokrýva sneh, vyťahuje slnko prvé lístky mandľovníkov, ktoré ako prvé aj zakvitnú a o päť mesiacov nato ich obťažkajú plody, v ktorých je horkastá mandľa obalená kôstkou a zelenou dužinou. A práve mandle sú základnou surovinou na prípravu preslávenej delikatesy – rabskej torty.

Rytierske hry ostrostrelcov sa na ostrove prvý raz konali v roku 1364. Dávnu tradíciu dnes môžete zažiť štyrikrát do roka počas Rabskej fiesty (prvú sobotu po 9. máji, 30. mája na Deň štátnosti, 27. júla a 15. augusta). Po Námestí sv. Krištofa v meste Ráb pochodujú lukostrelci v historických kostýmoch, tancujú folklórne súbory, v parkoch si môžete vypočuť koncerty.

Prvú nudistickú pláž Európy „založil“ na myse Frkanj na ostrove Rab anglický kráľ Eduard VIII. V roku 1934 sa tu, v zátoke Kandarola, kúpal nahý spolu s Wallis Simpsonovou, ženou, kvôli ktorej sa vzdal trónu. Nudistická pláž je tam dodnes, ale vyznávači slobodného slnenia a kúpania bez odevu majú svoje pláže aj vo Valune, na Crese, v Punate, Baške, na Malom Lošinji a inde.

Nádherný mestský lesopark sa rozkladá na ploche desať hektárov. Z parku prejdete do Zátoky sv. Eufemija a na kilometer dlhú promenádu, na ktorej vás budú sprevádzať borovice, agávy, kaktusy a cyprusy.

Prečo nevesty klamali

Josip Brna z pekárne a cukrárne Vilma patrí do rodiny, ktorá na Rabe udržiava prastarú tradíciu pečenia známej rabskej torty. Recept na túto chutnú a nádherne rozvoniavajúcu sladkú pochúťku sa objavil už v 12. storočí. Písomné materiály potvrdzujú, že v roku 1177 ju ochutnal pápež Alexander III. na oslavách vysvätenia rabskej Katedrály nanebovzatia Panny Márie. Počas nadvlády Benátok sa stala vyhľadávanou špecialitou na stoloch bohatých patricijov. Neskôr ju piekli počas náboženských a rodinných sviatkov. Staré mamy opatrovali tajné recepty a odovzdávali ich ako vzácne dedičstvo len v rámci svojej rodiny. V stredoveku svokry prijali nádejné nevesty do rodiny iba vtedy, keď dokázali, že vedia upiecť túto jedinečnú tortu. Nevesty ťažkú skúšku údajne riešili tak, že potrebné ingrediencie priniesli do kláštora, kde im tortu upiekli mníšky, majsterky v jej pečení. Dnes je rabská torta viac ako len zákusok –  je to suvenír a zároveň symbol tohto regiónu.

Rabská torta

Presný recept na rabskú tortu nikde nenájdete; známy je len zoznam ingrediencií, z ktorých sa pripravuje. Konečný výsledok závisí od zručnosti cukrárov a kvality prísad. Príprava torty trvá niekoľko dní a dôležitý je pri nej  každý detail. Najskôr sa mandle sparia horúcou vodou, aby sa dali ľahšie očistiť od šupiek. Je nevyhnutné presne odhadnúť dĺžku ich sušenia, lebo nesmú byť ani príliš suché, ani vlhké. Po zomletí sa opäť krátko sušia. Zmiešajú sa s hladkou múkou, mliekom, kryštálovým cukrom, citrónovou a pomarančovou kôrou, višňovým likérom maraskínom a vajíčkami. Vypracuje sa hladké cesto, ktoré sa ručne tvaruje – najčastejšie do podoby špirály, obdĺžnika alebo srdca. Pečie sa pol hodiny pri miernej teplote.

Rabská grota

Teľacie mäso plnené syrom a pršutom, poliate omáčkou nezabudnuteľnej chuti.

Suroviny: 1 kg teľacieho mäsa z pliecka (môže byť aj krkovička), pršut a ovčí syr (je vhodný, pretože sa pri pečení neroztečie; no môžeme dať aj goudu) ­– oboje v množstve, ktoré pokryje naklepaný plát mäsa, soľ, korenie, 1 cibuľa, 3 – 4 mrkvy, hrášok, za hrsť sušených sliviek a fíg, 1 jablko, sušené alebo konzervované hríby, červené víno (prípadne prošek), vegeta, olivový olej, cukor.

Postup: Z mäso vyrežeme čo najväčší plát, rozklepeme ho, posypeme vrstvou pršutu a syra, osolíme a okoreníme. Pečieme na rošte. Dĺžka pečenia závisí od kvality mäsa a od toho, či ho chceme mať prepečené viac alebo len tak stredne.

Cibuľu, mrkvu, sušené slivky, figy, jablko, hríby nakrájame na kúsky, pol hodiny marinujeme v červenom víne alebo v prošeku. Na olivovom oleji necháme skaramelizovať cukor, vlejeme naň marinovanú zmes, pridáme soľ, korenie a vegetu. Varíme 4 hodiny za častého miešania. Ku koncu varenia pridáme kúsky mrkvy a hrášok na ozdobu. Omáčku prepasírujeme. Mäso podávame s omáčkou a hranolčekmi, alebo s ryžou. 

Natura Rab

Med je destilovaná rosa padajúca z hviezd, tvrdil filozof Aristoteles. Prírodná medicína má svoju špecializovanú odnož – apiterapiu, ktorá med po stáročia využívala na liečenie. V Barbate na južnej strane ostrova ponúka domáce hospodárstvo Natura Rab unikátne výrobky z miestneho aromatického medu, propolisu, byliniek a olivového oleja. V ponuke sú aj aromatické oleje určené na masáž alebo do kúpeľa. Domácu medovinu, tu nazývanú medica, a pálenku rakiju pripravujú podľa prastarých receptov, ktoré využívajú liečivú silu bylín, ako šalvia alebo tymián.

Zatiaľ čo vo vnútrozemí sa mäso konzervuje sušením a údením, v prímorských oblastiach a na ostrovoch ryby nakladajú do soli. Najčastejšie takto upravujú sardinky, okrem ostrovu Rab, kde sa do soli nakladá makrela.

Chobotnice vyžadujú dlhšie varenie. Najčastejšie sa podávajú so zemiakmi. Na Rabe sa sušené chobotnice pripravujú s vajíčkami, táto špecialita sa nazýva mrkač alebo štokalj. Najčastejšou prílohou je polenta a blitva.

Danica JANIAKOVÁ

Reportáž vznikla za podpory Chorvátskej turistickej agentúry 

 

Viac informácií o Chorvátsku, jeho zaujímavých miestach a recepty z chorvátskej kuchyne nájdete v knihe

Dobar tek! Dobrú chuť! Gastronomický sprievodca po Chorvátsku

Kniha je vypredaná, v prípade záujmu hľadajte v antikvariátoch.

 

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB