Dunajské Seychely, Emy a selfie s rybami

Dunajské Seychely, Emy a selfie s rybami

Napísala 

Od Viedne po Bratislavu, medzi hlavnými mestami dvoch štátov, sa rozkladá veľké územie chránenej prírody. Dunajské Luhy/Donau-Auen, národný park, ktorý na tridsiatich šiestich kilometroch toku Dunaja chráni typický lužný les, práve oslavuje dvadsiate výročie vzniku.

Rakúsko má šesť národných parkov, tri z nich v Alpách, tri v nížinách. Návštevnícke centrum národného parku Dunajské Luhy/Donau-Auen a zaujímavý program pre všetky generácie nájdete na zámku v rakúskom mestečku Orth an der Donau (foto 1 - hore). Počítajte však s tým, že do Orthu sa z Bratislavy dostanete len vlastným autom, prípadne na bicykli, verejná doprava je komplikovaná, cesta by trvala niekoľko hodín a vedie cez Viedeň.Foto 2 - vľavo: Návštevnícke centrum národného parku Dunajské Luhy sídli v stredovekom hrade v Orthe a jeho riaditeľom je Slovák Igor Stahl. Národný park sa rozkladá na 9 300 hektároch, jeho hlavnou úlohou je rušiť následky prehnanej regulácie Dunaja, pospájať hlavný tok s jeho starými ramenami a zachrániť tak luhy v ich pôvodnej podobe. V mokradiach národného parku našli útočisko ohrozené druhy, napríklad korytnačka močiarna a ryba blatniak. Návštevnícke centrum ponúka exkurzie, pešie túry, splavy na gumených člnoch a kanoe. Ročne navštívi park približne milón ľudí, 40 000 z nich si pozrie aj výstavy v zámku, vrátane filmu o vzniku a premenách lužného lesa a detského predstavenia v kulisách barokového divadla. Deti si tu s nadšením robia selfíčka „na dne Dunaja“ a posielajú ich obratom na e-mailové adresy kamarátov. Sezóna, počas ktorej majú otvorené, trvá od 21. marca až do 21. novembra. RNDr. Katarína Zlochová, ktorá často jazdí do práce z Bratislavy na bicykli, pracuje v národnom parku od jeho začiatku. Pripravuje preklady prospektov do slovenčiny, tlmočí a sprevádza skupiny, najmä tie zo Slovenska. Desať percent návštevníkov prichádza zo Slovenska, často sú to celé rodiny a exkurzie žiakov slovenských škôl, školské autobusy prichádzajú dokonca až z Liptovského Hrádku, hovorí.

Foto 3 - vpravo: Národný park Dunajské Luhy/Donau-Auen počas celého roka pripravuje pre návštevníkov mnoho špeciálnych akcií, vrátane Slovenských dní (počas našich národných sviatkov a vybraných sobôt sa konajú prehliadky v slovenčine a vstupné je o 20 % nižšie - aktuálne termíny nájdete TU). V iných dňoch sú prehliadky v nemčine, ak idete individuálne, počítajte s tým, lebo do výstavných priestorov sa dá ísť len so sprievodcom. Čo vás tu všetko čaká?

Foto 4 - vľavo: Zámocký ostrov s umelým jazierkom predstavuje „mokraď v malom“, areál, v ktorom môžete pozorovať typické zvieratá a rastliny lužnej krajiny. V NP rastú fialky (25 druhov), orchidey, konvalinky, zvončeky, žije sto druhov chrobákov, ďatle, kuviky, veveričky, vandrujú jelene, pobehujú diviaky. Raritným obyvateľom je vzácna európska korytnačka močiarna (Emys orbicularis). V minulosti sa vyskytovala bežne v celej Európe, v súčasnosti sú dunajské lužné lesy posledným prirodzeným miestom jej výskytu. V jazierku na ostrove ich žije dvadsať. Studenokrvné korytnačky sa často vyhrievajú na kmeňoch stromov, ktoré ležia vo vode, a tam vidíte Emy úplne zblízka a môžete si ich vyfotografovať.

Foto 5 - vpravo: Takéto ohryzy prezrádzajú bobra vodného. Bobry sú vegetariáni, kedysi ich zabíjali kvôli hustej kožušine, kvôli pižmu a kvôli tomu, že ich mäso sa považovalo za pôstne jedlo. Nečudo, že koncom 19. storočia v Rakúsku vyhynuli, znovu sa tu usídlili v 70. rokoch 20. storočia. Prečo bobor obhrýza a váľa stromy? Lebo musí obrusovať zuby, ktoré mu ustavične rastú. A stromy váľa preto, lebo mu najviac chutia jemné konáriky a šťavnaté puky. Bobor dospieva ako dvojročný, žiaden mama-hotel u neho neexistuje, po dvoch rokoch života si robí vlastnú noru.Foto 6 - vľavo: Každý si rád odfotí panáčkujúceho sysľa. Sysľov tu žilo neúrekom, hospodári ich však nevideli radi, lebo im ničili zásoby. V blízkosti kolónie sysľov nájdete „hotel pre hmyz“, suché spráchnivené drevo s dierami pre mnohé ohrozené druhy hmyzu a pre divé včely a osy.

Foto 7 - vpravo: Zámocký ostrov je zároveň aj prírodným ihriskom pre deti, môžu sa tu hrať na vtáčie mláďatá v obrovskom hniezde, sliediť v tuneli z pospletaných vŕbových prútov, prechádzať cez prekážkovú dráhu, visiaci most či kolovú cestičku.Foto 8 - vľavo: Bez toho, aby ste sa namočili, môžete v podvodnej pozorovateľni vidieť, kto a čo žije v dunajskom ramene: šesťdesiat druhov rýb, mušle aj vodné rastliny ako rožkatec či leknica žltá. Drevá na dne ramena, ktoré vidieť v pozorovateľni, pochádzajú zo 16. storočia, ide o zvyšky pontónu pri hrade Orth, pri ktorom kedysi pristávali lode.

Foto 9 - vpravo: Na nádvorí stojí socha vyzy dunajskej v životnej veľkosti. Niektoré exempláre sa dožívajú aj 80 rokov, vyza dáva veľa mäsa aj kaviáru.Foto 10 - vľavo: Odfotiť sa môžete aj v obrovskom hniezde bocianov. Málokto vie, že skutočné hniezdo bociana váži od 200 do 1000 kilogramov. Vo vyhliadkovej veži vám na špeciálnej výstave dovolia bociany, kavky a sokol nazrieť do ich hniezd. Tunajší kraj bociany milujú, najväčšia kolónia bocianov bielych sídli v blízkom Marcheggu.

Foto 11 - vpravo: Letecká mapa regiónu (vrátane Bratislavy) z výšky, z akej vidí lužný kraj orliak morský. Aj ten už bol zaradený medzi vyhynuté druhy v týchto končinách, ale opäť tu hniezdi. Deti s radosťou behajú v špeciálnych papučiach po ortomape, hľadajú známe cyklotrasy, letiská, domy, v ktorých bývajú.Foto 12: Vedeli ste, že Dunaj tiekol kedysi smerom k Španielsku, až neskôr sa obrátil na východ? Že prví ľudia žili na jeho brehoch pred 6000 rokmi a neskôr tu boli významné strediská Keltov a Rimanov? Zámok v Orthe postavili v 12. storočí ako stredoveký vodný hrad. Dvakrát ho vypálili Turci. Patril k majetku cisárskeho dvora, korunný princ Rudolf sem rád chodil na poľovačky. Poľovnícky revír siahal až do Viedne, časť z neho bola sprístupnená pre rekreáciu Viedenčanov. Od roku 1957 tu sídlilo múzeum, dnes slúži ako návštevnícke centrum Národného parku Donau-Auen.

Foto 13: Dunaj pri Orthe vytvoril sústavu ostrovov. Sú z nich ideálne prírodné kúpaliská, ktoré domáci nazvali „dunajské Seychely“. K pláži s jemným pieskom a plytkou teplou vodou, v ktorej sa dá kúpať, sa dostanete cestou od kostola pri zámku v Orthe. Prejdete dva kilometre smerom k hrádzi až k Dunaju, ako prvá sa objaví reštaurácia, "Seychely" sa nachádzajú dvesto-tristo metrov za ňou. Vychýrenú reštauráciu so špecialitami z dunajských rýb nájdete aj blízko zámku v Orthe. Aj takto môže vyzerať perfektný záver príjemného dňa stráveného v prírode.

Informácie o NP Donau-Auen/Dunajské Luhy (aj v slovenčine)
Mapy s vhodnými miestami na kúpanie, splav a kempovanie
 

 

Posledná úprava 06.10.2021

Nájdete nás na FB