Čo čítame v časoch korony. Apríl 2020

Čo čítame v časoch korony. Apríl 2020

Napísala 

Pár tipov na dobré knihy: pre deti, ktoré hľadajú knižných priateľov na nezabudnuteľné dobrodružstvá; pre milovníkov prírody, rýb a tmy; pre čitateľky, ktoré hľadajú romantiku, aj pre iné (alebo možno tie isté), ktoré hľadajú silné ženské osudy; pre mladých ľudí, ktorí objavujú lásku a sex v dobe mobilov a sociálnych sietí; a pre všetkých, ktorí chcú zmeniť svoj život k lepšiemu, k čomu inému.

Joe Todd-Stanton
ARTUR A ZLATÉ LANO
Mytologická séria Brownstonovcov
Albatros Media, 56 s.

Po megaúspešnej Hilde, malej dobrodružke v svete trollov a obrov, ktorá vychádza vo vydavateľstve Paseka a o ktorej už je nakrútený aj animovaný seriál Netflixu, siahli v komikse pre deti po inšpirácii vo svete dávnych bohov aj v Albatrose. Zvedavý Artur z malého mestečka na Islande má rovnakú krvnú skupinu ako Hilda – nie je síce nejaký silák, nosí okuliare a na svojich výletoch do lesa zbiera zvláštne predmety, no keď niekto potrebuje pomoc, prekoná strach a koná. Ak je to nutné, vyberie sa dokonca aj za bohom hromu Thorom.

A ako sa k tomu všetkénu dostal profesor Brownstone? Práve on má v rodinnej krypte schované úžasné poklady zo všetkých kútov sveta a príbehom Artura, ktorý zachráni pre ľudí oheň, sa chytá postupne vyrozprávať osudy každého z nich. Knihu, ktorá je určená deťom vo veku 8-12 rokov napísal a ilustroval Joe Todd-Stanton.

Patrik Svensson
EVANJELIUM O ÚHOROCH
Príbeh o najzáhadnejšej rybe sveta
Lindeni, 248 s.

Chytať úhory ma naučil otec, hovorí v úvode autor, kultúrny redaktor, ktorý za svoj jedinečný debut o výnimočnej rybe získal nedávno cenu za najlepšiu švédsku knihu literatúry faktu August Prize. Otec v synovi od detstva prebúdzal aj zvedavosť po poznaní, a ten obe tieto témy, úhory aj vedecký prístup, spojil v svojom debute, zaujímavej eseji o pôvode úhora a jeho mieste v svete prírody i ľudí. Väčšina čitateľov možno ani netuší, akým záhadným tvorom úhor je. Patrik Svensson sa zaradil medzi mnoho vynikajúcich osobností, ktoré tento výnimočný druh rýb fascinoval už od staroveku. Prvým bol Aristoteles, ktorý tvrdil, že úhory pochádzajú z bahna, pretože nebolo jasné, čím sa líši samček od samičky, ani akým spôsobom sa úhory rozmnožujú. Svoju teóriu o sexaálnom živote úhorov vypracoval svojho času aj mladý doktor Freud. Spisovateľka Rachel Carsonová videla v úhoroch neúnavných cestovateľov, ktorí navštívia viac miest ako väčšina ľudí. Táto kniha okrem mimoriadne zaujímavého čítania prináša aj naliehavý apel na záchranu tohto jedinečného tvora, pretože úhor vymiera, a my sme tí, ktorí to zapríčinili.

Sigri Sandberg
TMA
O hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře
Portál, 158 s.

Sigri Sandberg je nórska novinárka, ktorá sa zamyslela nad množstvom svetelného smogu, v ktorom žijeme, a rozhodla sa skúsiť žiť päť dní v tme, počas polárnej noci na chate vysoko v horách. Ona, panelákový tvor z hlavného mesta, zbalila ruksak, kúpila lístok na vlak a šla hľadať prirodzenú tmu, poučiť sa z pobytu osamote uprostred divokej severskej prírody – a zistiť, ako dlho to psychicky aj fyzicky vydrží. Vzala so sebou aj denníky Christiane Ritterovej, maliarky z Karlových Varov, matky štvorročnej dcéry a manželky polárneho lovca, ktorá necelé storočie pred ňou nasledovala svojho muža za polárny kruh a strávila s ním a jeho kolegom celý rok v primitívnych podmienkach, pre ženu z jej kruhov absolútne nepredstaviteľných. Okrem emócií, ktoré v autorke vzbudzuje odchod z civilizácie a sila neporušenej prírody, tu čitateľ nájde aj množstvo vedeckých údajov o tom, aký môže byť pobyt v tme pre človeka prospešný, ako nás inšpiruje a posilňuje a ako by sme si mali tmu, tú skutočnú, nezničenú svetelným smogom, vážiť a občas si ju vo vlastnom záujme dopriať.

Luis Alberto Urrea
DOM ZLOMENÝCH ANJELOV
Lindeni, 318 s.

Luis Alberto Urrea sa narodil v Mexiku mexickému otcovi a americkej matke. Obaja rodičia vyvinuli veľké úsilie, aby ich nadaný syn mohol študovať. Dnes pôsobí ako profesor literatúry a tvorivého písania na univerzite v Chicagu. V tom, čo píše, sa odráža duša človeka dvoch odlišných kultúr, aj tej mystickej a emocionálnej, aj tej racionálnej a kozumnej. Čitatelia jeho majstrovsky napísané a dojímavé príbehy milujú, kritici ho porovnávajú s Márquezom. „Treba jedine ľúbiť. Láska je odpoveď. Nič ju nezastaví. Ani hranice. Ani smrť,“ píše ako svoj odkaz aj ako odkaz svojho literárneho hrdinu Veľkého Angela vo výnimočnej knihe Dom zlomených anjelov. Na začiatku príbehu, ktorý silne čerpá zo života autorovej rodiny, umiera patriarcha rodiny mexických prisťahovalcov v USA. Rozhodne sa zorganizovať svoje zrejme posledné narodeniny ako veľkolepú oslavu, na ktorú pozve všetkých členov rozvetvenej rodiny, tých, ktorých miluje, aj tých, s ktorými viedol po celý život osobné súboje. Z víkendového stretnutia, ktoré má byť začiatkom konca jedného ľudského života, vyťažil autor jedinečný obraz láskyplného i hriešneho ľudstva.

Sally Rooney
NORMÁLNI ĽUDIA
Lindeni, 246 s.

Sally Rooney, ročník 1991, zatiaľ napísala iba dve knihy, no obomi silne zažiarila na literárnom nebi. Tá prvá s názvom Konverzácie s priateľmi sa dostala do užšieho výberu troch literárnych cien, ďalší titul Normálni ľudia bol nominovaný na Man Bookerovu cenu, získal Costa Novel Award a ďalšie ceny. Čím zaujala lovestory medzi samotárkou Marianne z bohatej rodiny a chudobným, no úspešným a obľúbeným Connelom? Bol by to banálny príbeh z mestečka na západe Írska, keby talentovaná autorka nenaplnila onú banálnosť popisom hľadania lásky a prebúdzania sexuality v generácii mladých ľudí, ktorí vyrástli vo svete internetu a sociálnych sietí. Čo považujú dnešní mladí ľudia za normálne? Ako sa im žije v svete nekonečných možností, keď môžu študovať vďaka štipendiám, cestovať, kam chcú, neustále komunikovať, a napriek tomu, či skôr o to ťažšie hľadajú cestu k sebe, k pochopeniu vzájomnej príťažlivosti, k túžbe milovať a zraňovať zároveň, ktorých výsledkom je snaha „byť normálny“ a prevziať zodpovednosť za vlastný život.

Lesley Kara
FÁMA
Lindeni, 288 s.

Ďalšia literárna debutantka dokazuje, že kurz písania na londýnskej Faber Academii môže priniesť neobyčajne kvalitný výsledok. Lesley Kara medzitým napísala aj druhý román Who Did You Tell, ktorý u nás ešte nevyšiel, no jej prvotina Fáma mu medzitým vyšliapala skvelú cestu do sveta. Z predmetov v kurze písania si evidentne najviac obľúbila žáner thrilleru, svoj debut napísala dokonale podľa všetkých poučiek. Príbeh, ktorý zasadila do prímorského mestečka a hovorí o tom, ako sa obyčajná fáma môže zmeniť na zničujúcu silu, ktorá rozkladá celú komunitu, majstrovsky graduje a do poslednej stránky mätie čitateľa falošnými stopami. Slobodná matka Joana, ktorá sa presťahovala z hlavného mesta do ospalého mestečka na pobreží, v ktorom chce začať nový život, počas stretnutia čitateľského krúžku nepremyslene povie, že počula, že v mestečku vraj žije žena, ktorá kedysi zabila dieťa. Potom sa už sama zdesená prizerá, akú štvanicu na nevinných ľudí táto neoverená fáma spôsobuje.

Marie Benedict
JEDINÁ ŽENA V MIESTNOSTI
Inšpirujúca kniha o pozoruhodnej žene
Lindeni, 272 s.

Mária Benedict študovala históriu a práva, dnes pracuje ako advokátka a píše biografie zaujímavých ľudí. Hollywoodska filmová star Hedy Lamarrová ju zaujala preto, lebo ide o silný ženský osud, v ktorom sa prelína krása s technickým nadaním. Žena, ktorá sa preslávila ako herecká ikona, je autorkou patentu, ktorý stál pri zrode súčasných mobilných telefónov. Inšpirujúci príbeh začína autorka rokom 1933, kedy mladá viedenská herečka zo židovskej rodiny Hedy Kieslerová žne aplauzy v divadelnej hre, v ktorej stvárňuje cisárovnú Sissi, symbol niekdajšej monarchie. Za svoj výkon pravidelne dostáva kytice ruží od Friedricha Mandla, zvaného Obchodník so smrťou. Ten dodáva zbrane a muníciu rodiacim sa fašistickým systémom Európy. Úspešný a svetaskúsený muž ju zaujme, takže zvolí, že s ním bude tráviť čas, a kým sa spamätá, stáva sa jeho spoločníčkou a neskôr manželkou. Sprvu sa teší, pretože Mandl môže ochrániť celú jej rodinu pred prenasledovaním. Mužom tohto typu sa však neodporuje, to Heda pochopí až v manželstve, ktoré sa z pozlátenej klietky stáva nočnou morou. Na druhej strane, reprezentatívna manželku považujú Mandlovi priatelia len za príjemnú spoločnosť pri obchodných a politických rozhovoroch – čo za krátky čas urobí z Hedy ženu s prehľadom o aktuálnej situácii vo svete. Po dlho plánovanom úteku sa dostane do Hollywoodu, kde sa presadí na filmovom plátne a aj ako vedkyňa, ktorá pracuje na patentoch pre vojenský priemysel. Lenže ich presadenie narazí na fakt, že muži v uniformách len ťažko pripúšťali, že by do ich práce mala zasahovať žena...

Tara Swart
ZDROJ
Metafora, 268 s.

Odomknite svoj potenciál a prevezmite kontrolu nad svojou budúcnosťou. Tak znie podtitul knihy, ktorú by sme mohli zaradiť k záplave dnes už sprofanovanej motivačnej literatúry, ktorá tvrdí, že stačí pozitívne myslieť a dokážeme všetko, čo si zaumienime – keby ju nenapísala lekárka a vedkyňa z odboru neurovedy, psychiatrie a behaviorálnej psychológie. Namiesto naivného amaterizmu ezoteriky predložila vedecké fakty o technikách, ktorými môžeme optimalizovať mozog a využiť ho na vedomé riadenie nášho života. Jej prístup je založený na koncepcii, že mozog a telo na seba pôsobia prostredníctvom neuroendokrinného a autonómneho nervového systému, a elasticita mozgu znamená, že dokážeme zmeniť svoje mozgové dráhy, a teda aj svoj život. Nájdete tu teda výrazy ako amygdala, bazálna ganglia, psychosomatická znášanlivosť, epifýza, rezonancia či senzorická stimulácia. „Toto nie je slepá viera, ale viera založená na vede,“ píše v úvode k svojmu celoživotnému dielu, ktoré nazvala Zdroj. Okrem viacerých cvičení propaguje ako hlavnú techniku akčnú tabuľu, ktorá sa od známeho vision boardu, v ktorom si človek vizualizuje v obrázkoch svoju šťastnú budúcnosť, líši dôrazom na akčný prístup každého z nás.

Seth Godin
TOTO JE MARKETING
Nikto si vás nevšimne, pokiaľ sa nenaučíte pozerať
Lindeni, 236 s.

Takých kníh, ktoré majú na obálke meno autora vytlačené väčšími písmenami ako názov, nie je veľa. Seth Godin je marketingový guru, učiteľ miliónov podnikateľov a obchodníkov na celom svete, autor osemnástich bestsellerov, ktoré boli preložené do 35 jazykov. Jeho (zatiaľ) posledná kniha nesie podtitul Prelomový prístup k marketingu, predaju a reklame. „Väčšinu ľudí dosiaľ v marketingu zaujímalo to, aká veľká je značka, aký je jej podiel na trhu, koľko ľudí ju sleduje online. Priveľa marketérov venuje svoj čas povrchnej mediálnej show. Avšak to, o čo tu ide, je komplexný a hlboký koreňový systém. Táto kniha je o koreňoch. O ukotvení vašej práce v snoch, túžbach a komunitách tých, ktorých chcete slúžiť. Je o zmene ľudí k lepšiemu a vytváraní práce, na ktorú môžete byť hrdí. A o tom, ako riadiť trh namiesto toho, aby trh riadil vás,“ odkazuje po tridsiatich rokoch práce fanúšikom a nasledovníkom. A dodáva to najdôležitejšie pre marketing a reklamu práve teraz, keď svet zasiahnutý pandémiou prehodnocuje svoje priority: „Môžeme robiť hodnotnú prácu pre ľudí, na ktorých nám záleží. Marketing je miesto, ktoré dokáže podporiť žiaduce spoločenské a kultúrne zmeny. Ak sa namiesto sebeckej masovosti zameria na služby a empatiu, stane sa tým pravým kompasom.“

Ak vás niektorá z týchto kníh zaujala, môžete si ju objednať v e-shope Martinusu tu:

 

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB