Čo čítame. Máj 2018

Čo čítame. Máj 2018

Napísala 

Novú Martin-Lugandovú, ktorá píše o netradičnom ľúbostnom trojuholníku; denník tridsiatničky, ktorá opatruje otca s alzheimerom; varovanie pre vyčerpané matky, aby neprepínali svoje sily, lebo ich telo môže jedného dňa povedať dosť; trinásť poviedok o záporných hrdinoch, ktorých nenávidíme a milujeme zároveň; román o vedcovi, ktorý nás učil, že prežijú len najsilnejší; novú knihu od živelnej kuchárky, ktorá opäť ide za svojimi snami; tragický príbeh rodičov, ktorej život prevráti naruby rakovina ich malého syna.

Agnés Martin-Lugandová
TÁ HUDBA MI STÁLE ZNIE  V HLAVE
Motto, 382 s.

Keď francúzska spisovateľka Agnés Martin-Lugandová navštívila vlani Bratislavu (písali sme o tom tu), na besede s čitateľmi počas Bibliotéky povedala: „Keď píšem knihu, naozaj mám to, na čom robím, neustále v hlave, ale snažím sa žiť v rovnováhe, hybnou silou a prioritou v mojom živote sú moje deti a manžel. Môžem povedať, že som mala a mám veľa šťastia, môj život tvorí moja rodina a moja práca, píšem, pijem kávu – a som šťastná.“ Okrem troch predchádzajúcich kníh (Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu, Život je ľahký, nerob si starosti a Ľutujem, nemám čas), ktoré už u nás boli známe, predstavila aj novinku Tá hudba mi stále znie v hlave. Jej vydanie v slovenčine sa vtedy ešte len pripravovalo, teraz už tento román o netradičnom trojuholníku - manžel, manželka a manželov klient, ktorý spokojnej rodine závidí skvelé zázemie a robí všetko pre to, aby túto rodinnú pohodu narušil a získal pre seba – nájdete aj v kníhkupectvách.

Rachel Khongová
NAZDAR, VITAMÍNE!
Albatros Media, 198 s.

Autorka tohto románu písaného formou denníka dokázala nájsť nečakane vtipný a zároveň dojemný jazyk a štýl, aby stvárnila takú ťažkú tému, akou je Alzheimerova choroba u jedného z rodičov. Rachel Khongová žije v San Francisku a píše poviedky a kulinárske rady. Kniha Nazdar, vitamíne! je jej literárnym debutom a treba povedať, že mimoriadne vydareným. Hlavná hrdinka Ruth má tridsať rokov, problémy v práci, rieši rozchod s dlhoročným snúbencom – a akoby to nestačilo, z domova prichádza jóbova správa, že jej otec, uznávaný profesor stráca pamäť. Ruth dá výpoveď, opustí všetko, čo tvorilo jej život, a presne na Štedrý večer sa vráti domov, aby pomohla mame starať sa o chorého otca. Netuší, že ju čaká rok plný bizarných zážitkov – od zbierania nohavíc, košieľ a kravát, ktoré jej otec rozvešal po stromoch v okolí, po pečenie kuraťa, ktoré ukradol v potravinách a celý bezradný nevedel, čo s ním – ale zároveň aj obdobie, počas ktorého sa intenzívne zžíva so svojimi najbližšími. Píše si denník, aby zaznamenala nielen postup ochorenia, ktoré jej otcovi nemilosrdne berie dôstojnosť, ale aby si dôkladne zapamätala, čím bol pre ňu aj pre všetkých, vrátane študentov, ktorí ho poznali a ktorých život ovplyvnil. A tým, že pomáha otcovi nájsť posledné záblesky pamäti, nachádza aj seba a pochopenie, kam patrí a aký život chce žiť.

Gayle Formanová
ZNOVU JÁ
Cosmopolis, 326 s.

Hrdinka tohto románu Maribeth je od Ruth z predchádzajúcej knihy o štrnásť rokov staršia. Má manžela, deti, úspešnú kariéru editorky ženského časopisu, všetko vyzerá takmer ideálne, akurát len tá kopa stresu – a potom nečakane infarkt, ktorý skončí bypassom. Napriek tomu, že na operačnom stole takmer umrela, vyčerpaná a zoslabnutá Maribeth zistí, že jej najbližší dajú len pár dní na zotavenie a potom sa od nej žiada doma i v práci taký istý vysoký výkon, ako predtým. Maribeth urobí to, čo som ako žena a matka sprvu ťažko prijímala – jednoducho sa zbalí, nechá starostlivosť o deti na manžela a prácu na náhradníčku a odíde do rodného mesta hľadať svoju biologickú matku, aby konečne zistila, kým je a prečo je taká, aká je. Recenzenti nazývajú túto knihu „rozprávkou pre vyčerpané matky“. Rozprávka? Nie, skôr varovanie, aby všetky prepracované ženy mysleli viac na seba, na vlastné zdravie, pretože existuje hranica, za ktorou im telo vypovie službu, a túto hranicu musí každá z nás ustriehnuť. Nakoniec som útek od povinností pochopila a prijala – a predstavte si, ono sa veci dali do poriadku, manžel starostlivosť o deti zvládol, aj časopis bez Maribeth naďalej vychádzal. Len jedna vyčerpaná žena konečne opäť nabrala sily a rozhodla sa po návrate žiť život s inými prioritami, medzi ktoré sa na prvé miesta prebojovalo jej vlastné zdravie.

Zostavila: Ameriie
S LÁSKOU TĚ NENÁVIDÍM
13 povídek o ničemnosti
CooBoo, 388 s.

Ameriie, dcéra kórejskej umelkyne a amerického vojenského dôstojníka je charizmatická mladá speváčka nominovaná na Grammy, producentka a obľúbená youtuberka, ktorá udáva trendy nielen v hudbe. Minulý rok zostavila zborník trinástich poviedok o záporných hrdinoch, ktorých autormi sú trinásti vychytení autori young adult literatúry. Ich poviedky na vopred zadanú tému prevažne z mytológie a klasickej literatúry hodnotí trinásť známych amerických booktuberov, ktorí sa všetci snažia byť vtipní, niektorí viac, iní menej úspešne. O zborníku sa na americkej literárnej scéne hovorilo ako o vydarenom počine. Nedávno tieto poviedky vyšli aj v češtine. Aj keď ich úroveň je kolísavá, väčšina ponúka príjemné čítanie, pretože stavia na hlavu naše doterajšie vnímanie „kladného“ a „záporného“ hrdinu či hrdinky. Kto je najväčšia mrcha na svete? - pýta sa jeden z hodnotiteľov. Ono nejde ani tak o kvantitu ničomnosti, ako o prekvapujúcu pointu. Po tejto knihe siahnite, ak vás zaujíma, aký asi mohol byť Moriarty, hlavný záporák zo Sherlocka Holmesa, keď ako študent chodieval do knižnice, písal písomky a spoznal mladučkú Shirley Holmesovú. Alebo ak ste schopní uveriť, že Smrť je dievčina s modrými očami, ktorá má hlad; a že kráľovná Viktória rokovala s elfmi, ktorí uniesli jej dcéru; a že Malá morská víla by bola schopná vraždiť... Mňa najviac pobavilo rozprávanie o Jackovi a fazuli z pohľadu obryne, ktorej Jack pomohol pochopiť, kým naozaj je, a potom sa už len čudoval, keď FAKT konala na základe svojich inštinktov.

Robin Hawdon
PŘEŽIJÍ JEN NEJSILNĚJŠÍ
Nakladatelství XYZ, 404 s.

Darwinove nezverejnené myšlienky v tajomnom detektívnom románe, tak znie podtitul tohto zaujímavého mixu literárnych štýlov. Je to detektívka, v ktorej majiteľ londýnskeho antikvariátu pátra po stratenom vzácnom rukopise? Alebo spomienky špióna, ktorý bol po druhej svetovej vojne odsúdený za vlastizradu? Alebo denník manželky Charlesa Darwina Emmy, ktorá si okrem denných výdavkov zapisuje aj diskusie s manželom, známym vedcom s (v tom čase) kontroverznými názormi o pôvode človeka a zvieracích druhov? Evolučné názory anglického vedca vzbudzovali vášnivé diskusie o tom, či sa veda a náboženstvo dajú alebo nedajú zlúčiť do fungujúceho svetonázoru. Čo keď Darwin napísal dodatky k svojmu slávnemu dielu, ale nezverejnil ich z obavy pred rozruchom? A čo keď sa jediný záznam o názore tohto mimoriadneho bádateľa na to, či existuje Boh, nachádza v čomsi tak banálnom, ako je denník jeho manželky? Brilantne napísaný príbeh zaujme široké spektrum čitateľov, to svoje si nájdu tak intelektuáli, ako aj milovníci konšpiračných teórií a čitateľky, ktoré najviac zaujíma citový svet hrdinov.

Lenka POŽÁROVÁ
Rozmačkané ego se slaninou
Motto, 272 s.

Lenka Požárová vyštudovala ekonomiku, pracovala roky ako daňová poradkyňa a lektorka nemčiny, keď si jedného dňa uvedomila, že ju práca s číslami „od vidím do nevidím“ neteší a že najradšej cestuje a ochutnáva dobré jedlo. Vydala sa teda za hlasom svojho srdca a napísala sedemnásť kuchárskych kníh pod spoločným názvom Což takhle dát si..., ktorých „hrdinom“ je vždy jedna surovina. Nasledovala kniha Jak jsem proje(d)la svět, vďaka čomu sa u susedov v Čechách stala celebritnou kuchárkou, ktorá za svoje „zapálené kuchařky“ získala cenu a najnovšie si trúfla písať aj romány. Ten prvý Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice (plus neodmysliteľná kuchárska kniha ako príloha) vyšiel vo vydavateľstve Motto, ktoré na beletrii kombinovanej s gastronómiou založilo celú edíciu. Ich čitateľky vedia, čo môžu čakať – oddychový príbeh s poriadnou dávkou optimizmu a množstvom receptov. V tejto edícii nedávno vyšla aj ďalšia Požárovej kniha nazvaná Rozmačkané ego se slaninou. Tá ukázala, že autorka je zrejme lepšou kuchárkou ako spisovateľkou. Príbeh živelnej Nely, ktorú nebaví jednotvárny život v Prahe a vyberie sa najskôr k nórskym fjordom, kde sa živí ako servírka, potom do Londýna, kde sníva o vlastnom bistre, a všade stretáva, akože inak, aj zaujímavých mužov, mal byť napísaný ako reportáž, na román je tam toho málo. No čitateľky, ktoré hľadajú relax a dobré jedlo, po tejto oddychovej knihe iste rady siahnu.

Luke Allnutt
NEBO JE NAŠE
Nakladatelství Plus, 350 s.

„Túto knihu som začal písať pre piatimi rokmi, keď som sám chodil na chemoterapie. Myslel som, že umieram a že to bude odkaz pre mojich synov. Príbeh obyčajnej rodiny, ktorej život úplne prevráti diagnóza rakoviny u ich malého syna, je síce smutný, ale zároveň prináša posolstvo nádeje,“ hovorí o svojom knižnom debute Nebo je naše Luke Allnutt, Angličan, ktorý dvadsať rokov žije v Prahe so svojou českou manželkou a dvomi synmi. Jeho hrdina Rob Coates má všetko, po čom kedy túžil: úspešnú práci v IT sfére, je ženatý so svojou školskou láskou a so synom Jackom spoločne prežívajú každodenné dobrodružstvá. V jedinom okamihu, keď im lekár oznámi, že ich malý syn má neliečiteľný nádor na mozgu, sa všetko zmení. Aj keď sa snažia urobiť maximum pre synovo vyliečenie – a tu autor otvorene pranieruje podvodníkov, ktorí parazitujú na nešťastí iných –, voči postupu neľútostnej choroby sú bezmocní. Ich pevný vzťah sa zrúti, Rob začne piť, obaja prežívajú tragédiu každý po svojom a odlišný spôsob trúchlenia ich odcudzí. Rob pred pocitmi beznádeje uniká do spomienok, fotografuje miesta, kde spolu so synom prežili šťastné chvíle a hľadá spôsob, ako sa vynoriť z dna, získať znovu milovanú ženu a začať žiť. Kniha, pri čítaní ktorej sa neubránite slzám, sa stala bestsellerom, len za prvé dva mesiace od jej vyjdenia sa predali práva na jej vydanie do dvadsiatich jazykov.

Tieto knihy môžete kúpiť v e-shope kníhkupectva Martinus, tu:

 

 

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB