Knižné novinky

Knižné novinky

Napísala 

Ak hľadáte vhodný dar pre oslávenca v zrelom veku, tu je niekoľko knižných noviniek. Okrem vtipného súboru postrehov, čo všetko už muž a žena 50+ nemusia riešiť, prinášame niečo z psychológie, niečo pre ženy zo "sendičovej generácie", niečo pre milovníka detektívok, niečo pre intelektuála i pre milovníka fantasy, niečo pre romantičky a zopár rád pre zdravie. A nakoniec sa vo výbere ocitla aj nádherná publikácia o elegantnej móde z čias secesie spolu s manuálom pre začiatočníkov na ovládanie tabletu a knihou o feng šuej.

 

Michael Palin
PRAVDA
Nakladatelství Plus, 278 s.

Michael Palin je môj najobľúbenejší chlapík z Monty Pythonov, a to z dvoch dôvodov: pre jeho láskavý humor a pre jeho neskoršie cestovateľské reportáže BBC, v ktorých tak nenapodobiteľne predstavil divákom každú krajinu, ktorú navštívil. Preto ma potešila správa, že v českom preklade práve vyšiel (po staršej Hemingwayovej stoličke) jeho druhý román Pravda venovaný „zelenej“ ochranárskej tematike. Na výstavbe tohto románu síce vidieť, že jeho autor je viac redaktor ako spisovateľ, na druhej strane tu Palin výdatne zúročil svoje jedinečné skúsenosti z ciest. Svojho hrdinu rezignovaného päťdesiatnika Keitha Mabbuta, ktorý sa už vzdal umeleckých ambícií a píše len propagačné publikácie, poslal z Londýna do Indie (a na chvíľu aj do Karlových Varov), aby napísal pravdivú biografiu o živote legendárneho ekológa Melvilla, svetoznámeho ochrancu záujmov miestnych komunít pred chamtivými nadnárodnými korporáciámi. Keith, ktorý vníma túto prácu ako šancu konečne napísať niečo, čo má zmysel, postupne zisťuje, že bol príliš naivný, keď veril mediálnemu obrazu o svojom idole, pretože pravda nikdy nie je jednoduchá, ani jednoznačná.

Robert Arp (editor)
1001 MYŠLENEK, KTERÉ ZMĚNILI NAŠE UVAŽOVÁNÍ
Grada, 960 s.


Existuje absolútna morálka, platná pre každého človeka v každej dobe a v každom prostredí? Keď sa dívame na umenie, čo vidíme a na čo nám to je? Kto je vlastne duševne normálny? Ako by sme mohli nastoliť v spoločnosti šťastie? Je Zem záchranný čln a keď pôjde po vyčerpaní zásob o záchranu ľudstva, bude treba obetovať chorých a slabých? Táto kniha zrozumiteľným spôsobom zhrnula tie najdôležitejšie myšlienky, ktoré boli v dejinách ľudstva formulované, od Konfucia a Platóna až k hnutiu Occupy a komerčným letom do vesmíru. Zvládnuť týchto 960 strán, to je nielen intelektuálna výzva, ale aj zábava. Veľké idey stojí za to, aby sme ich všetky poznali, či už ich prijmeme alebo skritizujeme, zavrhneme či vylepšíme. Máme veľkú šancu, že po prečítaní a pochopení odkazu najoriginálnejších mysliteľov, akých ľudstvo malo, už nebudeme takí, ako predtým, že sa zmenia naše postoje k tomu, čo je v živote dôležité, a že to niekoho z čitateľov bude inšpirovať k tomu, aby sa pokúsil prispieť svojim podielom k zmene sveta, v ktorom žijeme.

Irvin D. Yalom
HOVORY K SOBĚ
Ohlédnutí za terapií
Portál, 181 s.


Doktor Yalom, rád by som k vám chodil na terapiu, beriete ešte pacientov? Táto jednoduchá otázka, ktorou sa obracajú na svetoznámeho profesora psychiatrie a bestsellerového autora potenciálni pacienti, naznačuje aj tému jeho najnovšej knihy. To „ešte“ sa nenápadne dotýka Yalomovho veku. Uznávaný psychoterapeut má 82 rokov a hoci sa cíti „plný života a vášne a zvedavosti“, zároveň je „posmutnelý zo straty mnohých ľudí, ktorých poznal a miloval, trúchliaci nad stratenou mladosťou a rozptylovaný praskajúcimi kĺbmi, zhoršujúcim sa zrakom a sluchom, a vedomý si neúprosne sa blížiacej konečnej tmy“. Preto dáva prednosť ľuďom, ktorí riešia podobné problémy: ako zvládnuť starnutie, životné straty a blízkosť smrti. Svojim klientom – zdravotnej sestre, ktorá sa bojí povedať kamarátkam, že má rakovinu, aby ju neopustili; zablokovanému spisovateľovi, ktorý celý život píše jediný román; bývalej baletke, ktorá hľadá stratenú lásku; mužovi, ktorý podľahol chorobnému „škrečkovaniu“, bývalému obchodnému riaditeľovi, ktorý si nevie zvyknúť na život v domove pre seniorov – pomáha iba tým, že je s nimi v časoch ich krízy a poskytne im útechu a nádej, že život má zmysel žiť „v súlade s prírodou a v dobrej vôli“ až do posledného dňa.

Tina van der Holland

KRONIKA SENDVIČOVEJ ŽENY

Koruna, 464 s.

Kniha s mottom, ktoré hovorí, že „je ľahké byť krásny, milý a inteligentný, keď je všetko v poriadku. Charaktery sa lámu, keď prídu starosti.“ Šiesty román od slovenskej autorky bestsellerov Sladký život opatrovateľky a Shalom. O tom, že ani dvadsaťosem rokov spokojného manželstva nemusí zaručiť jeho ďalší hladký priebeh. O tom, že dnešní mladí sa dlho hľadajú, pracujú či študujú na pokračovanie, a medzitým celkom samozrejme využívajú Hotel Mama. O tom, že starnúci rodičia-dôchodcovia automaticky vyžadujú od svojich detí starostlivosť, akú boli schopní poskytnúť oni sami svojim rodičom, pravda, v inej dobe. O tom, že dnešné ženy päťdesiatničky, takzvané sendvičové,  nesú na svojich bedrách starosti nielen o dospelé deti, ale aj o svojich rodičov, pričom by ešte rady žili aktívne a poznajú erotiku aj vášeň. A napokon o tom, že dnešným mužom päťdesiatnikom väčšinou bohato stačí výkon v práci a doma by mali najradšej od všetkého svätý pokoj.

Dave Eggers
KRUH
Plus, 416 s.


Mae, dievča z malého mesta, kde vegetuje v nudnej kancelárskej práci, dostane vďaka priateľke z vysokej školy vysnený job v úspešnej spoločnosti nazývanej Kruh. Nadšene stúpa po kariérnom rebríčku a odmieta vidieť, že v navonok ideálnej práci je čosi prehnité. Že každý deň prichádza viac a viac o súkromie, že kvôli vlastným ambíciám ohrozuje životy najbližších ľudí. Že firma, na začiatku ktorej stál operačný systém vytvárajúci jedinú on-line identitu pre každého človeka, sa svojimi novými start-upmi prepracováva k podivným praktikám: chce čipovať všetkých ľudí, chce kamerou sledovať každý náš krok, chce vytvoriť svet, v ktorom všetci vedia o všetkých všetko. „Chcem, aby ma videli, chcem dôkaz, že som existovala,“ vyhlasuje Mae. Najnovší román Davea Eggersa (autora bestsellerov Srdceryvné dielo ohromujúceho génia, Hologram pre kráľa) varuje generáciu členov „mladých dynamických kolektívov“ a všetkých, ktorí žijú len preto, aby o tom napísali status na sociálne siete, pred stratou základných ľudských a spoločenských hodnôt. Jeho autor, dnes už svetoznámy spisovateľ a vizionár je zároveň aj filantrop: zakladá centrá pre mládež, v ktorých sa deti ulice učia tvorivo písať.

George Saunders
DESÁTÉHO PROSINCE
Nakladatelství Plus, 236 s.

Táto zbierka poviedok priniesla autorovi prestížnu cenu Folio a cenu PEN/Malamud, zároveň bola zaradená medzi desať najlepších kníh roka podľa rebríčka časopisu The New York Times. George Saunders písal roky pre The Guardian stĺpčeky o „americkej duši“, tieto skúsenosti zúročil aj v desiatich poviedkach zaradených do zbierky s názvom Desátého prosince. Jeden z najobľúbenejších a najčítanejších amerických poviedkarov v nej mení štýly, od reportážneho po fantasy a sci-fi, aby dostal svojich hrdinov do hraničných situácií, v ktorých vynikne veľkosť či malosť ich „duší“. Všimli sme si, že nakladatelství Plus urobilo to, čo vidieť zriedka: uverejnilo meno prekladateľa knihy Petra Eliáša rovno na obálke, čím potvrdilo, že práca prekladateľa, ktorý dokáže kvalitne pretlmočiť umelecký text, si zaslúži aj takéto morálne ocenenie.


Claudia Gabelová – Cheryl Klamová
ELUSION
CooBoo, 292 s
.

Prvý z dvoch dielov fantasy o svete, v ktorom síce musíte chodiť po uliciach v plynovej maske, lebo Zem je znečistená a vzduch nedýchateľný, ale máte aj možnosť uchýliť sa do virtuálnej reality, v ktorej prežívate presne to, čo považujete za šťastie. Vitajte v Elusione, dokonalom virtuálnom svete, v ktorom si môžete vybrať ľubovoľné miesto na Zemi či vo Vesmíre a robiť tam to, čo ste vždy chceli. Jednou z hrdiniek je Regan, ktorá Elusion vždy podporovala, pretože ho skonštruoval jej otec a ona vedela, že svojmu otcovi môže dôverovať. No od otcovej nečakanej smrti sa začnú šíriť reči o tom, že Elusion nie je bezpečný a dokonalý, naopak, že ide o projekt zahalený množstvom podivných klamstiev. A tak Regan začne spolu so svojím novým priateľom Joshom, programátorom a absolventom vojenskej akadémie pátrať po tom, kde je pravda a o čo vlastne ide bezohľadnej firme, ktorá pokračuje v životnom diele jej otca. Kniha je písaná ako filmový scenár, veľmi živo si dokážete predstaviť každú scénu, každý krok i dialóg hlavných hrdinov, a aj keď patrí do young adult literatúry, teda prednostne je určená mladším vekovým kategóriám, zdá sa, že už sa zaradila medzi kultové tituly a vedieť, čo je Elusion, patrí k základnému prehľadu.

Jana Skarlantová
ZE ŽIVOTA PRABABIČEK
Motto, 210 s.


Túto knihu si určite obľúbi každý milovník secesie, toho na pohľad krásneho a noblesného štýlu meštiackej spoločnosti „la belle epoque“, „krásnej epochy“ spred storočia. Dámy v krajkách a volánoch, klobúky ako kvetinová záhrada a slnečník k tomu, muži v kvalitných vlnených oblekoch s neodmysliteľnými hodinkami na retiazke. Západný svet s optimizmom privítal dvadsiate storočie a vychutnával si jeho výdobytky, až pokým jedného dňa nezmenila všetko prvá svetová vojna. Ako teda žili prababičky a pradedovia v mestách, predovšetkým v Prahe, odkiaľ kniha poskytuje najviac informácií? Čím žili mestské promenády, klziská, kúpele, ako to vyzeralo na plesoch či v salónoch, na svadbách a počas rodinných osláv? Autorka odhalila aj to, čo nosili elegantné dámy pod dlhými sukňami, ako vyzerala bielizeň, ktorú si odkladali len v súkromí – a mali vôbec nejaké súkromie? Často cituje novinára Jana Nerudu, ktorý sa preslávil aj ako vtipný glosátor módnych výstrelkov. Unikátnu publikáciu s množstvom dobových ilustrácií a zaujímavých faktov napísala Jana Skarlantová, učiteľka na odevných školách, autorka viacerých úspešných kníh (Od fíkového listu k džínům, Užitá tvorba, Výtvarné textilní techniky, Oděv jako znak). Impulzom pre vznik príjemne „čtivej“ knihy o idylickej dobe elegancie sa stali úspešné časopisecké seriály Ze šatníka prababiček a Móda z rodinného alba.

Žena 50+ / Muž 50+
Co už nemusí řešit
Grada, 48 s.

Povinné čítanie pre oslávencov, ktorí si práve začali na začiatku dvojciferného čísla veku písať 5. Žena po päťdesiatke väčšinou už vie  – a ak nevie, dozvie sa to z tejto mierne sarkastickej knihy, ktorá patrí do série titulov k okrúhlym jubileám – že môže povedať áno akémukoľvek bláznivému nápadu, na aký si dosiaľ s ohľadom na deti, rodinu či susedov netrúfla / že už nemusí šetriť, ale radšej cestovať a určite už nesponzorovať elektroodpad svojich potomkov / že konečne nemusí byť pani Dokonalá, ale môže si dovoliť s chuťou byť sama sebou. Muž po päťdesiatke si iste rád prečíta, že teraz už po ňom nikto nebude chcieť, aby vyzeral dobre, aby prestal fajčiť, alebo dokonca aby cvičil. Nemusí už dokazovať svoju silu, ani nijako inak sa podieľať na mužských rituáloch. A nemusí si – konečne! – nechať vešať na nos všetky tie návody, ako treba zdravo žiť. Miestami mi síce obe knihy pripadali napísané akoby pre cieľovú skupinu o dve desaťročia staršiu, ale humorné a vtipné, takým trefným smutno-smiešnym spôsobom tieto krátke glosy sú. Ak sa chystáte na oslavy päťdesiatky a ste si istí, že oslávenec či oslávenkyňa majú zmysel pre sarkastický humor, tak toto je pre nich presne ten pravý darček.

David B. Agus
Krátký průvodce pro dlouhý život
Jak si dlouhodobě a snadno udržovat pevné zdraví
CPRESS, 176 s.


Vyzlečte sa a pozrite si podrobne svoje telo pred zrkadlom, vyzýva ľudí zrelého veku autor príručky o vytváraní nových návykov pre zdravý život. Zoberte jeho radu vážne, je to renomovaný profesor medicíny a onkológ, ktorý svojou prvou knihou Koniec chorobám valcoval rebríčky amerických bestsellerov. Ako vyzeráte v zrkadle? Starší, ako ste naozaj? Zodpovedá koža a počet vrások osobe vášho veku? Zmerajte si obvod pásu, prekontrolujte stav chrupu, vlasov a nechtov. Potom prijmite toho, kým ste, ale zároveň využite stav tejto inventúry na to, aby ste sa začali o seba starať lepšie, vyzýva doktor Agus každého z nás. Využite najnovšie vedecké poznatky na to, aby ste si šesťdesiatimi piatimi jednoduchými krokmi zvýšili kvalitu života. Záverečná kapitola prináša prehľad odporúčaní lekára pre každé desaťročie života, teda čo by mal pre seba a svoje zdravie preventívne urobiť dvadsaťročný, tridsaťročný, štyridsaťročný, päťdesiatročný, šesťdesiatročný, sedemdesiatročný a starší človek, aby nič nezanedbal a dožil sa v dobrom zdraví a vitalite čo najvyššieho veku.

Joel Fuhrman
SKONCUJTE S CUKROVKOU
Program zdravé výživy
CPRESS, 254 s.


Doktor Joel Furman patrí medzi najpredávanejších autorov populárno-medicínskej literatúry na svete. Vedie Nadáciu pre výskum výživy a propaguje myšlienku, že dĺžka života je priamo úmerná množstvu živín v strave. Knihu Skoncujte s cukrovkou koncipoval špeciálne pre diabetikov. V úvode hovorí, že jeho program nutričnej výživy bol vyskúšaný na vzorke 10 000 pacientov. Ich výsledky dokázali, že pri dodržiavaní týchto rád je možné sa zbaviť cukrovky 2. typu v priebehu troch až šiestich mesiacov a dokonca aj pri cukrovke 1. typu znížiť dávky inzulínu a skončiť s kolísaním hladiny cukru v krvi. Stravu, ktorá je bohatá na stopové látky a mikronutrienty nazýva Joel Fuhrman nutritariánskou diétou. Nájdete tu aj ukážkové jedálničky a recepty. Český odborný konzultant tejto knihy diabetológ MUDr. Miroslav Koliba však v jej závere upozorňuje, že táto diéta sa odlišuje od výživových odporučení pre diabetikov, s ktorými pracujú českí (aj slovenskí) diabetológovia a preto by sa mal každý diabetik, ktorý sa rozhodne stravovať podľa tejto knihy, poradiť so svojím lekárom.

Martin Herodek
TABLET PRE ÚPLNÝCH ZAČIATOČNÍKOV
Určené pre Android
Computer Press, 216 s.


Martin Herodek je v redakcii Computer Pressu považovaný za experta na moderné technológie. Systém Android používa od začiatku, od jeho prvých modelov, takže sa automaticky stal vhodným tipom na autora príručky, ktorá sa zameriava na praktické využitie tabletu, aby dobre slúžil aj ako mobilná kancelária, aj ako multimediálny prehrávač, čítačka kníh, fotoalbum, či konzola na hranie. Začína radami, ako si vybrať vhodný tablet, ako ho zložiť a prvý raz nabiť, čo všetko k nemu ešte budete potrebovať, ako ho pripojiť k počítaču. Naučí vás používať služby Googlu; sťahovať a nakupovať aplikácie, knihy, hudbu a filmy; prehliadať web a vybavovať e-maily; nájsť mapy a využiť navigáciu, čítať na tablete knihy a časopisy a prehrávať si hudbu i filmy – teda všetko, čo potrebujete vedieť nato, aby ste naplno využili potenciál svojho nového tabletu.

Jitka Nesnídalová
BAVTE SE TÍM, CO VÁS ŽIVÍ
Rady pro podnikavé ženy
Bizkooks, 96 s.


Zakladateľka online školy sebavedomia pre ženy, koučka, ktorá píše motivačné knihy a články pre lifestylové časopisy. Také skúsenosti má za sebou autorka útlej publikácie, v ktorej zhromaždila teóriu i praktické cvičenia zamerané na jedinú tému: ako využiť svoj potenciál na to, aby človek mal prácu, ktorá mu prináša okrem peňazí aj radosť. Adresátkami jej rád sú ženy, ktoré hľadajú vlastnú cestu životom a vyznávajú pozitívny prístup propagovaný autorkou: „Pevne verím, že každý má právo utvárať svoj pracovný život podľa svojich predstáv a že riešením, keď sa nám v práci nepáči, nie je odchod, ale zmena seba, svojej sebadôvery a vyžarovania, a tým aj svojho okolia.“ Máme takú prácu a takých kolegov, aké sú signály, ktoré vysielame do sveta, tvrdí propagátorka alternatívnej psychológie Jitka Nesnídalová. A ešte aj to, že svet je nehostinný a nevľúdny pre toho, kto ho takým vidí. Ten, kto verí, že mu ponúka skvelé možnosti na sebarealizáciu, si svoje vytúžené miesto pod slnkom nájde. Verte v seba a v to, že prosperita je tu pre každého, kto si verí a vie, čo chce, odkazuje svojim čitateľkám.

Pavel Vosoba
DOKONALÝ ŽIVOT
Grada, 240 s.


Spôsob, akým je táto motivačná kniha napísaná, pripomína štýl Dana Millmanna, autora svetového bestselleru Cesta pokojamilovného bojovníka. Pavel Vosoba, spolumajiteľ poradenskej firmy a autor piatich kníh napísal okrem Dokonalého života aj Dokonalé služby, Dokonalá manažerská selhání ai. V Dokonalom živote osloví znudený mladý muž Richard Drakin bývalého generálneho riaditeľa veľkého podniku a žiada od neho návod na to, ako sa stať v živote úspešným. Zrelý šesťdesiatnik John Rock (alebo Ján Skála) napodiv súhlasí a obaja protagonisti sa tak ocitnú v úlohe majstra a žiaka. Majster sprevádza žiaka do rôznych končín sveta (okrem Prahy sa spolu s nimi ocitneme v Austrálii, Afrike, New Yorku a San Franciscu, Mongolsku, Moskve, ale vrátime sa aj do histórie, napríklad do čias Džingischána). Richard vďaka stretnutiam s mnohými inšpirujúcimi ľuďmi postupne chápe princípy, ako vybudovať kariéru a ako pritom ostať šťastným človekom. Pavel Vosoba sa prihovára čitateľom: „Kniha vyzýva k osobnej vzbure, ako sa nestať poslušným, hlúpym, málo sebavedomým občanom bez vlastného názoru. Existujú ľudia, ktorí svoj názor a hodnoty nestratili po celý život, hoci sa ocitli v ťažkých životných situáciách. Hľadal som inšpiráciu a odvahu medzi priateľmi, osobnosťami a hrdinami a bol som prekvapený počtom ľudí, ktorí žijú podľa vlastných hodnôt a s pokorou ich presadzujú v každej situácii.“

Stanislav Kovář
FENG ŠUEJ PODLE NAŠICH PŘEDKŮ
Cestami k domovu
Grada, 338 s.


Ak si myslíte, že feng šuej, táto dávna čínska metóda na hľadanie toho správneho miesta pre pobyt človeka v prostredí, patrí iba do Číny, architekt Stanislav Kovář sa vás v tejto podrobnej publikácii pokúsi presvedčiť, že aj naši slovanskí predkovia, ktorí sa riadili vlastnou intuíciou, poznali, akým silným spôsobom dokáže vhodne či nevhodne zvolené prostredie vplývať na naše životy. Jeho kniha spája duchovné poznanie dvoch rôznych kultúr. Stanislav Kolář propaguje idey rodových statkov a bývanie vidí ako súčasť životnej energie, ktorá môže podporovať alebo brzdiť rast človeka i celých ľudských spoločenstiev. V knihe predstavuje aj príklady viacerých českých eko sídlisk, ktoré sa rozvíjajú podľa „ekologického desatora“, teda využívajú alternatívne zdroje energií, hospodárne riešia odpady a vodu, budujú prirodzené záhrady a obnovujú lesy a pôvodné ekosystémy.

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB