Darček pod stromček, ktorý nikdy nesklame

Darček pod stromček, ktorý nikdy nesklame

Napísala 

Áno, jasné, kniha je to! V predvianočnom výbere by si opäť mal niečo pre seba nájsť každý, od romantického príbehu štyridsiatničky po biografiu sufražetky, od románu, ktorý motivuje k životným zmenám vyhorené manažérky, po duchovné rady zenového mnícha, od hororu či detektívky v štýle Agathy Christie k humoristickému nadhľadu na život päťdesiatnika, ktorý rieši krízu stredného veku naozaj netradične – nafingovaním vlastnej smrti.

Ruth Ware
SMRŤ PANI WESTAWAYOVEJ
Lindeni, 390 s.

Ruth Ware dosiaľ napísala päť svetových bestsellerov (v slovenčine vyšlo Pozvanie a Žena z kajuty 10). Táto mladá anglická autorka kriminálnych románov krížených s psychologickými príbehmi nadviazala úspešne na také veľké mená ako Agatha Christie alebo Daphne de Maurier. Smrť pani Westawayovej je opäť viac rozprávaním o temnom tajomstve jednej rodiny ako typickou detektívkou. Už úvodnú kapitolu rieši autorka originálne: vykladačke tarotu Hal, ktorá sa topí vo finančných problémoch, príde list z právnickej firmy, z ktorého sa dozvedá, že sa stala jednou z dedičiek majetku bohatej pani Westawayovej. Bola by to príjemná správa, lenže Hal túto pani vôbec nepozná. Nedá jej to však a dedičského konania sa predsa len zúčastní. Zoznámi sa aj s ďalšími dedičmi, ktorí ju prijmú ako svoju stratenú príbuznú, no pre niekoho z nich evidentne znamená hrozbu. Hal sa musí rozhodnúť, či bude bojovať o dedičstvo, alebo si radšej zachráni vlastný život.

Zuzana Kolačanová
TERAZ A PREDTÝM
Vydavateľstvo ZK, 216 s.

Na krste tejto knihy zneli vášnivé aj nostalgické latino rytmy, španielska gitara a husle, pretože hudba má dôležité miesto v romantickom príbehu štyridsiatničky, ktorá rieši naplnené aj nenaplnené vzťahy, vlastné hľadanie šťastia a najmä zrelé prijatie toho, čo sme prežili a čím sme sa vďaka tomu stali. Kniha bola pokrstená bylinkami, tie tiež majú svoje miesto v deji spoločne so Španielskom, ktoré má rada hlavná hrdinka. Dve editorky ako dobré sudičky knihe zapriali, aby sa stala korením života, aby sa dobre čítala a dobre predávala a aby nebolo len Teraz a predtým, ale aj Potom, teda aby po prvej časti nasledovalo aj pokračovanie.

Laura Vanderkamová
ŽIVOT PODLE JULIE
V každé chvíli si můžeme vybírat svou cestu
Metafora, 134 s.

Hrdinka tejto knihy je mladá žena, ktorá dokázala za štyri roky po skončení štúdií na univerzite urobiť skvelú kariéru v poradenskej firme. Všetko vyzeralo ružovo, kým ju nepovýšili do vedúcej funkcie, na ktorú, zdá sa, zatiaľ nedozrela. Aby neurobila ešte viac zmätkov a neodradila dôležitého klienta od spolupráce, ale naopak, dokázala znovu prinášať skvelé nápady a inovácie, vyšle ju šéfka na relaxačno-motivačný víkend pre vyhorené manažérky. Na to, kým naozaj je a čo chce v skutočnosti robiť, príde nielen hrdinka príbehu. Na svojom živote môžu zapracovať aj čitateľky, keďže v závere knihy nájdu niekoľko zaujímavých úloh. Tie ich nasmerujú ku konkrétnym krokom, vďaka ktorým môžu jedného dňa žiť vlastnú verziu profesne aj osobne naplneného života.
 


Therese Anne Fowlerová
DÁMA Z DOBRÉ RODINY
Alva Vanderbiltová, žena v rukavičkách, která změnila svět
Metafora, 454 s.

Jedným z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla napísať príbeh Alvy Vanderbiltovej (a predtým aj Zeldy Fitzgeraldovej), je pokus postaviť sa proti spôsobu, akým sú zobrazované významné ženy. Často sa z ich životov vyberú len sexistické senzácie a silné ženy dostávajú nálepky „dominantné“ či „hysterické“, vysvetľuje v záverečnej poznámke autorka biografie jednej z prvých sufražetiek Alvy Smithovej Vanderbiltovej Belmontovej. Alva, ktorá sa na prelome 19. a 20. storočia pohybovala v najvyšších kruhoch USA, bojovala za volebné právo žien a za ich prístup k vzdelaniu, vrátane slobodného šírenia informácií o antikoncepcii. Bola to komplikovaná osobnosť, v novinách sa o nej často písalo ako o sebeckej a bezcitnej osobe, ktorej ide len o bohatstvo a moc. Pri hlbšom ponore do jej činov však vyjde na povrch čosi iné. V súkromnom živote sa naozaj riadila podľa vtedajšieho nepísaného pravidla pre dievčatá z južanských rodín („prvýkrát sa vydaj pre peniaze, druhýkrát z lásky“), vďaka manželstvu s Williamom Vanderbiltom však mohla financovať politické kampane a študijné programy pre chudobné ženy. Zakúpila napríklad budovu vo Washingtone, ktorá slúžila ako sídlo Národnej strany žien a v ktorej je teraz múzeum dejín ženského hnutia v USA. Keď umrela, jej rakvu niesli ženy a pokrývala ju štandarda s nápisom: Neúspech neprichádza do úvahy.

Alex Michaelides
TICHÁ PACIENTKA
Lindeni, 350 s.

K prečítaniu tejto knihy ma nalákala jej obálka, na ktorej úspešní autori thrillerov tvrdia, že také šokujúce a neuveriteľné finále paranoidnej nočnej mory dosiaľ nebolo napísané. Môžem potvrdiť, že túto knihu nebudete hltať, táto kniha zhltne vás. Tichá pacientka psychiatrického ústavu fascinuje psychoterapeuta, profesionála, ktorý sa rozhodne, že ju presvedčí, aby prehovorila a vysvetlila, prečo ona, bohatá a uznávaná maliarka zastrelila svojho muža, úspešného módneho fotografa a prečo od tohto nepochopiteľného činu nepreriekla jediné slovo. Alex Michaelides, rodák z Cypru, má otca Gréka a matku Angličanku. Thriller Tichá pacientka je jeho prvý román, v ktorom nezaprie svoje grécke korene. Napísal ho v štýle starých dobrých gréckych drám a uviedol citátom z Euripidovej Alcestis: Ale prečo nič nehovorí? Nuž preto, lebo pravda by bola ešte horšia ako samotný hrozný čin.

Lina Bengtsdotter
ANNABELLE
Cosmopolis, 316 s.

Sú naše deti v bezpečí? Naliehavá otázka, ktorú kladú obyvatelia švédskeho mestečka Gulspang dvom vyšetrovateľom z hlavného mesta, inšpektorke Charlie Lagerovej a jej kolegovi Andersovi. Keď zmizla sedemnásťročná Annabelle, krásna a ctižiadostivá študentka, trápia sa aj jej rodičia výčitkami. Môžeme alebo nemôžeme ochrániť vlastné deti pred všetkými nástrahami, ktoré na ne dnes číhajú? Príbeh, v ktorom sú všetci obeťami, napísala Lina Bengtsdotter, učiteľka švédčiny a psychológie, ktorú kritici nazvali novou kráľovnou švédskej krimi. Autorka vyrástla v podobnom malom meste, v akom sa odohrala táto rodinná tragédia, preto dokázala presvedčivo vykresliť charaktery svojich postáv. Po úspešnom debute už vyšla aj druhá časť série s inšpektorkou Lagerovou nazvaná Francesca.

Sarah Perryová
MELMOTH
Lindeni, 284 s.

Melmoth je mĺkva žena v čiernom, najosamelejšia bytosť na svete. Podľa legendy bola potrestaná za hriechy tým, že musí naveky putovať sama, pričom pozoruje ľudí a súdi ich činy. Tých najväčších hriešnikov sa snaží presvedčiť, aby sa pridali k nej a počas strastiplnej cesty pochopili, aké peklo spôsobili iným. Prekliata žena sa tak stáva etalónom morálky a sily svedomia, ktoré nás stavia pred úprimné zhodnotenie vlastných činov. Sarah Perryová (autorka kníh Had z Essexu a Po nás potopa) napísala temný gotický román, v ktorom spojila tragické príbehy z rôznych končín sveta a historických období, aby ukázala hrozné veci, ktoré sú schopní ľudia robiť si navzájom. Melmoth sa tak stáva hlbokým posolstvom o potrebe pokánia. Pre našich čitateľov bude prekvapením fakt, že anglická autorka zasadila dej knihy do Prahy, kde sa usadila jej hrdinka Helen Franklinová, ktorá tu pracuje ako prekladateľka.

Hendrik Groen
ŽI A NECHAJ ŽIŤ
Lindeni, 268 s.

Keď pred pár rokmi vyšiel Tajný denník Hendrika Groena a čoskoro nato aj jeho pokračovanie, pokúšali sa viaceré médiá vypátrať, ktorý z holandských spisovateľov alebo komikov sa skrýva pod pseudonymom autora horko-vtipných románov z prostredia domova dôchodcov. Zatiaľ si ten, kto stojí za menom Hendrik Groen, dokázal uchovať anonymitu. Teraz prichádza s novým románom, v ktorom nerieši starobu, ale krízu stredného veku. Hrdinom už nie je vitálny 85-ročný dôchodca, ale nespokojný päťdesiatnik zo skladu s hygienickými potrebami. Artur Ophof chcel kedysi cestovať a užívať život plnými dúškami. Teraz sa nudí v monotónnom zamestnaní a stereotype bezdetného manželstva. Jediným rozptýlením je pre neho piatkový golf s priateľmi. Keď dostane výpoveď z práce a k nej patriace slušné odstupné, prijme túto situáciu ako šancu začať inde a inak, najlepšie tam, kde by konečne mohol žiť tak, ako vždy chcel. Hendrik Groen, nech už je to ktokoľvek, disponuje veľkou dávkou zmyslu pre čierny humor a bizarné situácie. Veď ktorý z literárnych hrdinov mal spísaný zoznam vecí, ktoré musí stihnúť nielen do svojho pohrebu, ale aj po ňom?

Thich Nhat Hanh
CESTA OSVOBOZENÍ
Grada Publishing, 300 s.

Ak ste v štádiu hľadania receptu na životné šťastie, tak vedzte, že podľa vietnamského zenového majstra Thich Nhat Hanha stojí naše šťastie na jedinom základnom kameni a tým je sústredenie. Aj na to, aby sme rozpoznali pravdu o sebe a o tom, čo všetko sa vyskytuje okolo nás, potrebujeme plné vedomie a sústredenie. Preto tento učiteľ, spisovateľ a mierový aktivista pripravil 21-denný program pre tých, ktorí chcú žiť v prítomnosti najviac, ako sa len dá. Opiera sa v ňom o skúsenosti z pobytu v americkom Vermonte, počas ktorého štyri stovky ľudí tri týždne zhlboka sústredene dýchali, meditovali v chôdzi aj v sede, jedli v tichu a počúvali prednášky zenového majstra. Mnohí z nich zažili prvý raz hlboký pokoj a objavili pravdu o sebe i o živote. „Ľudia by mali byť vnímaví ku kráse sveta, od snehových vločiek po kvetiny, rovnako ako aj k utrpeniu, chudobe, zneužívaniu a útlaku,“ hovorí Thich Nhat Hanh a všetkých nás tak učí rozvíjať vzájomné porozumenie a súcit.

Všetky spomínané knihy si môžete objednať tu:
 


 

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB