Zopár kníh pre deti

Zopár kníh pre deti

Napísala 

Ak chcete svojim deťom či vnukom dopriať (v realite alebo aspoň na stránkach knihy) plnokrvné silné vzory; najkrajší pohľad z okien vlaku; dobrodružstvo s mimozemšťanmi a pirátmi; boj proti ničiteľovi sveta; idylické prázdniny na dedine, počas ktorých sa naučia poznávať najznámejšie druhy húb a jedovatých rastlín; ak sa s nimi chcete zabaviť a zároveň pochopiť, ako žili starí Slovania či Aztékovia; ak im chcete čítať tie najkrajšie rozprávky; a ak by chceli vedieť fotografovať alebo kresliť, byť kreatívnejšími s myšlienkovými mapami, či dokonca napísať vlastnú knihu – skúste im vybrať z týchto kníh.

Francisca Cavallo, Elena Favilli
PRÍBEHY NA DOBRÚ NOC PRE REBELKY
Albatros, 224 s.

Autorky tohto úspešného bestselleru sú dve Talianky, novinárka a divadelná režisérka. Žijú v Kalifornii, kde vedú agentúru, ktorá sa špecializuje na tvorbu pre deti. Práve vďaka svojej práci si uvedomili, že dievčatá často vyrastajú na knihách a filmoch, ktorých hrdinami sú muži či chlapci. Preto napísali knihu o najznámejších ženách histórie i súčasnosti, ktoré môžu byť silnými ženskými vzormi pre dnešné dievčatá. Spracovali sto stručných profilov skutočných žien, ktoré nečakali pasívne ako princezné z rozprávok na princa na bielom koni, našli vlastnú cestu životom, uspeli a zanechali po sebe silnú stopu. Pilotka, ktorá sa ako prvá pokúsila preletieť oceán, ošetrovateľka, ktorá zreformovala vojenské nemocnice a zachránila tak tisícky ranených vojakov, módna návrhárka, poetka, ktorá začala písať básne až po šesťdesiatke, političky a vedkyne, spisovateľky, športovkyne, speváčky, herečky, dokonca tatérka, výber je miestami jasný, ide o významný osobnosti, inokedy subjektívny a prekvapujúci, ale vždy podporuje základnú myšlienku: že každé dievča má právo vybrať si vlastnú cestu životom a stať sa, kým chce. Autorky v apríli 2016 predstavili svoj projekt „rebeliek“ na Kickstarteri, pričom potrebné peniaze vyzbierali za tridsať hodín. Na druhú časť (zatiaľ vyšla len v angličtine) sa vyzbierala žiadaná suma dokonca za tri hodiny (!), čím sa projekt stal najúspešnejším v histórii kolektívneho financovania.

Josef Schrötter, Bohuslav Fultner
ŽELEZNICÍ KOLEM SVĚTA
Největší železniční klenoty všech kontinentů
CPress, 144 s.

Táto kniha patrí tým čitateľom, mladým i skôr narodeným, pre ktorých je najkrajší pohľad na svet z okien vlaku. Napísal ju inžinier Josef Schrötter, toho času už na dôchodku, ktorý takmer počas celého života pracoval na železnici. Mapuje „dlhú cestu železnice“ od jej začiatkov a zaznamenáva úspechy i tragédie. Prvé koľaje pre kolesá, ktoré vytvorili už starí Rimania, prvé vozne ťahané po koľajniciach vlakmi, dlhá éra parných lokomotív, nástup motorov, súčasné vysokorýchlostné vlaky. Nájdete tu mapu trati na Machu Picchu i kultovú Slovenskú strelu, austrálsku trasu vnútrozemím, ktorá spája Indický a Tichý oceán, aj Transibírsku magistrálu, či šinkanzeny, ktoré každú chvíľu „frčia“ okolo japonskej hory Fudži. Kniha predstavuje najkrajšie nádražia sveta, luxusné vlaky ako preslávený Orient expres, i tie špeciálne na prepravu cirkusových zvierat. Uvidíte dispečerské pracovisko a spoznáte signalizáciu na trati. Nechýba ani kapitola bláznivých a nezrealizovaných nápadov ako vlak s vrtuľou a atómová železnica. Samostatnú kapitolu tvoria osobnosti, ktorých vynálezy ovplyvnili vývoj železničnej dopravy. Kniha určite poteší každého romantického obdivovateľa vlakov, tak vďaka množstvu zaujímavých informácií, ako aj vďaka ilustráciám Bohuslava Fultnera.
 

Ondřej Neff
 TAJEMSTVÍ PĚTI SVĚTADÍLŮ (box)
 Albatros Media, a.s.
 V jednom dávnom interview Jules Verne povedal, že by ešte chcel napísať román, v ktorom by ožili známe postavy z jeho najobľúbenejších kníh a na cestách za dobrodružstvom prešli celý svet. Verne už svoj nápad zrealizovať nestihol, ale známy český spisovateľ, novinár a fotograf Ondřej Neff áno. Hrdinom verneoviek venoval trilógiu (Pán vzduchu, Pán země a Pán moří), ktorá sa odohráva v Európe, Amerike, Afrike, Ázii a Austrálii. Rozprávačom strhujúcich príbehov presne vo Verneho štýle je britský tajný agent James Maukler, ktorý spolu s detektívom Scotland Yardu Hubertom Fixom (áno, ten, ktorý prešiel svet za 80 dní) chcú zabrániť najbohatšiemu mužovi sveta, aby za pomoci vynálezov získal vládu nad celým svetom, teda nad vzduchom, zemou i moriami. Zlosyn Virgil Adrian sa zrodil vo fantázii Ondřeja Neffa, ktorý považuje Verneho za svojho „duchovného patróna“. V tejto trilógii Neff nadviazal na to najlepšie, čo Verne napísal, pričom okrem známych hrdinov, ako kapitán Nemo, oživil aj Teslu, Edisona, či architekta Franka Lloyda Wrighta. Všetky tri knihy teraz vychádzajú v spoločnom boxe ako darčekové balenie pre malých – a priznajme si, že aj pre nás „veľkých – čitateľov a obdivovateľov diela oboch autorov: veľkého francúzskeho spisovateľa a vizionára i českého klasika sci-fi.

Túto knihu (aj ďalšie) môžete objednať tu: Tajemství pěti světadílu


TISÍC JIZEV
  11 cest za dobrodružstvím
  Albatros Media, 160 s.
  Dnes tu máme pre vás ešte jednu knihu, ktorá mieša cestopis s tajomstvom a túžbou po dobrodružstve. Kniha je dôkazom, že mladí českí autori radi cestujú a spôsob, akým objavujú krajiny často až exotické, sa zrkadlí aj v ich tvorbe. Vyberte sa teda spolu s nimi do púšte Gobi a za pirátmi Karibiku; zúčastnite sa na druidskom rituáli v posvätných hájoch Írska; potápajte sa do jaskýň na austrálskom pobreží; pátrajte v Taliansku a Švajčiarsku po poklade kartáginského vojvodcu Hanibala; spoznajte svet od rumunských pastvín cez Viktóriino jazero, až po ľadové pláne Nórska; a prijmite ako fakt i to, že (takmer) neuveriteľné dobrodružstvo môžete zažiť aj v pavilónoch pražskej ZOO. Ku knihe jedenástich poviedok je pripojené CD, na ktorom okrem ďalšej poviedky a profilov všetkých autorov nájdete originálne hry pre deti.

 

Anita Ganierová
BYTOSTI Z BÁJÍ A LEGIEND
Ilustrovaný sprievodca
Fragment, 48 s.

Stručný prehľad bájnych tvorov z mýtov, legiend a folklóru kultúr celého sveta. Na čom cvála rytier, keď cvála na hipogryfovi? Kto je kokatris, kto je bazilišok, a aký je medzi nimi rozdiel? Chiméru si ľudia pôvodne predstavovali ako leva, ktorému z chrbta vyrastá hlava kozy, má chvost hada a chrlí oheň – viete, kto boli rodičia takejto príšery? A koľko ďalších chimér vo svete existuje? Mantichora pôvodom z Perzie, baku z Japonska, tarask z Provensalska. Aj roztomilý jednorožec, kôň s rohom v tvare špirály, ktorý mu vyrastá z čela, je chiméra. Kentauri, napoly ľudia a napoly zvieratá; Ganéša s ľudským telom a hlavou slona, Minotaurus s hlavou býka; Bastet s hlavou mačky a ďalší bohovia so zvieracími hlavami. Ruské rusalky, škandinávski trollovia; škótska Nessie; obor Atlas, ktorý drží na pleciach nebeskú klenbu; vlkolaci a upíri; démoni a zombíci – to je len krátky výber z množstva bájnych bytostí, ktoré stvorila ľudská fantázia. Do jednej knihy ich zozbierala Anita Ganierová, skvelé 3D ilustrácie vytvoril britský ilustrátor David West.

Túto knihu si môžete  objednať tu: Bytosti z bájí a legiend
 

Neil Gaiman
NAŠŤASTIE NEMÁME MLIEKO
Ilustroval Chris Riddell
Albatros Media, 160 s.

Keď je mama vedkyňa, ktorá chodieva prednášať o jaštericiach, stáva sa, že o deti sa bude musieť postarať otec sám. V dlhom zozname, čo všetko nemajú zabudnúť, sa okrem dochádzky na cvičenie s orchestrom, prihriatia obeda, kŕmenia zlatej rybky a návštevy inštalatéra, ocitne aj nákup mlieka. A už v tomto prvom bode nastáva zádrhel. Otec odchádza z domu s tým, že „skočí do obchodu a zoženie mlieko“. Trvá však večnosť, kým sa vráti, a ešte dlhšie deťom vysvetľuje, prečo meškal. Do neuveriteľného rozprávania zapletie únos mimozemšťanmi, dobrodružstvo na pirátskej lodi, kamarátstvo so stegosaurom, let balónom, nejaké pirane a trpaslíkov a upírov a prechod do časopriestorového kontinua, lebo bolo nutné zachrániť vesmír, a samozrejme, po celý čas chrániť ako oko v hlave aj krabicu mlieka. Autorom tejto svojráznej dobrodružnej knihy pre staršie deti je Neil Gaiman, známy autor komiksov a fantasy príbehov, ktorý občas ulietava aj k tvorbe pre deti. Hlavná postava príbehu, vydarený otecko, ktorý si tak nehorázne a napínavo vymýšľa, sa na Gaimana aj mimoriadne podobá. Knihu ilustroval Chris Riddell obrázkami, ktoré za fantáziou textu ani trochu nezaostávajú. Zaujala aj režiséra Edgara Wrighta, ktorý práve chystá jej filmové spracovanie. Otca stvárni americký herec Johny Depp.

Túto knihu si môžete objednať tu: Bytosti z bájí a legiend

Zostavila Zuzana Drotárová
NAJKRAJŠIE FILMOVÉ ROZPRÁVKY
Nakladatelství XYZ, 220. s.

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo... Tak začínali generácie ľudových rozprávačov zabávať počas dlhých večerov svojich poslucháčov, dospelých i deti. Zdieľali príbehy o kráľovi s drozďou bradou, o Šípkovej Ruženke, o zlatej panne Mahuliene, o princovi Bajaja, o Nebojsovi aj Popolvárovi, O Plavčíkovi a Vratkovi, o živej vode i o galošiach šťastia, každý z rozprávačov k nim pridal niečo z vlastných skúseností, a všetci dohromady tak vykreslili spoločnú skúsenosť o ceste hrdinu za svojím snom. Po rozprávačoch prišli zberatelia, príbehy zapisovali a potom vydávali knižne. Z kníh vychádzali scenáristi a filmoví režiséri, ktorí rozprávky upravili, aby vyhovovali obrazovej reči. No a z tých najvydarenejších filmových rozprávok urobila výber Zuzana Drotárová, ktorá pripravila nové knižné vydanie, aby ich ďalšie generácie rodičov a starých rodičov mohli čítať deťom.

Túto knihu si môžete objednať tu: Najkrajšie filmové rozprávky

G. O. Hyltén-Cavalius – G. Stephens
ŠVÉDSKE ROZPRÁVKY
Cpress, 118 s.
Preložila Mária Bratová
Ilustroval Peter Pololág

Zoznámte sa s pokladmi obrov, s kráľom škriatkov, s princeznou zo skleneného vrchu, či s krajinou mladosti. Gunnar Olof Hyltén-Cavalius a George Stephens, to sú dvaja švédski zberatelia a zapisovatelia ľudových rozprávok, ktorí stihli v tridsiatych rokoch devätnásteho storočia zapísať tento vzácny folklórny materiál a zaznamenať ho skôr, než upadol do zabudnutia. Prvé vydanie švédskych rozprávok vyšlo v Štokholme roku 1875, slovenský preklad vo výbere Márie Bratovej vychádza zo zmodernizovanej verzie Svenska folksagor z roku 1986. Viaceré z motívov poznáme aj z našich rozprávok, iné sú typické pre Škandináviu. Objavujú sa v nich trollovia, trpaslíci i obri, motívy hlbokého priateľstva medzi človekom a divokým zvieraťom, opisy prekrásnej severskej prírody, boj dobra a zla je občas až príliš krutý, spravodlivosť a pravda však aj tu vždy víťazia.  

Túto knihu si môžete objednať tu: Švédske rozprávky

Tony Buzan
MYŠLIENKOVÉ MAPY PRE DETI
Rýchla cesta k úspechu nielen v škole
BizBooks, 120 s.

Myšlienkové mapy sú skvelá technika, keď potrebujete zlepšiť pamäť, robiť si dobré poznámky, prísť na skvelé nápady, dokázať sa sústrediť, šetriť čas, excelovať na skúškach. Tento spôsob písania poznámok, ktorý nie je nikdy nudný, zaručí, že na každý problém v škole i v živote nájdete riešenie. Tony Buzan učí túto zaujímavú techniku už tridsať rokov a prednáša o nej dospelým na celom svete. V svojej najnovšej knihe predstavil myšlienkové mapy aj deťom, aby im uľahčili písanie poznámok aj učenie, aby strávili menej času nad domácimi úlohami, a aby boli kreatívnejšie. Kniha plná obrázkov, vtipov a hlavolamov je určená deťom od 7 do 14 rokov, ale zaujme aj staršie vekové ročníky.

Túto knihu si môžete objednať tu: Myšlienkové mapy pre deti


 

Jenni Bidner

FOTOGRAFOVÁNÍ PRO DĚTI

Jak fotografovat a zábavně upravovat fotky

Computer Press, 96 s.

Podtitul tejto knihy prezrádza, komu je venovaná – generácii detí, pre ktoré je digitálny fotoaparát, mobil či iný fotiaci prístroj bežnou súčasťou života a jpgpixel samozrejmou súčasťou ich slovnej zásoby. Nájdu tu stručný manuál pre tých, ktorí začínajú s digitálnym fotografovaním, a zrozumiteľným jazykom podaný návod, na čo si majú dávať pozor pri kompozícii, čo to o expozícii, blesku, farbách, o tom, ako si poradiť s tieňom i s červenými očami na zábere. Nádejní adepti dobrej fotografie sa zoznámia s niektorými trikmi profesionálov, aby nerobili len „výcvaky“, ale skvelé fotky. Naučia sa ukladať ich do počítača, orezávať, meniť veľkosti pre tlač i e-mail, dokážu ich umiestniť na webové strany. Najskôr zvládnu základné pravidlá a potom skúsia, čo to urobí, keď ich porušia. Deti, ktoré experimentujú, môžu fotiť aj skenerom, prípadne si vyrobiť originálne vizitky, ex-libris, obálky či koláže.

Túto knihu si môžete objednať tu: Fotografování pro děti

 

Kateřina Hošková
TVŮRČÍ PSANÍ PRO MALÉ SPISOVATELE A SPISOVATELKY
Edika Brno, 136 s.

Kniha určená rodičom, pedagógom, no predovšetkým deťom na samostatné a zábavné štúdium tvorivosti. V šesťdesiatich lekciách vedie víla Fantázia svojich detských čitateľov od jednoduchších k zložitejším úlohám, či skôr hrám, ktoré v nich podporujú záujem o jazyk a vlastnú tvorbu. Naučia sa uvoľniť a sústrediť na písanie, podporiť a využiť vlastnú fantáziu. Budúci autori sa dozvedia veľa nového nielen o písaní, ale aj o sebe. Sme totiž obdarení tvorivými schopnosťami, ktoré treba objavovať. A keď ich už raz v sebe nájdeme, pôjdu s nami celým našim životom a vnesú do neho veľa sebapoznania i radosti.
Túto knihu si môžete objednať tu: TVŮRČÍ PSANÍ PRO MALÉ SPISOVATELE A SPISOVATELKY


 

Daniela Krolupperová

Zákeřné keře

Portál, 88 s.

Zákeřné keře je rozprávka o svete, v ktorom žijú víly, škriatkovia a zlý čarodejník. Zároveň však deti naučí aj to, ako vyzerajú najčastejšie jedovaté rastliny, aby ich poznali a vedeli, že nemajú ochutnávať ich plody.  Autorkou tejto roztomilej rozprávkovej knižky, ktorú ilustrovala Eva Chlupíková, je Daniela Krolupperová, matka troch dcér, prekladateľka a spisovateľka. Napísala už dvadsať dva kníh, väčšina je určená deťom. Za Zákeřné keře získala  niekoľko ocenení. Vo vydavateľstve Portál už vyšli aj jej knihy Putování za nejmocnějším kouzlem a Rybí sliby.

Túto knihu si môžete objednať tu: Zákeřné keře

 

Radomír Socha

Zhoubné houby

Portál, 102 s.

Hurá, ideme k babičke a dedovi, radujú sa deti, keď odchádzajú s rodičmi autom z mesta na dedinu. Tešia sa, že tam strávia leto, že bucú môcť celý deň behať, babička bude vyvárať a vypekať a s dedom bude zábava. Babka síce tvrdí, že dedo je už niekedy mrzutý ako starý kocúr, no deti ho toto leto spoznajú ako veľkého znalca húb. Z vychádzky s dedom, či už do lesa alebo na lúku, sa nikdy nevrátia s prázdnym košíkom. Láskavý učiteľ ich učí poznávať rôzne druhy húb, tie jedlé, i tie „zhoubné“. Kniha pre predškolákov i malých školákov je milým príbehom o idylických prázdninách na dedine, takých, aké už pozná čoraz menej detí, a zároveň atlasom najznámejších druhov húb. Letné dobrodružstvá Jonáša a Adélky, ako aj všetky huby, ktoré s dedkom objavia, ilustrovala Eva Chupíková. Autor Radomír Socha je spoľahlivým informátorom a vychovávateľom budúcich hubárov, pracuje v Biologickom centre Akadémie vied ČR a o hubách napísal už niekoľko odborných kníh.

Túto knihu si môžete objednať tu: Zhoubné houby

 

Robert Beutelshauser

Barbarskí Slovania

Slovart, 108 s.

Róbert Beutelhauser ako učiteľ dejepisu redigoval zábavnú edíciu Hrôzostrašná história od britského autora Terryho Dearyho (Perfektní Gréci, Úctyhodní Egypťania, Strašní Rimania, Hrdlorezi Kelti, Stuchnutý stredovek, Krutí Vikingovia, Čarodejnice a ďalšie, až po Dvadsiate storočie a Mizernú druhú svetovú vojnu). Myšlienka, že dejiny, aj tie najhrôzostrašnejšie, sa dajú priblížiť zábavným spôsobom, sa mu zapáčila a rozhodol sa spracovať podobne aj našu „domácu“ históriu. Prepojil v nej známe fakty s fikciou, čitateľom predstavil slovanské kniežatá i bohov ich panteónu ako živých. V Moravsko-sliezskych zvestiach zverejnil novinárske aktualitky z ôsmeho a deviateho storočia, a tam, kde o našich predkoch toho veľa nevieme, si pomohol, ako vedel, napríklad vymysleným, aj keď možným listom Sama svojej ex-manželke, či Pribinu Mojmírovi. Barbarskí Slovania sú prvým zväzkom edície Naše hrôzyplné dejiny. Začína sa sťahovaním národov, príchodom Slovanov na naše územie, Samovou ríšou a končí Veľkou Moravou. Spolu s ilustrátorkou Katkou Slaninkovou pripravili aj pokračovanie nazvané Od porážky k porážke, ktoré zachytáva dejiny od zániku Veľkej Moravy po bitku pri Moháči: Tretí diel bude venovaný histórii nášho územia po roku 1526.

Túto knihu si môžete objednať tu: Barbarskí Slovania

 

Jana Petrásková

Základy realistické kresby

Kreslení pravou mozkovou hemisférou

Grada, 152 s.

Táto kniha je určená pre tých záujemcov, ktorí sa chcú naučiť kresliť – pre tých, ktorí už kreslia, ale stále cítia, že to „nie je ono“, ako aj pre tých, ktorí tvrdia, že sa nikdy, nikdy, nikdy nenaučia kresliť. „Pusťte sa do nového dobrodružstva. Zabudnite na to, čo ste sa dosiaľ naučili, či nenaučili, a prijmite nové cvičenia ako výzvu, ako nový druh hry. Hrajte sa a pozorujte svet novými očami,“  píše v úvode autorka tejto knihy, výtvarníčka, ktorá študovala výtvarné techniky na strednej aj vysokej škole a roky učila kresliť deti ako učiteľka základnej školy. Keď objavila techniky založené na rozvoji pravej mozgovej hemisféry, bola fascinovaná rýchlosťou a efektivitou, s akou fungujú. Odvtedy organizuje kurzy kreslenia pravou mozgovou hemisférou a na základe skúseností z tých kurzov napísala aj prvý manuál v češtine. Podľa tejto knihy dostanete „do ruky“ všetky nástroje kresby: čiaru, inverzné priestory, svetlo a tieň, perspektívu, umiestnenie do formátu, pomery vzťahov a smerov, a môžete sa pustiť do zásadnej práce – vlastného autoportrétu. Najdôležitejším dôsledkom zvládnutia týchto postupov však je, že počas štyroch dní učenia objavíte úplne nový svet a budete sa dívať na to, čo je okolo vás, očami výtvarníka, čo znamená, že svet už nikdy nebude taký nudný a všedný, aký bol predtým.

Túto knihu si môžete objednať tu: Základy realistické kresby

 

Sean Callery

AZTÉCKÁ ŘÍŠE

Temné dějiny

Grada Publishing, 64 s.

Oblasť, ktorá sa tiahne od centrálneho Mexika až k hraniciam Kostariky, je známa aj pod spoločným názvom Mezoamerika. Pokým ju nedobyli Španieli, žili tu v priebehu stáročí viaceré civilizácie. Najznámejšími sú Mayovia, Aztékovia a Inkovia. Každá z týchto civilizácií má svoju temnú stránku – sú ňou predovšetkým krvavé ľudské obete bohom z ich mytológie. Kniha prináša základné informácie o živote dávnych spoločenstiev, ktoré vytvorili fascinujúcu kultúru, obdivuhodné stavby a nádherné predmety. Zároveň však šlo o bojovných ľudí, ktorí žili, umierali a nechali umierať iných ľudí v mene bohov, v ktorých verili. Známa je loptová hra Mayov pok-a-tok, ktorú hrávali dve mužstvá na ihrisku v Chichen Itzá a ktorá bola symbolickým znázornením boja medzi bohmi na nebesiach a v podsvetí, prípadne dňa a noci. Niektorí bádatelia sa domnievajú, že po jej skončení obetovali tím, ktorý prehral, objavujú sa však dôkazy, že obetovaný bol víťazný tím.

Vynikajúcimi poľnohospodármi, bojovníkmi a umelcami boli i Aztékovia.  Aj oni verili, že musia bohom obetovať ľudí, ináč sa rozpadne vesmír. Obetiam často vytrhli ešte tlčúce srdce z tela. Pri niektorých rituáloch znovuzrodenia sa kňazi obliekali do kože, ktorú stiahli z obetí. Je zaujímavé, že nie každý z obetovaných sa takéhoto konca desil. Väčšinou považovali svoju smrť za príležitosť k novému, lepšiemu začiatku. V posledných rokoch sa aztécka civilizácia dostala opäť na výslnie nečakaným spôsobom – preslávil ju kamenný kalendár, ktorý však napriek pomerne rozšírenému názoru neoznačuje koniec nášho sveta.

Tretím národom Mezoameriky sú Inkovia, ktorí sa považovali za najvyspelejší národ na svete, za osudovo predurčených k tomu, aby vládli zvyšku sveta. Boli to majstrovskí stavitelia miest, chrámov, mostov a ciest, stačí spomenúť jedinečné sídlo Machu Picchu. Zachovali sa dôkazy, že úspešne trepanovali lebky, lebo si mysleli, že vyvŕtaným otvorom uniknú zlí duchovia. Ich kult bol kultom smrti. Verili, že ak majú bohov potešiť, je nutné im obetovať tých, ktorých majú najradšej – svoje deti.

Autorom série kníh o temných stránkach dávnych civilizácií je Sean Callery, učiteľ, ktorý píše najmä pre deti zaujímavé knihy o histórii, prírodných vedách a životnom prostredí. Do edície Temné dějiny okrem Aztéckej ríše zaradil aj Staroveký Rím, Staroveké Grécko a Divoký Západ.

Túto knihu si môžete objednať tu: Aztécká říše

 

Posledná úprava 30.05.2020

Nájdete nás na FB