Čo čítame. Február 2019

Čo čítame. Február 2019

Napísala 

Nádielka kníh, ktoré sa mi dostali do rúk na prelome zimy a jari: odporúčam na čítanie niečo romanticko-nostalgické o tom, ako sa Ona a On schádzajú a rozchádzajú, zopár vtipných rád pre ženy, ktoré žijú single a chcú si to užiť, písané – pozor! – roku 1936, a že aké aktuálne!; neobyčajný kalendár dní, ktoré niekedy niekomu nevyšli a ktorých následky všetci cítime; psychologické pojednanie o tom, aké dôležité je myslieť kriticky a neuveriť, že kôň vie počítať; dva romány pre tínedžerov a dve knihy o tom, či strava, o ktorej sme presvedčení, že je zdravá, naozaj aj zdravá je; ako bonus zbierka receptov na cukrfree život.

Romain Gary
SVĚTLO ŽENY
Nakladatelství Plus, 114 s.
Keď sa stretnú dve beznádeje, je to dôkaz, že nádej je schopná všetkého, napísal Romain Gary tri roky pred svojou dobrovoľnou smrťou v útlej novele Svetlo ženy, z ktorej sa stala kultová kniha francúzskych intelektuálov. K svetovému úspechu ju katapultoval film režiséra Costu Gavrasa z roku 1979 aj vďaka hereckému koncertu Yvesa Montanda a Romy Schneiderovej. On a ona, dvaja osamelí ľudia, ktorí sa ešte nespamätali z veľkej citovej straty, sa náhodou stretnú uprostred veľkomesta, on vystupuje z taxíka a vrazí do ženy, tej sa z tašky vysypú vajíčka a mlieko, navyše prší – nezabudnuteľná úvodná scéna, ktorá stojí na začiatku puta plného nehy i neistoty. Obaja milenci hľadajú oporu a útechu, ale na nový vzťah ešte nie sú pripravení, chvíľu sú spolu, hneď nato sa vzďaľujú. Láska je dobrodružná výprava bez mapy a kompasu, zo správneho smeru ju zvádza jedine opatrnosť, odkazuje Romain Gary svoj citový testament a to, čo čitatelia cítia najsilnejšie, je nostalgia.

Marjorie Hillisová
ŽÍT SAMA A UŽÍT SI TO
Stylový průvodce samostatné ženy
Cosmopolis, 160 s.

Radosti postele pre jedného, Etiketa pre samostatné ženy, to sú názvy dvoch kapitoliek z útlej a zábavnej knihy, podržte sa, z roku 1936! Jeho autorka Marjorie Hillisová by dnes určite mala početný fan klub na sociálnych sieťach. V období medzi dvomi svetovými vojnami minulého storočia patrila táto redaktorka časopisu Vogue medzi módne ikony a jej články o odievaní, bývaní, make-upe a etikete, sebarealizácii i voľnom čase čítali státisíce „slečien a dám“. Niektoré jej rady dnes pôsobia úsmevne, väčšina je však použiteľná. Marjorie učí ženy („či už máte dvadsaťšesť rokov alebo šesťdesiat“), ktoré sa dobrovoľne alebo riadením osudu ocitli v situácii, že musia žiť samé, aby svoju samotu nebrali ako prekliatie, ale ako dobrodružstvo, aby žili tak, ako ich teší, a to bez ohľadu na vek, výšku konta či spoločenské postavenie. Toto nie je manuál propagujúci sólo život, píše autorka mierne poplatná dobe, v ktorej bol single život považovaný za akceptovateľný len ako „čas medzi dvomi manželmi“. No sama musí nakoniec konštatovať, že počty osamelých sŕdc sa zvyšujú a že takýto štýl začína byť považovaný dokonca za moderný. A práve preto je potrebné mať pre roky, keď slečna či dáma žije sama za seba, dobre prepracovaný Plán, aby z tohto dobrodružstva vyťažila maximum. V roku 2017 vyšiel aj životopis Marjorie Hillisovej, ktorý mapuje skutočný život žien v 30. rokoch 20. storočia.

Michael Farquhar
DEN BLBEC
Historický kalendář průšvihů a přešlapů
CPress, 448 s.

Netradičný kalendár, aký tu ešte nebol. Mapuje celý rok, od 1. januára po 31. december, deň za dňom, zakaždým iný príbeh, iný historický čas, iná časť sveta – ale vždy človek alebo viac ľudí, ktorým ten deň, hm, povedzme, že nevyšiel podľa ich predstáv. Väčšinou ide o udalosti, o ktorých sme sa učili na hodinách dejepisu, i keď nie vždy, niekedy autor vypichol veľmi osobné tragédie, aféry politikov, prehraté boje; našli sme tu dokonca aj 21. august 1968 a Československo podupané vstupom „spriatelených“ vojsk. Azda jediný, kto môže považovať deň, kedy za ním z vydavateľstva prišli s námetom na túto knihu o „dňoch blbcoch“, za skvelý, je samotný autor, ktorý sa vyzobávaním hrozienok s nevydarenými dňami z dejín ľudstva vynikajúco bavil. Nás môže tešiť poznanie, že akokoľvek sa nám zdá, že nám dnešok nevyšiel, v dejinách sa určite našiel človek, ktorý si v tento dátum vypil svoj kalich sklamania do dna ešte viac.

Thomas E. Heinzen, Scott O. Lilienfeld, Susan A. Nolan
KŮŇ, KTERÝ UMĚL POČÍTAT
Proč je důležité myslet kriticky
Portál, 160 s.

Na prelome 19. a 20. storočia žil v Berlíne starý mládenec, penzionovaný učiteľ matematiky, ktorý choval na dvore koňa Hansa a tvrdil, že tento kôň vie počítať a rozoznáva farby či tváre ľudí. Pár rokov ho považovali za neškodného blázna, kým sa na Hansa neprišiel pozrieť istý generálmajor, ktorý uveril, že to, čo vidí, je pravda. Hans sa veľmi rýchle stal uznávanou celebritou, o ktorej písali všetky médiá. V skutočnosti samozrejme nešlo o inteligentného koňa, ale o vizuálne signály jeho majiteľa, na ktoré kôň reagoval. Autori tejto knihy, traja profesori psychológie na renomovaných amerických univerzitách na prípade „múdreho Hansa“ vysvetľujú, ako funguje naše myslenie, ako ľahko sa stávame obeťami sebaklamu a aké dôležité je byť zdravým skeptikom a myslieť kriticky. Zrozumiteľným spôsobom vysvetľujú také vedecké pojmy, ako princíp falzifikovateľnosti, princíp úspornosti či zdanlivá korelácia. Efekt „múdreho Hansa“ dokazuje, že náš sklon považovať za pravdivé to, čomu chceme veriť, má hlboké dôsledky v podobe činov, ktorými namiesto pomoci skôr škodíme (technika facilitovanej komunikácie autistických detí) a v podobe zbytočne vyplytvaných peňazí na nefungujúce sociálne programy. Myslite na Hansa, keď budete chcieť veriť, že schudnete za pomoci špeciálnych magnetov, alebo keď budete s úžasom sledovať na youtube psa vyštekávajúceho správne čísla, no len v prítomnosti majiteľa, ktorý mu dáva signály nenápadným zdvihnutím brady.

Nina LaCour
VŠETKO JE TAK, AKO MÁ BYŤ
CooBoo, 192 s.

Najlepšia tínedžerská kniha roka 2018 – taký slogan určite zaujme najmä vekovú kategóriu mladých čitateliek. Autorka knihu písala po smrti milovaného starého otca, v čase dezilúzií zo vzťahu a hľadania vlastnej identity. Jej hrdinka Marin je v maturitnom ročníku konfrontovaná s dvomi silnými emóciami: s prvou láskou, do ktorej prerástlo jej priateľstvo s najlepšou kamarátkou Mabel, a s tragickou smrťou starého otca, ktorý ju vychovával a ktorého roky chránené rodinné tajomstvo vyjde zrazu najavo. Zmätená Marin utečie na univerzitu, tri mesiace nereaguje na žiadne telefonáty, dokonca sa rozhodne prežiť vianočné prázdniny ako jediná vo vyľudnenom internáte. Jej dobrovoľnú izoláciu a samotu preruší príchod Mabel, ktorá vie, že sa obe musia postaviť pravde i vlastným démonom zoči-voči, aby sa vyznali v sebe, vysporiadali s minulosťou a našli spôsob, ako žiť ďalej.

Lygia Day Peňaflor
TOTO JE CELÁ PRAVDA
CooBoo, 390 s.

Tri dievčatá a jeden chlapec s ťaživým tajomstvom. To sú štyria stredoškoláci, ktorých život sa zmení po autogramiáde mladej a megaúspešnej spisovateľky Fatimy Ro. Partia tínedžerov sa spriatelí so svojím literárnym idolom netušiac, že Fatima, ktorá po betsellerovom debute prežíva spisovateľský blok, predstiera záujem o ich životy, aby z nich načerpala inšpiráciu pre ďalšiu knihu. Tínedžeri sa cítia byť privilegovaní jej výberom, kým nezistia, že ich telefonáty a dôverné rozhovory sa takmer doslovne ocitli na stránkach novej knihy – a že to vôbec nie je lichotivý obraz. Fatima využila naivitu týchto ešte takmer detí a manipulovala ich do vzájomných vzťahov, aby mala o čom písať. Spočiatku neškodná zábava vyústi do tragédie, na konci ktorej je smrť jedného z nich. Tínedžerský román písaný sviežim štýlom ako mix e-mailov, telefonátov, ukážok z románu a nahratých rozhovorov redaktora s protagonistami príbehu, je varovaním pred šikanou a pred manipuláciou médiami i umelcami. Kde je však skutočná pravda? Kto manipuloval kým? Komu šlo len o osobný prospech, kto tajil, že urobil čosi strašné, a kto v skutočnosti všetkých oklamal?

Steven R. Gundry
SKRYTÉ NEBEZPEČÍ ZDRAVÝCH POTRAVIN
Proč je „zdravá“ strava příčinou nemocí a nadváhy
GRADA, 280 s.

Ako keby sme nemali dostatočný zmätok z rôznych názorov na to, čo to je zdravá strava. Teraz k nim pribudol ďalší kontroverzný názor, ktorý vyvracia aj to, čo väčšina ľudí prijala ako pravdu: že ovocie a zelenina sú zdravé, že ryža natural je lepšia ako biela a celozrnné obilniny zdravšie ako ich „ošúpané“ verzie. Prišiel s ním americký lekár, uznávaný kardiochirurg a profesor na lekárskej fakulte, ktorý zmenil profesijnú dráhu a zameral sa na liečenie výživou. Na klinike v Santa Barbare vyvinul výživový program, v ktorom za páchateľov väčšiny zdravotných problémov považuje lektíny. Sú to látky, ktoré si rastliny vyvinuli na ochranu pred predátormi, a teda aj pred ľuďmi. Nachádzajú sa v šupkách ovocia a obilnín, v zelenine, v orechoch, v strukovinách, teda v potravinách, ktoré považujeme za vhodné – mnohí konzumenti však zistili, že keď ich jedia, mali by byť zdravší, no nie sú. Lektíny vyvolávajú v ľudskom tele zápalové reakcie, ktoré vedú k priberaniu a k vzniku civilizačných ochorení, tvrdí Steven Goundry a jedným dychom odporúča šúpať ovocie a zeleninu, ovocie jesť len počas sezóny, v ktorej dozrieva, vrátiť sa k bielej ryži a obilninám očisteným od šupiek. Jeho bestseller s pôvodným názvom The Plant Paradox prináša ozdravný program, vzorové jedálne lístky a odskúšané recepty.

Janina Černá
SLADKO BEZ CUKRU!
cukrfree
Lindeni, 192 s.

Známa blogerka Janina Černá pripravila knihu receptov s minimálnym obsahom sacharidov, vďaka ktorým konečne prelomila začarovaný kruh chudnutia a následného jo-jo efektu. Autorka v úvodnom príhovore píše, že vyskúšala azda všetky diéty, od vynechávania niektorých potravín, cez vegetariánstvo, vegánstvo, nízkotučné jedlá, ale aj nebezpečné metódy ako zvracanie, pôsty, používanie laxatív a diuretík, či extrémne cvičenia. Poznajú to všetky „večné diétarky“, po každej diéte nasleduje sklamanie, z pokusov o štíhlejšie telo sa stáva obsesia. Janina Černá prerušila štúdium práva v Prahe a odsťahovala sa do Austrálie, kde objavila cukrfree životný štýl. Ona, roky závislá na sacharidovej strave, odvtedy cukor neje, len v potravinách, ktoré ho obsahujú prirodzene. Momentálne žije v Reykjavíku, kde študuje na univerzite medzinárodné právo životného prostredia. Predovšetkým je však známa ako blogerka, ktorá fotí jedlá na blog cukrfree.cz. Učí ľudí, najmä dievčatá s poruchami príjmu potravy, zbaviť sa závislosti na sladkých jedlách a stravovať sa tak, aby už nikdy nemuseli riešiť kolobeh priberania a následného márneho chudnutia.

Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB