5x Arborétum Mlyňany

5x Arborétum Mlyňany

Napísala 

Stačí pár krokov a ocitnete sa v zeleni iného kontinentu. Lákajú vás Himaláje, alebo radšej Japonsko? Kaukaz, Kórea, Kanada, Mexiko? Alebo je vám najlepšie na Slovensku? Pozrite si päť dôvodov na návštevu Arboréta v Mlyňanoch.

1. V tejto zelenej mape sveta nájdete na ploche 67 hektárov každý kontinent, jeho kvety, stromy, kríky, rastliny. Zakladateľovi arboréta a jeho následníkom sa podarilo aklimatizovať na naše podmienky viac ako 2300 druhov flóry, vrátane exotických druhov s poetickými názvami, ako borievka virgínska, kryptoméria japonská, ostrolist čínsky, jedľa nordmannova, javor cukrový, a tridsať metrov vysoké sekvoje mamutie. Motýlie kry budeleje lákajú k sebe 1100 druhov motýľov.

2. V arboréte, ktoré je prvým stálozeleným parkom strednej Európy, takmer počas celého roka niečo kvitne a vonia. Rozárium zachováva prvé odrody historických ruží, ktoré boli vyšľachtené z divých ruží, ako ruža šípová, stolistá a galská. Z nich vznikli rôznym krížením všetky moderné odrody ruží. Ruže kedysi pestovali na hradoch nielen preto, že sú krásne a voňavé, ale aj pre praktické účely, získaval sa z nich ružový olej.

3. Nezabudnite si vziať desiatu a fľašu vody – a potom sa už môžete na pár hodín stratiť v zeleni a na chodníčkoch smerujúcich ku Kórei, Japonsku, Číne, či Amerike. Park založil gróf Štefan Ambrózy-Migazzi, právnik a dendrológ známy aj ako Kvetový gróf. Inšpiráciu na takýto projekt získal počas svojich ciest po južnej Európe. Logom parku je heslo Semper vireo – Vždy zelený a list cezmíny ostrolistej. Gróf ho začal budovať roku 1892 a chcel v ňom pestovať čo najväčší počet druhov vždy zelených stromov. Z pôvodného porastu dubového a hrabového lesa dodnes stojí niekoľko pamätných dvestoročných exemplárov. Areálu dominuje romantický kaštieľ s vežou. Každý kameň, ktorý použili na stavbu zadnej brány, doviezli z iného lomu na Slovensku.

4. Na piatich hektároch sa rozprestiera expozícia domácich druhov, ktoré rastú na Slovensku. Špeciálnu pozornosť dostávajú ohrozené druhy. V parku uvidíte flóru zo všetkých vegetačných pásiem takpovediac „od Tatier k Dunaju“.

5. Okrasné rastliny, ktoré vás zaujali, si môžete kúpiť v predajni pri vchode, v areáli sa nachádza škôlka, kde ich pestujú. Netrhajte teda nič, nepoškodzujte park, ktorý je jedinečným miestom pre oddych i výskum. Rešpektujte však zatváracie hodiny, počítajte s tým, že v spleti chodníkov sa môžete naozaj stratiť a nechajte si dostatočnú rezervu na to, aby ste našli cestičku k východu. Ináč budete musieť liezť po vstupnej bráne a balansovať nad ostrými hrotmi plotu s foťákom na krku, tak ako ja.

Arborétum v Mlyňanoch je otvorené od apríla do konca októbra v pracovný deň od 7.00 – 18.00 h, cez víkend a počas sviatkov 8.00 – 18.00 h. Od 1. novembra do 31. marca je otvorené v pondelok až piatok 8.00 – 17.00 h, cez víkend a počas sviatkov 9.00 – 16.00 h.

 

Posledná úprava 07.10.2021

Nájdete nás na FB