Karnevalová Rijeka

Napísala 

Tretím najväčším mestom Chorvátska po Záhrebe a Splite je prístav Rijeka, sídlo lodnej spoločnosti Jadrolinija a vysokej školy pre námorníkov.

Najznámejšou pamiatkou Rijeky je pevnosť Trsat, ktorá z výšky 139 metrov nad morom poskytuje romantický výhľad na mesto, prírodný park Učka a Kvarnerský záliv. Prechádzka Rijekou znamená hlavne prechádzku Korzom. Na tejto príjemnej promenáde obklopenej obchodmi máte všade bezplatné pripojenie na internet. Korzo sa končí pri symbole mesta ? mestskej bráne s vežou a hodinami na  kupole. Architekti Fellner a Helmer sa za čias monarchie špecializovali na stavby divadiel. V Rijeke postavili dve divadelné budovy: Palais Modello Ľudové divadlo Ivana Zajca, ktoré akoby z oka vypadlo historickej budove SND v Bratislave. Oproti Palais Modello sa nachádza secesná tržnica.

Prvé písomné zmienky o karnevale v Rijeke sú z 15. storočia. Rijeka sa dnes opäť teší z februárového sviatku masiek a tanca na uliciach. Jeden deň je špeciálne vyhradený na detský karneval.

Z Rijeky si môžete doniesť zvláštny suvenír - šperk, nazývaný morčic, v podobe hlavy černocha s turbanom. Kedysi to bol symbol moci; ľudia verili, že morčic má magické vlastnosti a chráni svojho majiteľa pred zlými silami. Tento šperk sa zrodil v 17. storočí ako odpoveď na benátske šperky nazývané morreto, ktoré prinášali do Európy orientálne motívy. Keďže zlatníci sprvu vyrábali morčice za prijateľnú cenu, rýchle sa  stali módnou záležitosťou všetkých vrstiev Riječanov. Od polovice 19. storočia sa však zaradili medzi luxusné a drahé šperky pre vyššie kruhy.

Kostol Matky Božej trsatskej je najstarším chorvátskym pútnickym miestom.

Reportáž vznikla za podpory Chorvátskej turistickej agentúry 

 

Viac informácií o Chorvátsku, jeho zaujímavých miestach a recepty z chorvátskej kuchyne nájdete v knihe

Dobar tek! Dobrú chuť! Gastronomický sprievodca po Chorvátsku

Kniha je vypredaná, v prípade záujmu hľadajte v antikvariátoch.

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB