Čo čítame. Máj 2021

Čo čítame. Máj 2021

Napísala 

Májové knižné tipy tvorí všehochuť, v ktorej si to svoje nájdu milovníci detektívok, rozprávok, fantasy i romantiky; dva príbehy sa odohrávajú v exotickom Japonsku, hrdinkami dvoch sú majiteľky kníhkupectiev a milovníčky kníh; budhistický mních nás poučí o podstate cesty za šťastím a v sprievodcovi svetom fotografie sa môžeme zoznámiť s päťdesiatimi ikonickými snímkami, ktoré mapujú vývoj tohto vizuálneho umenia, inšpirácia pre každého, kto má v rukách fotoaparát alebo mobil.

Tošikazu Kawaguči

KÝM VYCHLADNE KÁVA
Lindeni, 182 s.

Kým vychladne káva je literárny debut japonského dramatika Kawagučiho, režiséra divadelnej skupiny s originálnym názvom Akustický slimák. Napísal ho podľa svojej úspešnej rovnomennej divadelnej hry, hra aj román získali v Japonsku niekoľko literárnych cien. Čo sa týka štýlu písania, je to zvláštny balans medzi racionálnym a emocionálnym; dojemné životné príbehy štyroch dvojíc (milencov, manželov, dvoch sestier a matky s dcérou) navyše spája rovnaký priestor, v čom jasne vidieť rukopis divadelného dramatika. Všetko, minulé i súčasné, sa odohráva v malej tokijskej kaviarni, ktorej zákazníci sa môžu presunúť na krátky čas do minulosti, aby sa tam stretli s blízkym človekom a mohli mu povedať čosi, čo ostalo nevyslovené. Prijímajú aj podmienku, že čokoľvek v minulosti urobia, na súčasnosti to nič nezmení. Ale zmenia sa oni, ich postoj k danej situácii, čo je v časoch kríz vždy dôležitejšie: nie to, čo sa nám stalo, ale ako to v sebe spracujeme. Osudy zákazníkov tejto originálnej kaviarničky vás nečakane zasiahnu, človek sa začíta a nielenže chce vedieť, ako to so štyrmi dvojicami nakoniec dopadne, ale chtiac či nechtiac si položí otázku, s kým zo svojej minulosti by sa chcel ešte aspoň na chvíľu stretnúť, aby mu povedal čosi, čo kedysi nemohol – alebo nedokázal.

Jennifer Donnellyová
NEVLASTNÁ SESTRA
CooBoo, 310 s.

Autorka mala zaujímavý nápad: napísať pokračovanie kultovej rozprávky o Popoluške, nie však z hľadiska úspešnej sestry, ktorá práve mieri na svadbu a po nej na kráľovský trón, ale pozrieť sa pre zmenu na osudy jej nevlastných sestier. Áno, tých dvoch zlých a škaredých dievčat, ktoré ich vlastná, až príliš ambiciózna matka nahovorila, aby si nechali odseknúť z nôh, jedna pätu, druhá prsty tak, aby mali nôžky vhodné do malej črievičky, podľa ktorej princ hľadal svoju nevestu. Donnellyová knihu venovala „všetkým, ktorí si niekedy v živote pripadali nedostatoční“, predovšetkým dospievajúcim dievčatám, ktorým ich matky zničili sebavedomie, pretože im nedovolili byť takými, aké chceli byť. Obe sestry sa, samozrejme, stali predmetom výsmechu všade, kam sa pohli. Jedna z nich, mimoriadne inteligentná, sa vrhla na vedu, druhá – a o vývoj tejto postavy v knihe ide – si však pripadala škaredá, príliš veľká a príliš silná na to, aby bola pre kohokoľvek zaujímavá. Potrebuje tristo strán dobrodružstiev, omylov aj víťazstiev, aby sa zo záporáčky, ktorej nikto nefandí, stala bojovníčka, ktorá síce občas poblúdi, ale nakoniec zvíťazí, pretože v sebe našla odvahu a dôvtip, ktoré jej pomohli vyšliapať si vlastnú cestu životom. Príbeh plný mágie a krvi, romantiky i násilia, a najmä motivačných rád zabalených do rozprávky, sa síce radí medzi young adult tituly, no to svoje si v ňom nájdu čitatelia a najmä čitateľky každého veku.

Julie Caplinová
ČAJOVNA V TOKIU
Cosmopolis, 320 s.

Julia Caplinová pracovala roky ako PR manažérka, ktorá organizovala pre novinárov poznávacie cesty po Európe, spojené s ochutnávaním miestnych špecialít a kvalitných nápojov. Na prvý pohľad práca snov, kto však pozná pozadie takýchto akcií, vie, že vymyslieť zaujímavý program pre náročnú klientelu a ešte k tomu udržať dobrú náladu a spolupatričnosť takejto skupiny nie je jednoduché. Julii Caplinovej sa z týchto skúseností podarilo vyťažiť námet na úspešnú sériu kníh Romantické úteky, ktorá práve vychádza v českom preklade. Ich ženská hrdinka vždy rieši životnú krízu tak, že balí kufre a odchádza od partnera a z nevyhovujúcej práce do inej krajiny, do neznámeho mesta, k novej kariére. Vďaka tomu máme možnosť zoznámiť sa nielen s riešením náročného životného obdobia, ale aj s tým, čo je v danom prostredí zaujímavé pre návštevníka, predovšetkým jedlo a životný štýl. Kavárna v Kodani čitateľky zoznámi z tým, čo je hygge, v Pláži v Chorvatsku spoznajú zákulisie práce hostesky na luxusnej jachte, Cukrárna v Paříži sprostredkuje atmosféru kurzu pečenia, Pekárna v Brooklynu kombinuje stáž hrdinky v americkom časopise s brigádou v malej pekárničke, Hotýlek na Islandu poskytne hrdinke miesto manažérky v krajine s polárnou žiarou, a (zatiaľ) najnovšia Čajovna v Tokiu zavedie začínajúcu fotografku do sveta sakúr a čajových obradov a dopraje jej, samozrejme, aj romantickú lásku a úspech vo vysnenom povolaní.

Eric de Kermel
KNÍHKUPECTVO NA BYLINKOVOM NÁMESTÍ
Metafora, 270 s.

Román o krásnych knihách, ich čitateľoch a malebnom mestečku na juhu Francúzska, tak znie podtitul knihy, ktorej autorom je novinár a vydavateľ časopisov o prírode Eric de Kermel. Tento ekológ a humanista chce svojim textami zlepšiť svet. „S každým, kto vstúpil do môjho kníhkupectva, vstúpil aj jeho príbeh,“ hovorí hrdinka knihy Natália, bývalá profesorka francúzštiny, teraz majiteľka kníhkupectva na Bylinkovom námestí v mestečku Uzés. Spolu s manželom Nathanom, úspešným parížskym architektom zvykli tráviť na juhu Francúzska prázdniny, aby načerpali energiu do hektického života v hlavnom meste. Až dovtedy, kým Natália neskolabovala a kým si neuvedomila, že jej život v meste pripadá hlučný a agresívny a že už nutne potrebuje žiť inak – a práve vtedy objavili na kníhkupectve v historickom meste nápis, že je na predaj. Keď Nathan povedal, že kanceláriu si môže zriadiť aj mimo Paríža, vrhla sa jeho žena do povinností majiteľky obchodu s knihami, ktoré vždy milovala. V priebehu pár mesiacov z neho dokázala urobiť oázu pre miestnych i pre turistov, posilňujúci priestor, balzam na dušu.

Susan Wiggsová
KNIHKUPECTVÍ ZTRÁT A NÁLEZŮ
Metafora, 366 s.

Ešte raz romantika, ešte raz kníhkupectvo, ešte raz šťastie vykúpené tragédiou a poznaním toho, čo je v živote naozaj dôležité. Natalie Harperová je mladá úspešná manažérka; pre vinársku firmu, v ktorej pracuje, práve uzavrela zmluvu za milión dolárov, a všetko, vrátane vzťahu s pilotom, vyzerá navonok ideálne. Až nečakaná smrť dvoch dôležitých ľudí jej života, priateľa a matky, po ktorej zdedila zadĺžené kníhkupectvo a starostlivosť o dedka s alzheimerom, ukázalo, že nič nebolo také, akým sa zdalo. Natalie sa rozhodne urobiť hrubú čiaru za predchádzajúcou kariérou. Aj keď najjednoduchším riešením by bol predaj obchodu a vyplatenie dlhov, ktoré po sebe zanechala jej originálna, no dosť nezodpovedná matka, vysvitne, že obchod je napísaný na starého otca a ten s jeho predajom nesúhlasí. A tak sa Natalie chtiac či nechtiac púšťa do záchrany rodinnej firmy aj svojho súkromného života. Kníhkupectvo strát a nálezov ocenia predovšetkým tí, ktorí majú radi knihy a nežné ľúbostné príbehy.

Gelong Thubten
ŠKOLA ŠŤASTNÉHO ŽIVOTA
Ako meditovať v 21. storočí
Lindeni, 208 s.

Štúdium na univerzite v Oxforde, herecká kariéra v Londýne a New Yorku, potom vážne ochorenie srdca. Tipnete si, kým sa stane človek s takýmto životopisom? Málokomu by prišla na um cesta, po ktorej sa vydal Gelong Thubten, dnes známy učiteľ meditácie všímavosti, budhistický mních. Gelong znamená „starší mních“. Thubten má za sebou dvadsaťpäťročnú prax meditácií všímavosti, ktoré sú vhodné nielen pre ľudí žijúcich v ústraní; naopak, pomáhajú aj vyčerpaným a vystresovaným manažérom či lekárom. Thubten pôsobí v Británii, kde prednáša v školách a na univerzitách, v nemocniciach, podnikoch a inštitúciách ako Google či OSN, pracuje aj s väzňami a s drogovo závislými. Peniaze, ktoré zarobí, venuje meditačným centrám, charite a podpore znevýhodnených skupín. Za jeho názormi stojí nielen budhistické náboženstvo, ale aj neurobiologický výskum techník, ktoré nám pomáhajú zvládať stres. To najdôležitejšie z praxe meditácie všímavosti zhrnul v knihe Škola šťastného života, v ktorej nás učí, že šťastie sa dostaví vždy, keď sme plne prítomní v stave bdelej všímavosti, a že na tomto svete sme preto, aby sme sa mali radi, navzájom si pomáhali a boli k iným ľuďom aj k sebe láskaví.

Ian Haydn Smith
STRUČNÝ PŘÍBĚH FOTOGRAFIE
GRADA Slovakia, 222 s.

Prvú fotografiu na svete urobil roku 1826 Nicéphore Niépce technikou heliografie, mimochodom, je to záber z okna jeho rodiny v burgundskom mestečku Le Gras. Odvtedy na svete vznikli miliardy a miliardy ďalších fotografií, predovšetkým vynález digitálneho fotoaparátu umožnil zachytiť okamihy existencie každému, kto o to má záujem, nielen profesionálnym fotografom. Čím teda fotografia počas takmer dvoch storočí svojej existencie bola a čím sa teraz stala? Je to umenie, ktoré nastavuje svetu zrkadlo? Nástroj na zachytenie reality? Komerčná technika využívaná – a zneužívaná – v tlači a vo svete reklamy? Kniha Stručný příběh fotografie prináša prehľad najvýznamnejších žánrov a štýlov, ktoré mapujú toto najrýchlejšie sa vyvíjajúce vizuálne umenie. Predstavuje 50 kľúčových diel, od piktoralizmu a fotožurnalistiky až po abstrakciu či vedecké zábery.

Vydavateľstvo Grada prichystalo pre milovníkov rôznych druhov umení podobných sprievodcov, okrem Stručného príběhu fotografie už vyšiel aj Stručný příběh filmu (autor Ian Haydn Smith), Stručný příběh architektury, Stručný příběh umění, Stručný příběh moderního umění (všetky napísala Susie Hodgeová), čoskoro vyjde Stručný příběh románu od Henryho Russela.

Matt Wesolowski
ŠESŤ PRÍBEHOV
Lindeni, 229 s.

Matt Weselowski je mladý muž, ktorý sa v Británii stará o iných mladých ľudí v starostlivosti štátu. Okrem toho vedie dielne tvorivého písania a sám píše, dosiaľ predovšetkým horory. Dokonca sa stal aj víťazom literárnej súťaže na festivale autorov tohto žánru, ktorý je známy pod názvom Bloody Scotland. Potom presedlal na kriminálne príbehy a hneď debutom v tomto žánri zaujal čitateľov, kritikov i filmárov. Práva na sfilmovanie knihy Šesť príbehov kúpila spoločnosť Fox Searchlight, ktorá podľa nej plánuje nakrútiť televízny seriál. Čím teda Wesolowski zaujal? Predovšetkým originálnym štýlom: príbeh o vražde pätnásťročného chlapca nerozpráva detektív ani policajt, postupne sa nám hĺbka tragédie v skupine tínedžerov, ktorí trávili dobrodružný pobyt v loveckej chate, odhaľuje v podcastoch online žurnalistu Scotta Kinga. Ten počas šiestich týždňov spovedá šiestich účastníkov osudného výletu na Scarclawskú pustatinu, vidíme teda tie isté udalosti v šiestich verziách, často odlišných, no postupne odkrývajúcich zločin spred dvadsiatich rokov. Záverečný verdikt nevydáva novinár, to my čitatelia sa musíme rozhodnúť, kto bol skutočná obeť a na ktorej strane je v tomto nevšednom prípade dobro či zlo. Wesolowski medzitým napísal aj ďalšie časti svojej detektívnej série – o rok po Šiestich príbehoch vyšla Hydra, o ďalší rok nato Najdúch.

Tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB