Romantika a relax

Romantika a relax

Napísala 

Silné emócie, tragický príbeh s (občas aj) dobrým koncom, v hlavnej úlohe žena, milujúca i bojujúca s ranami osudu, občas šťastná, často zranená, napriek všetkému schopná nájsť si svoje miesto na svete. Také sú bestsellery, ktoré čítajú milióny žien na svete – nie kvôli ich literárnej hodnote, ale kvôli tomu, že im hrdinky týchto kníh dodávajú silu prekonať vlastné životné lekcie.

Jacky Durand
STRATENÝ RECEPTÁR A LÁSKA, KTORÁ NEUMRELA
Lindeni, 208 s.

Dobrá kuchyňa, to je spomienka. Týmto citátom od Georgesa Simenona sa príbeh o hľadaní strateného zápisníka jedného kuchára končí. Začína sa scénou v nemocnici: pri posteli, na ktorej leží v kóme majiteľ obľúbenej reštaurácie Henri, sedí jeho syn Julien. Spomína na starostlivého otca, veľkodušného priateľa a skvelého kuchára, a snaží sa prísť na jeho tajomstvá, ktoré dovtedy nechápal: prečo otec nechcel, aby sa tiež stal kuchárom, prečo ho opustila milovaná žena a kam dal svoj zošit, do ktorého si zapisoval recepty na všetky tie úžasné špeciality a kuchárske finty, ktoré dokonale ovládal. Ak si chcete vychutnať knihu o synovsko-otcovskej láske a tajomstvách ľúbostných vášní, navyše plnú chutí a vôní dobrého jedla, toto je tá pravá.

Túto knihu si môžete objednať tu:


Franziska Stalmann
ŠAMPAŇSKÉ A HEŘMÁNKOVÝ ČAJ
Motto, 221 s.
Franziska Stalmann je bývalá psychoterapeutka na dôchodku a spisovateľka na voľnej nohe, autorka niekoľkých svetových bestsellerov. Už jej prvý román (ktorý teraz vychádza v češtine pod názvom Šampaňské a heřmánkový čaj) zaznamenal obrovský úspech. Jeho čitateľkami sú predovšetkým rozvedené štyridsiatničky, ktoré zažili to isté, čo hlavná hrdinka Inéz – manžel ich opustil kvôli mladšej žene a ony boli nútené začať v strednom veku odznovu. Inéz toho za jediný rok zažila naozaj dosť: manžel jej oznámil, že čaká dieťa s inou; odvrátili sa od nej aj vydaté priateľky, ktoré zistili, že priateľstvom s ňou nič nezískajú; naivná žena, ktorá žila v zlatej klietke a zahodila svoju kariéru kvôli podpore manžela, nevie nič robiť a netuší, ako sa po rozvode bude živiť. Najskôr upadá do sebaľútosti a takmer podľahne démonovi alkoholu, no s pomocou pár ľudí, ktorí ju neopustia, sa stavia na vlastné nohy a nachádza aj novú lásku. Autorka pravidlá tohto žánru ovláda dobre, v svojom úspešnom debute namixovala správnu dávku tragédie i humoru, pádu na dno i motivácie vstať a bojovať za svoje šťastie, to všetko okorenené nevyhnutným dobrým koncom.

Túto knihu si môžete objednať tu: Šampaňské a heřmánkový čaj
 

Agnes Martin-Lugand
ŠŤASTNÍ ĽUDIA ČÍTAJÚ A PIJÚ KÁVU
Motto, 206 s.

Autorka – ročník 1979, vyštudovaná psychologička, vydatá, matka dvoch detí – publikovala sprvu tento smutný príbeh na internete. Tešilo ju, že je nezávislá a mala obrovskú radosť z každého nového čitateľa. Po niekoľkých týždňoch sa jej splnil sen všetkých začínajúcich autorov – ozval sa vydavateľ a rovno so zmluvou. Dojímavý príbeh mladej ženy, majiteľky literárnej kaviarne v Paríži, ktorá pri autohavárii prišla naraz o manžela aj dieťa a z tejto obrovskej straty sa pokúsila spamätať odchodom do Írska, odvtedy vyšiel vo Francúzsku, Španielsku, Holandsku, Taliansku, Poľsku, Turecku a teraz vychádza aj na Slovensku v preklade Márie Gálovej. Na knižný bestseller s otvoreným koncom sú už zakúpené filmové práva. Agn?s Martin-Lugand medzitým napísala dva ďalšie romány: Šťastie mi uniká pomedzi prsty (2014) a Život je ľahký, neznepokojuj sa (2015).

Túto knihu si môžete objednať tu: Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu

 

Dorothea Benton Frank
SESTRY HURIKÁNU
Motto, 348 s.
Príbeh o „sestrách hurikánu“ sa odohráva v Južnej Karolíne, kde sa žije tradičným rodinným životom, v ktorom je otec hlavou a matka krkom rodiny, a kde sa ľudia s hurikánmi a odstraňovaním ich ničivých následkov stretávajú pomerne často, preto bežne prirovnávajú rodinné tragédie k vyčíňaniu živlov. Osemdesiatročná babička Maisie, ktoré vie o živote svoje, je z generácie, v ktorej sa patrilo nosiť perly v troch radoch ako Barbara Bushová a piť martini s dvomi olivami; jej dcéra Liz, ktorá sa v strednom veku vyrovnáva s manželskou krízou, a Ashley, vnučka prvej a dcéra druhej, ktorá túži študovať maliarstvo v Paríži a ktorej vzťah s ctižiadostivým politikom Petrom Gallovayom nečakane odhalí temné rodinné tajomstvo. Každá kapitola má iného rozprávača, takže príbeh vidíme z viacerých uhlov. K hlavným postavám tejto ľahko písanej oddychovej knihy patrí aj dobré jedlo, ktoré dokáže spojiť rodinu a zlepšiť náladu aj v tých najťažších chvíľach. Táto rodina drží spolu napriek všetkým chybám, ktorých sa sestry hurikánu a ich partneri dopustili a za ktoré tvrdo platia.

Túto knihu si môžete objednať tu: Sestry hurikánu


Hilary Boydová
ŠTVRTKY V PARKU
Príroda, 248 s.

A trochu romantiky, takej tej s povinným dobrým koncom, tiež patrí medzi tipy na dar pre ženu zrelého veku. Samozrejme, nie pre každú, nejde o vysokú literárnu hodnotu. Ale popis dlhoročného manželstva, v ktorom sú si manželia oporou, no už desať rokov sa nemilovali, a v ktorom on, rezignovaný a pripravený už iba spoločne starnúť, tvrdohlavo oslovuje svoju ženu „starká“, napriek tomu, že ona si ešte stará nepripadá – tento obraz oslovil množstvo päťdesiatničiek a šesťdesiatničiek vo svete a oslovuje aj slovenské čitateľky. Anglická autorka prerazila románom o ľúbostnom trojuholníku čerstvých šesťdesiatnikov tiež až v zrelom veku. Príbeh nečakanej lásky, ktorá sa zrodila počas štvrtkov v parku, kam chodia obaja protagonisti s vnúčatami, sa stal svetovým bestsellerom a práve sa chystá jeho filmové spracovanie.  

Túto knihu si môžete objednať tu: Štvrtky v parku

M. C. Beaton
AGATHA RAISINOVÁ A OTRÁVENÝ KOLÁČ
Motto, 198 s.

Hlavná hrdinka Agatha (rodné meno podľa Agathy Christie zvolené vôbec nie náhodou) je rozvedená päťdesiatnička, ktorá predá svoju agentúru v Londýne a splní si životný sen. Kúpi romantický domček v Cotswoldse, mestečku, v ktorom kedysi strávila pekné prázdniny, a dúfa, že tu bude príjemne tráviť aj roky predčasného dôchodku. No uzavretá komunita ju sprvu neprijme, dokonca na ňu padne podozrenie, že jej vinou umrel jeden z miestnych obyvateľov. Agatha musí očistiť svoje meno a preto sa rozhodne pátrať po skutočnom vrahovi na vlastnú päsť.

M. C. Beaton je pseudonym anglickej spisovateľky Marion Chesney, autorky stoviek historických romancí. Keď sa s manželom odsťahovali na anglický vidiek práve do onoho ospalého Cotswoldsu, rozhodla sa zmeniť žáner a písať detektívky. Čitatelia si obľúbili aj novú detektívnu sériu s Agathou Raisinovou, o čom svedčí úspech dosiaľ vydaných 24 príbehov. V slovenčine zatiaľ vyšli tri tituly z tejto série (Agatha Raisinová a otrávený koláč, Agatha Raisinová a zlý veterinár, Agatha Raisinová a mŕtvola v kvetináči), čoskoro vyjdú ďalšie dve knihy v hlavnej úlohe so svojráznou amatérskou vyšetrovateľkou (Agatha Raisinová a výletníci z Dembley a Agatha Raisinová a manžel na zabitie).

Túto knihu (aj ďalšie príbehy so svojráznou vyšetrovateľkou Agathou Raisinovou v hlavnej úlohe) si môžete objednať tu: Agatha Raisinová a otrávený koláč


Lisa Heathhfieldová
ZÁHRADA SPIACICH
Fragment, 246 s.

Čistá voda v potoku, šum lístia stromov, spev vtákov, potraviny vypestované vlastnými rukami a zaručene bio, nemusieť chodiť do školy a dospievať uprostred komunity ľudí, ktorej členovia počúvajú hlas samotnej Matky Prírody... Znie to ako idylický život, kým pätnásťročná Pearl, ktorá sa v takejto komunite zvanej Seed (Jadierko) narodila, na svoje veľké zdesenie nezistí, že život v uzavretej sekte má svoje tienisté stránky. Že pravidlá, ktorým sa všetci bezmyšlienkovite podriaďujú, sú vlastne absurdné, že vodca klanu Papu S. nemusí mať, a ani nemá, vždy pravdu, a že sa okolo nej dejú desivé veci, ktoré ohrozujú životy jej blízkych. Sled nečakaných udalostí spustí príchod troch ľudí „zvonku“, z nepriateľského sveta, do ktorého Pearl dosiaľ nemala prístup. Teraz však odtiaľ prichádzajú lákavé veci, šokujúce novinky, fascinujúci zážitok slobody a ten najúžasnejší pocit – láska.

Túto knihu si môžete objednať tu: Záhrada spiacich


Franziska Stalmann
V SRDCI JE SPOUSTA MÍSTA
Motto, 256 s.

Hrdinka ďalšie bestselleru Franzisky Stalmann je o čosi staršia. Takmer päťdesiatnička Alla má všetko, čomu sa hovorí „šťastný život“. Zaujímavú prácu prekladateľky, úspešného manžela, dvoch takmer dospelých synov, veľkú vilu a zostarnutú matku v kvalitnom domove pre seniorov. Lenže, ako sa hovorí: keď je koze dobre, ide na ľad tancovať. Alle čosi k tomu, aby bola šťastná, chýba, a to „čosi“ nájde v náručí o desať rokov mladšieho milenca. Kvôli tomu „čosi“ opustí všetky istoty a pohodlie, aj keď vie, že nový muž nie je bez chýb; aj keď k otcovi svojich detí stále cíti minimálne priateľstvo; aj keď sú synovia proti a odmietajú predstavu, že by sa ich rodičia mali rozviesť; aj keď proti sú dokonca aj jej kamarátky, ktoré si nechcú vziať rituál pravidelných stretnutí manželských párov, na ktoré boli zvyknuté. A tak je Alla nútená rozhodnúť sa: na jednej strane vášnivá láska, v ktorú už nedúfala, no s neistým koncom, na strane druhej pocit, že kvôli vlastnému šťastiu zničí šťastie tých, ktorých má rada, a zbúra vlastne všetko, čo dosiaľ v jej živote fungovalo. Má právo byť v mene lásky sebecká? Alebo je v srdci dosť miesta pre všetkých?

Túto knihu si môžete objednať tu: V srdci je spousta místa

 


 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB