V badenskom kráľovstve ruží

V badenskom kráľovstve ruží

Napísala 

Práve som sa vrátila z Dní ruží v Badene, triedim fotky a myslím na to, že deti v škole by sa nemali učiť o tých, ktorí svet ničia, ale o tých, ktorí ho skrášľujú.

Napríklad o takom pánovi Geschwindovi, ktorý nám všetkým pre radosť vyšľachtil desiatky druhov nádherných ruží. Bežte do kráľovstva vôní a farieb, ružový program v Badene stojí za to.

Baden, kedysi rímske kúpele, dnes kúpeľné mestečko s liečivou sírnatou vodou a s biedermeierovským pôvabom i nostalgiou, to všetko len kúsok za Viedňou. Toto mesto si zvolili za letnú rezidenciu Habsburgovci, tu zložil Beethoven slávnu 9. symfóniu. V susedstve kúpeľného parku so subtropickými rastlinami a kvetinami sa rozkladá jedinečné rozárium. Na zámku Weikersdorf v parku Doblhoffpark tu na ploche 75 000 m2 pestujú viac ako 500 druhov ruží.

Každoročne v júni sa tu konajú Badenské dni ruží s bohatým hudobným a zábavným programom. Sú súčasťou tridsaťdňového dolnorakúskeho záhradného festivalu Gartensommer. V programe slávnosti sme našli prednášku o odkaze Rudolfa Geschwinda (1829 – 1910), svetoznámeho šľachtiteľa ruží, ktorý svoj život dožil, mimochodom, v Krupine. Vyšľachtil 122 nových druhov ruží, viac ako tridsať z nich aj dnes patrí k najobľúbenejším odrodám na svete. Na Svetovej výstave roku 1889 v Paríži zabodovala najmä jeho kolekcia popínavých ruží. Geschwindovu zbierku 2000 ruží krátko pred jeho smrťou odkúpila grófka Choteková pre svoje rozárium v Dolnej Krupej, čím mnohé odrody zachránila.

Takto vyzerajú badenské unikáty, nežné pastelové, voňavé.. Vyšľachtené odrody La Sevillana, Lili Marlene, Johann Strauss, Grande amore... Ruže červené i biele, oranžové i žlté, lososové i fialové... Badenské rozárium s viac ako 20 000 ružovými pníkmi môžete navštíviť kedykoľvek, najkrajšie je v júni a v septembri, kedy kvitne najviac druhov ruží.

© Danica JANIAKOVÁ

 

 

 

 

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB