Pozvánka do mesta šťastných lások

Napísala 

Kráľ Miloslav ako záhradník zaväzuje pyšnej princeznej šnúrky na črievičkách. Spomínate si na túto kultovú scénu jednej z najznámejších českých rozprávok? A viete, kde sa nakrúcala?

V záhrade zámku v Telči, ktorý naozaj vyzerá ako vystrihnutý z rozprávky, preto ho milujú nielen filmári. Mesto Telč patrí k architektonicky najvzácnejším skvostom Českej republiky a už dvadsať rokov je zapísané v svetovom zozname pamiatok UNESCO.

Zámok i historické centrum mesta hrali hlavnú úlohu aj v takých známych filmoch, ako Majster kat, Svatby krále Voka, či najnovšie Bathory a Lucrezia Borgia. Na zámku si odteraz až do konca októbra môžete pozrieť výstavu Výlet do pohádky s kostýmami z rozprávky Z pekla štěstí, vrátane čarodejných topánok a kostýmu Lucifera, ktorého hral Karel Gott. V galérii si môžete pozrieť aj nostalgickú výstavu pre deti i dospelých Hračky nestarnú. Uvidíte tu hračky šľachtických detí, predovšetkým zámocké bábkové divadlo, šlapacie autíčka a budoárové bábiky, ale aj prvé elektronické hračky a súbor legendárnych figúrok Igráček.

Telč je malé mesto, má len 6000 obyvateľov, no zachovalá architektúra z viacerých období robí z nej svetový unikát. Táto v podstate vodná pevnosť sa v 16. až 18. storočí rozvinula do jedinečnej podoby, v akej ju poznáme dodnes. Najstaršou pamiatkou je pôvodne románsky kostol sv. Ducha, gotický kostol sv. Jakuba, barokový jezuitský areál a predovšetkým turistami najfotografovanejšie námestie, unikátny komplex meštianskych domov s prvkami gotiky, renesancie a baroka, s dominujúcim Mariánskym stĺpom. Prechádzka mestom je akoby čítankou v dejinách umenia. Zrejme preto tu našli sídlo dve vysoké školy – ateliéry architektov z ČVUT a priestory pre štúdium dejín umenia a Univerzitu tretieho veku Masarykovej univerzity v Brne.

Telč dostala prívlastok „mesto šťastných lások“. Každý rok sem prichádzajú svadobné páry, dokonca i zo zahraničia, aby si povedali „áno“ v romantických kulisách či už zámku, alebo radnice, alebo niektorého z jedenástich miestnych kostolov. Vlani sa v Telči konalo 124 svadieb, rok predtým dokonca 143. Novomanželia si niekedy vyberajú naozaj netradičné miesta, sobášili sa už aj na lúke pri kaplnke na brehu rybníka alebo na veži sv. Ducha. V čase našej návštevy sa v záhrade telčského zámku konal obrad mladého páru, ktorému prišli zatancovať a zaspievať kolegovia z folklórneho súboru.

A prečo práve „mesto šťastných lások“? Za to môže Zachariáš z Hradce (1526 – 1589), skvelý hospodár a milovník talianskej renesancie. Po návšteve Benátok dal prestavať zámok a vyzdobiť ho kazetovými stopmi, sgrafitami a antickými motívmi. Umelcov, ktorí prestavovali zámok, si najímali aj bohatí mešťania, aby vyzdobili ich domy. Zachariáš z Hradce mal nos na dobré projekty, zveľadil napríklad miestne rybníky, treba však povedať, že sa mu dobre podnikalo a ľahko investovalo, lebo sa roku 1553 oženil s Kateřinou z Valdštejna, ktorá si ako veno priniesla bane na striebro. Ich manželstvo bol zrejme šťastné, no netrvalo dlho. K tridsiatym narodeninám daroval Zachariáš svojej milovanej manželke, ktorá práve čakala ich prvé dieťa, krásnu šperkovnicu s tridsiatimi priehradkami. O pár mesiacov nato však mladá žena umiera, pravdepodobne pri pôrode. Aj ich jediný syn umrel ako osemročný. Zachariáš sa oženil ešte raz, vzal si Annu Hedviku, o ktorej je známe len to, že žila skromne v úzadí a že neprotestovala, keď ich jediná dcéra dostala meno Kateřina. Podľa legendy umrela Kateřina preto, lebo bola varovaná, že sa nemá nechať maľovať tehotná, no ona na toto varovanie nedbala. Obraz veľkej lásky telčského pána namaľovaný krátko pred jej smrťou dnes visí na jednej zo stien zámku. Zachariáš sa nechal pochovať spolu s prvou manželkou: Jeho druhá žena vedela, že v srdci a živote manžela bude vždy len náhradníčkou. No je možné, že to vôbec nebrala tragicky a tešila sa z toho, že je finančne zaistená. Svojho starnúceho manžela, ktorý trpel na choroby kĺbov, doopatrovala a dcéru Kateřinu vydala.

Príbeh veľkej lásky telčského zámockého páru nám porozprávala Doc. PhDr. Eva Melmuková, známa česká evanjelická teologička a historička, autorka knihy Neznáme Telčsko: „Zachariáš z Hradce bol jedinečná osobnosť, človek, ktorý sa vymkol svojej dobe a prerástol ju. Je známe, že na jeho panstve sa poddaní nebúrili, lebo mali dobré podmienky pre život. Keďže k svojmu nemalému majetku vyženil ďalšie prostriedky, mohol podnikať a zveľaďovať mesto i zámok. Chcel, aby sa z jeho sídla stalo renesančné sídlo podobné tým, ktoré videl na svojej ceste po Taliansku, a podarilo sa mu to dosiahnuť.“

Ekonomicky dobrým ťahom sa ukázali byť rybníky. V tých časoch sa mäso rýb konzumovalo častejšie, ako dnes. Za Zachariášových čias sa stolovalo veľkolepo a vyberane. Steny jedálne pokrývali gobelíny, zachovali sa aj záznamy o jedálenskom stole zo striebra, ku ktorému patrilo dvanásť pozlátených stoličiek. Zachariáš a jeho najbližší jedli zo strieborných tanierov zdobených zlatom. Pri menej slávnostných príležitostiach jedli z cínových tanierov a pili zo sklenených pohárov. Sklo dovážali z Benátok. Ryby na polievku nevarili vo vode, ale vo víne, a korenili na sladko, zázvorom, škoricou a trstinovým cukrom. Obľúbená bola pivná polievka, pivo povarené s hustou smotanou. Ako slávnostný chod sa podával pečený páv, poliaty čiernou huspeninou a zaváranými figami. Ale jedli aj jedlá, ktoré konzumujeme dodnes, napríklad stredovekú obdobu dnešného musli (nahrubo pomleté obilie namočené na noc do vody a zmiešané s čerstvým ovocím), alebo jelenia pečeň naložená v mede. No a my sme si v reštaurácii U Zachariáša na námestí Zachariáša z Hradce dali špecialitu Zachariášov jazyk, ktorej základ tvorí bravčové mäso, morčacia pečeň a mandle.

Okrem historických pamiatok, galérií, výstav a festivalov ponúka Telč aj množstvo kultúrnych a športových akcií. Každý si nájde to svoje – rodiny s deťmi, seniori, zamilované páry, rybári i turisti, milovníci jazdy na koni i hráči golfu i kroketu, samotári aj skupinové zájazdy. Je tu požičovňa bicyklov a člnov, v zime umelá ľadová plocha, bežkárske trasy, lyžiarsky vlek. Môžete si zalietať v horkovzdušnom balóne, vystúpiť na rozhľadňu, zažiť motokros a rallye veteránov, strelecké súťaže i preteky psích záprahov.

Viac o tom, čo vás čaká v Telči, nájdete na: www.telc.eu.

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB