Čo čítame. Jún 2020

Čo čítame. Jún 2020

Napísala 

Aj keď toto leto bude iné, ako sme boli zvyknutí, nejaké dovolenky a čas na čítanie si, dúfajme, predsa len doprajeme. Historické romány z tridsaťročnej vojny i z doby dávnych Vikingov; ľúbostné príbehy dvoch komplikovaných osobností, a to dokonca dvakrát; odhalenie zákulisia dokonalého sveta influencerov; vtipný a zároveň dojemný príbeh o láske vnučky k dedkovi s alzheimerom; recepty na žiarivú vitalitu a zdravie žien v zrelom veku; séria prednášok o liečiteľovi, ktorého máme v sebe; milovníkov verejnej dopravy poteší prehľad histórie i súčasnosti trolejbusov; a na záver fantasy bonus pre mladých čitateľov. Ponuka je bohatá, vyberte si!

Daniel Kehlmann
TYLL
Lindeni, 342 s.

Múdry klaun, ktorý nechce milovať, aby nemusel zrádzať? Blázon, ktorý si bezcitne uťahuje z ľudí, z chorôb, z biedy a dokonca aj smrti? Legenda, ktorá sa rozhodla neumrieť? Nemecký prozaik Daniel Kehlman (možno poznáte v českom preklade jeho Vyměřovaní světa) prerozprával príbehy kultovej postavy ľudových povestí Tylla Ulenspiegla tak, že tohto kaukliara a povrazochodca zo 14. storočia preniesol do obdobia tridsaťročnej vojny a umožnil mu stať sa súčasťou najdôležitejších historických udalostí tých čias. Keď Tyllovi inkvizícia (neprávom) popraví otca, utečie s kamarátkou Nele z rodného mlyna, aby sa pripojili k potulným hercom, od ktorých odpozorujú kúsky, ktoré ich budú živiť počas nasledujúcich desaťročí, kým budú dospievať, dozrievať a starnúť. Kritici považujú toto dielo za to najlepšie, čo Kehlmann napísal, za výnimočný historický román s európskym rozmerom, v ktorom sa objavujú literárne i skutočné postavy, skvelý mix fikcie a reality. Zo stránok tejto knihy cítiť strach pred inkvizíciou i morovou nákazou, pach krvi i rozklad mŕtvych tiel, brutalitu vojny i temné pozadie politických intríg v boji o moc v kráľovstvách vtedajšej Európy. A zároveň aj ten typ nadhľadu, ktorý nám umožňuje prežiť aj v najhorších a najťažších životných situáciách.

Claudine Monteil
MILENCI SVOBODY
Beauvoirová a Sartre
Metafora, 288 s.

Hadley a Ernest Hemingwayovci, Robert Schumann a Klára Wiecková, Pablo Picasso a Eva Gouelová, Camille Claudelová a Jessie Lipscombová z ateliéru Augusta Rodina, Adele Bloch-Bauerová a Gustav Klimt, a mnohé ďalšie osobnosti umeleckého sveta a ich drámy plné ľúbostných eskapád a tvorivých vrcholov, to sú len niektoré z titulov obľúbenej edície biografických románov vydavateľstva Metafora. Najnovšie k nim pribudla dvojica géniov francúzskej literatúry a filozofie, výnimoční intelektuáli a nekonformní milenci Jean-Paul Sartre a Simone Beauvoirová. Keď sa prvý raz stretli – symbolicky v knižnici, kde inde –, už vtedy vedeli, že pre oboch je najvyššou hodnotou sloboda. Tú presadzovali v svojich knihách a prednáškach, na demonštráciách proti vojnám v Alžírsku a vo Vietname i za emancipáciu žien, ale aj v škandalóznom ľúbostnom živote plnom nevier a návratov k sebe. Títo dvaja jednoducho patrili dohromady ako máloktorý slávny pár v histórii ľudstva.
 

Chris Greenhalgh
MILOVAL JSEM INGRID BERGMANOVOU
Metafora, 270 s.

Paríž a Hollywood štyridsiatych rokov minulého storočia, dve miesta, ktoré sú synonymom romantiky a úspechu. Tu sa na konci druhej svetovej vojny preťali životné dráhy divokého vojnového reportéra s aurou hrdinu Roberta Capu a filmovej hviezdy najvyššieho rangu Ingrid Bergmanovej. Stretnutie dvoch silných osobností sa začalo vzájomným očarením a pokračovalo niekoľkoročným utajovaným vzťahom v tvare sínusoidy. Ona vydatá a on neskrotný, výbušný základ pre ľúbostný román. Autor mohol čerpať len zo striedmych spomienok v biografiách Capu aj Bergmannovej. Zvyšok dotvoril tak úspešne, že sa z jeho knihy stal bestseller, podľa ktorého sa bude nakrúcať hollywoodsky film. Ingrid Bergmanovú by mala stvárniť herečka Jessica Chastain. Chris Greenhalgh už má za sebou scenár k filmu Coco Chanel & Igor Stravinskij, v ktorom hral hlavnú úlohu Mads Mikkelsen. Úspešný autor dvoch románov, troch básnických zbierok a niekoľkých scenárov žije s rodinou v Miláne, kde pôsobí ako riaditeľ Britskej školy.

Brian M. Talgo, Brynjulf Haugan
SŮL PRADÁVNÝCH SLZ
Sága ztracených Vikingů
Metafora, 334 s.

Ak sa spojí ajťák s chiropraktikom, obaja so záujmom o históriu, medicínu a, samozrejme, písanie, vznikne román ako tento – prepájajúci aktuálnu súčasnosť s drsným stredovekom roku 1300. Kmeň Vikingov vtedy z neznámych príčin opustil svoje sídla a polia v Grónsku. Oficiálna veda zatiaľ nenašla odpoveď na to, aká katastrofa prinútila celú populáciu zmiznúť neznámo kam. Románopisci sú na tom lepšie, ich fantázia im umožňuje na základe niekoľkých známych faktov zaznamenať jednu z možných verzií toho, čo sa kedysi stalo. Júlia, Magnus a Leonard, Astrid, Eirik a Thormod, dve trojice ľudí, ktorých osudy sa prelínajú v dávnej vikinskej osade i v dnešnom Oslo. Osamelí hrdinovia sa stretávajú, aby pomocou hypnózy spracovali dôsledky prežitého násilia, zbavili sa nočnej mory a dokázali nájsť seba samých i stratenú lásku.
 

Claire Frostová   
MOJE SUPER NEREALITA
Cosmopolis, 326 s.

Claire Frostová je mladá anglická recenzentka kníh a asistentka šéfredaktora v The Sun on Sunday. Pre svoj knižný debut si vybrala aktuálnu tému: akým spôsobom nás ovplyvňujú sociálne siete a aký je rozdiel medzi naším skutočným životom a dojmom, ktorý sa snažíme urobiť na iných ľudí v našich profiloch na Facebooku, Twitteri alebo Instagrame? Vo svete mladých žien, ktoré sa stali hrdinkami jej prvej knihy, zohrávajú sociálne siete dôležitý priestor. Influencerku Millie dokonca živia, dostáva peniaze za to, že v štylizovaných fotografiách na Instagrame prezentuje perfektný život plný večierkov a značkových šiat. Bell, ktorú práve opustil dlhoročný priateľ (ktorý navyše zverejňuje na svojom profile rozjasané zábery s novou partnerkou), považuje Millie za dieťa šťasteny a svoj vzor. Keď sa náhodou zoznámi s touto instagramovou hviezdou, spozná skutočné zákulisie jej života a odhalí, aké klamlivé pozlátko sa skrýva za každým dokonalým profilom na sociálnych sieťach. Obe mladé ženy pochopia, že ani státisíce virtuálnych fanúšikov sa nevyrovnajú sile skutočného priateľstva a reálnej podpore blízkeho človeka.

Hilly Martineková
MED V HLAVĚ, MARMELÁDA V SRDCI
Humorný a dojemný román o dědečkovi s alzheimerom a o srdci plném lásky
Grada Publishing, 270 s.

Spomínate si na nemecký film Med v hlave z roku 2014 a jeho americký remake z roku 2018, v ktorom hrali také hviezdy ako Matt Dillon a Nick Nolte? Hilly Martineková, ktorá čerpala z vlastných skúseností s milovaným dedkom chorým na alzheimera, napísala scenár spoločne s Tilom Schweigerom, hviezdou nemeckého filmu. V románe Med v hlave, marmeláda v srdci prepojila spomienky na dedka s profesionálnymi skúsenosťami z písania filmového scenára. Vznikla tak zaujímavá sonda do života rodiny poznamenanej vážnou diagnózou. Hlavnou hrdinkou je vnučka Tilda, ktorá miluje dedka strácajúceho pamäť po smrti milovanej manželky. Tilda sa odvážne rozhodne vziať starého muža do Benátok, aby ešte raz uvidel miesta, na ktorých sa zoznámil so svojou láskou. Kniha sa začína v čase, keď sa prvé príznaky objavujú aj u Tildinho otca a on naberá odvahu na vyšetrenie, ktoré by potvrdilo, či ho čaká tá istá diagnóza.

Christiane Northrupová
BOHYNĚ NESTÁRNOU
Tajný recept na zářivou vitalitu a zdraví. Inspirace pro ženy každého veku.
Metafora, 370 s.

Nedávno mi jeden známy, starší muž povedzme že v zrelom veku, spomenul, že získal kontakt na svoju prvú lásku. Keď ju požiadal o fotografiu, zažil sklamanie, pretože mu poslala, nuž, poslala mu portrét sedemdesiatročnej ženy so životnými skúsenosťami zaznamenanými na tvári aj tele. V tom istom čase sa mi dostala do rúk kniha americkej lekárky a autorky bestsellerov o ženskom zdraví Christiane Northrupovej Bohyně nestárnou. Svoju knihu venovanú téme starnutia začína historkou z obchodu so športovnými potrebami, v ktorom ju predavačka považovala za krehkú starú ženu, ktorá určite musí mať problémy s rovnováhou a preto potrebuje špeciálne viazanie na lyže. „V šesťdesiatke môžete byť mladší ako ste boli v tridsiatich, ak zmeníte svoj postoj a životný štýl,“ hlása doktorka Northrupová, ktorá tancuje tango, problémy s rovnováhou teda nemá, a ženy, ktoré prichádzajú do jej ordinácie s vážnymi zdravotnými problémami, učí, že môžu žiť v dobrej kondícii aj v sedemdesiatke či osemdesiatke. Môžu sa tak stať „bezvekou Bohyňou“, ktorá nestarne, ktorá pozná chuť potešenia, ktorá využíva vlastnú liečebnú silu, ktorá je sexy a zmyselná, ktorá miluje, ale nestráca ani sama seba, a ktorá si vychutnáva radosť z jedla i pohybu. Samozrejme, ak budú viac myslieť na seba a svoje potreby, ako na iných ľudí – čo môže v našom kultúrnom prostredí väčšine žien robiť problémy. V závere svojej knihy prináša 14-denný program na odhalenie nestarnúcej bohyne v každej žene.

Kelly Noonan Goresová
PROBUĎTE V SOBĚ MOCNÉHO LÉČITELE
Podle dokumentu Heal od Netflixu
Metafora, 248 s.

„Keď ma Kelly Noonan Goresová oslovila, aby som sa stal súčasťou dokumentárneho filmu Heal, mal som ohromnú radosť, že sa niekto rozhodol novým spôsobom pátrať po tom, čo je nutné k vyliečeniu z chronického ochorenia, a že nám všetkým pomohla ukázať, že je možné, aby myseľ uzdravila telo,“ píše v úvode doktor Joe Dispenza, autor bestselleru Vy ste placebo: Na stavu mysli záleží. Jeho výskumný tím robí na experimentoch, ktoré chcú ukázať, že väčšina prípadov vyliečenia sa začína v hlave. Ak si zlomíte nohu alebo dostanete zápal slepého čreva, vyhľadajte pomoc lekára. Ale ak ste vystavení dlhodobému stresu, ktorý zhoršil vašu imunitu a spustil chronické ochorenie, nestačí vziať si liek. Aby ste sa naozaj vyliečili, potrebujete zmeniť životný štýl, postoje, stravu, pohyb, myšlienky. Alebo povedané inak: aby sa človek vyliečil, potrebuje sa stať novým človekom. To hlásajú aj ďalšie z dvadsiatky osobností alternatívneho prístupu k liečeniu, ktoré dostali priestor v tejto knihe, za všetky menujme Anitu Moorjaniovú, Joan Borysenkovú, Deepaka Chopru, Bernieho Siegela či Marianne Williamsovú.

Martin Harák
TROLEJBUSY
v České a Slovenské republice a ve světe od roku 1882 po současnost
Grada Publishing, 216 s.

Nová kniha Martina Haráka je aktualizovaným vydaním publikácie České trolejbusy z roku 2015. Počas piatich rokov sa svet elektromobility a ekologickejšej verejnej dopravy pohol dopredu nečakane rýchlym tempom. Elektrobusy a kamióny, ktoré poháňa elektrina, hybridné batériové trolejbusy, ktoré sú schopné prejsť časť trasy aj mimo trolejového vedenia, to všetko považuje autor za dopravu budúcnosti a je si istý, že etapu rušenia trolejbusovej dopravy má Česká i Slovenská republika za sebou. Kniha mapuje históriu trolejbusov aj elektrobusov, vrátane domácich i svetových výrobcov, prináša zaujímavé historické i súčasné fotografie a mapy českých i zahraničných trolejbusových prevádzok, ktoré boli pripravené špeciálne pre toto knižné vydanie. Slovenskú realitu zastupujú informácie z Bratislavy, Banskej Bystrice, Košíc, Popradu, Prešova a Žiliny.
 

Erin Morgenstern
BEZHVIEZDNE MORE
Lindeni, 464 s.

Erin Morgenstern v svojej kultovej knihe Nočný cirkus, ktorá je príbehom zakázanej lásky a profesionálneho súboja dvoch mágov, zaujala ani nie tak dejom, ako snovými obrazmi a nezabudnuteľným opisom atmosféry cirkusu. Podobným štýlom napísala aj Bezhviezdne more, fantasy román pre mladých čitateľov, v ktorom sa vyznáva k z lásky ku knihám. Na 464 stranách nečakajte množstvo akčného deja, príbehy sa navzájom prelínajú a vytvárajú fantasy svet príťažlivý pre tých, čo radi čítajú. Hlavným hrdinom je vysokoškoslký študent Zachary, ktorý v tajomnej knižnici objaví zvláštnu knihu. Najskôr s napätím číta príbehy o pirátovi a o strážcoch tajomstva označených symbolmi včely, meča a kľúča – a zrazu medzi nim objaví kapitolu zo svojho detstva. Kto z nás by v takej chvíli odolal a nezačal pátrať po tajomstve tejto knihy? Pátranie Zacharyho privedie na literárny maškarný ples, do ľadovej záhrady, do archívu, v ktorom sa uchovávajú príbehy, aby na ne ľudia nezabudli, a nakoniec aj na pláže Bezhviezdneho mora. A tak sa jeho osud preplieta s osudmi iných postáv, ako Dorian či Mirabel, a v konečnom dôsledku aj s osudom samotného Osudu.

Alan Watts
VĚDENÍ PRO NEJISTÉ ČASY
Grada, 160 s.

Ak si myslíme, že doba, v ktorej žijeme, je neistá a plná obáv ako žiadna predtým, sme na omyle. Dokonca aj pre sedemdesiatimi rokmi, keď ľudstvo vďaka cestám do Vesmíru a technologickému pokroku na chvíľu uverilo, že budúcnosť bude šťastná a úspešná, sa ozývali hlasy, že pevne dané istoty sú utópia a že „zajtrajšok a akékoľvek plány do budúcnosti nedávajú zmysel, ak nie sme bezprostredne ponorení do prítomnosti, pretože jedine v prítomnosti naozaj žijeme“. Tak znie jeden z kultových výrokov Alana Wattsa, originálneho filozofa hnutia beatnikov, ktorý vychádzal zo štúdia filozofie, náboženstva (najmä zen budhizmu, taoizmu a hinduizmu), psychológie a vedy. Hoci zvládol obrovské množstvo teoretických vedomostí a vytvoril z nich jedinečný prístup k životu, sám seba definoval ako „filozofického baviča“. Neistoty sa nebál, naopak, otváral jej náruč a vyzýval ľudí, aby sa vydali do jej stredu tým, že budú nezaujato pozorovať prítomnosť a prestanú súdiť: „Jedinou úprimnou životnou cestou je skúmanie samého seba a jedinou istotou, ktorú tu máme, je neistota“. Kniha Alana Wattsa Vědení pro nejisté časy je mimoriadne nadčasové dielo, ktoré nás učí, že je v poriadku, ak veci nie sú v poriadku, pretože aj v chaose môžeme byť slobodní, ak sa orientujete podľa nášho vlastného vnútorného kompasu, - čo je poznanie, ktoré nám môže pomôcť preniesť sa aj cez aktuálne turbulencie, ktoré práve otriasajú základy našej civilizácie.

Ak vás niektorá z týchto kníh zaujala, môžete si ju objednať v e-shope Martinus na tomto linku:

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB