Čo čítame počas lockdownu. Vianoce 2020

Čo čítame počas lockdownu. Vianoce 2020

Napísala 

Výber, v ktorom si nájde každý to svoje: deti rozprávky; ich mamy svetové mýty o silných hrdinkách; stredoškoláčky príbeh prvej lásky; ženy osloví jedna dávka romantiky a jedna rodinná dráma, ktorá ukáže, že keď držíme spolu, zvládneme všetky tragédie; muži aj ženy sa (možno) spoznajú v hyperrealistických poviedkach z každodennej slovenskej reality; milovníci thrillerov sa ocitnú v snehovej fujavici; bývalý agent FBI naučí záujemcov odhaliť nebezpečné osobnosti; úspešný leňoch vám dá návod, ako dostať od života to, čo chcete; a ak sa v dnešnom neistom svete potrebujete zbaviť stresu a strachu, zoznámte sa s autogénnym tréningom.

BABA JAGA
Ruské ľudové rozprávky
Albatros, 280 s.
Preložila Mária Havranová

Krásna Vasilisa i Vasilisa Premúdra, Hlúpy Ivan a čarodejnica Baja Jaga z chalúpky na kuracej nôžke, strašidelný Kostej Nesmrteľný a starý rybár, ktorý chytil zlatú rybku, no kvôli nenásytnej žene premárnil všetky príležitosti na lepší život, a Mrázik, áno, Mrázik, ten nesmie chýbať. Kultové postavy dávnych ruských rozprávok, ktoré v polovici 19. storočia zozbieral a vydal moskovský právnik a milovník ľudovej slovesnosti A. N. Afanasiev. Jeho zbierka 640 mýtov, legiend a rozprávok je považovaná za najväčšie dielo tohto typu, aké kedy dal dohromady jeden človek. Vydavateľstvo Albatros vybralo z Afanasievovho odkazu 25 príbehov – mnohé z nich poznáme aj z filmových spracovaní – a prinieslo ich na vianočný trh v modernom preklade Márie Havranovej a s jedinečnými ilustráciami Oľgy Zakis.

Ashley Elston
MOJICH 10 RANDE NASLEPO
CooBoo, 290 s.

Svieži príbeh z kategórie young adult o Sophii, ktorá pred vianočnými prázdninami v poslednom ročníku strednej školy zažije nočnú moru všetkých maturantiek: jej prvý chlapec si nie je istý, či k nej cíti čosi výnimočné, a tým jej zlomí srdce. Sophia odcestuje na sviatky k babke, ktorá miluje svoju rozvetvenú rodinu a ani svoju sklamanú vnučku nenechá dlho, aby sa sama trápila. Babka, skrz-naskrz súčasná, akčná a inšpirujúca dáma zorganizuje pre Sophiine zlomené srdce originálnu terapiu – stretnutia s desiatimi mladými mužmi v primeranom veku. Každé rande naslepo je niečím zaujímavé a prekvapujúce, takže Sophia sa príjemne baví a veľmi rýchle nadobúda rozchodom pošramotenú ženskú sebadôveru. Dokonca až tak, že keď sa „lámač sŕdc“ objaví u babky a prosí Sophiu o odpustenie, ona už vie, že ten správny a pravý je niekto iný...

Ashley Farleyová
VYPŮJČENÝ ŽIVOT
Metafora, 304 s.

K sviatočnému relaxu jednoznačne patrí aj poriadna dávka romantiky, aspoň pre milovníčky ľúbostných príbehov s povinným dobrým koncom. Takéto knihy často čaká aj filmové spracovanie. Ak ste videli – a užili si – obľúbený film Prázdniny, určite si dobre oddýchnete aj pri čítaní knihy Vypožičaný život (v českom preklade Veroniky Kratochvílovej). Lena je vydatá žena a matka, ktorá má už dlhší čas dojem, že je v očiach svojho muža a dcéry neviditeľná, že im len varí, upratuje a nakupuje a oni si ju necenia, a že ak aspoň načas neodíde z tohto domu a nepremyslí si, ako bude žiť ďalej, nedokáže sa zachrániť. Olívia je blogerka, ktorá sa živí tým, že sleduje životy úspešných ľudí, píše o nich klebety a nezmyselne nakupuje množstvo značkových vecí, aby sa im vyrovnala. Obe ženy na úteku pred životmi, s ktorými nie sú spokojné, na seba narazia na letisku a vymenia si na tridsať dní bývanie. Lena sa presťahuje do Oliviinho dvojizbového bytu v meste, Olivia sa schová v Leninej prázdnej vidieckej chate. Obľúbený motív výmeny domova znovu funguje ako inšpirácia pre reštart našich životov.

B. A. Paris
DILEMA
Lindeni, 334 s.

Pseudonym B. A. Paris patrí anglickej spisovateľke Bernadette MacDougall, matke piatich dcér, bývalej učiteľke a majiteľke jazykovej školy, dnes úspešnej spisovateľke bestsellerov. Rodinné príbehy, ktoré zaujali čitateľky v 38 krajinách sveta, vychádzajú zo života a z anglických a francúzskych reálií, keďže v týchto dvoch krajinách autorka žila. Ak poznáte jej predchádzajúce tituly, ktoré sa predávajú v miliónových nákladoch (Za zatvorenými dverami, Kolaps, Priveď ma späť), nenechajte si ujsť ani zatiaľ posledný nazvaný Dilema. Je to presvedčivo vygradovaná psychologická dráma o jedinom dni v živote stabilnej rodiny, ktorý navždy zmení všetko, čo jej členov držalo pohromady. Ich šťastie už nikdy nebude také, ako bolo predtým – ale o to viac oceňujú, že práve fungujúca rodina im pomohla zvládnuť veľkú tragédiu a že napriek nenahraditeľnej strate opäť dokážu tešiť sa zo života.

Kate Hodgesová
MILOVANÉ A OBÁVANÉ
Mýtické ženy, jak je neznáte
Ilustrovala Harriet Lee-Marionová
Metafora, 222 s.

Sme vnučkami čarodejníc, ktoré ešte nespálili na hranici, prihovára sa k čitateľkám novinárka, spisovateľka a speváčka Kate Hodgesová. Miluje dávne mýty rôznych národov a najmä ich hrdinky, silné ženské postavy, ktoré považuje za mimoriadne inšpirujúce aj pre dnešné dievčatá a ženy. Medúza, Hekaté, Kirké, Pýtia, Freya i Kálí, Tiamat a Lilith, Inanna a Maat, všetky tie múdre ženy, veštkyne a liečiteľky, bojovníčky aj ničiteľky, stvoriteľky a ochrankyne ju uchvátili natoľko, že prepracovala päťdesiat bájí o ich múdrosti, tvorivosti a láskavosti, ale aj o ich hneve, divokosti a ničivej sile. Príbehy o uctievaných a nespútaných bohyniach pretrvali stáročia, obstáli v skúške času a aj v dnešnej technologickej dobe odrážajú ženskú energiu v jej rôznych podobách.

Richard Pupala
ŽENY AJ MUŽI, ZVIERATÁ
13 poviedok
Lindeni, 174 s.

Ak prežijete detstvo až do maturity v okresnom meste, ktoré kedysi dávalo ľuďom prácu v jednej bani, dvoch fabrikách a v okolitých vinohradoch, a teraz s vysokým percentom nezamestnaných šíri často atmosféru beznádeje –  môžete sa nechať týmito pocitmi pohltiť, alebo, ak ste tvorivý človek, vyťažíte z tohto základu vynikajúce poviedky. Smutné, ťažké, dokonca až strašidelné; poviedky, pre hrdinov ktorých „aj smrť je lepšia, lebo sa, chudáci, veľmi trápia“. No ak sa  tým realistickým postavám prizriete hlbšie do duší, okrem marazmu, útekov, všadeprítomného alkoholizmu, agresivity a tragédií nájdete čosi, čo máme všetci spoločné: to krehké a silné zároveň, to, čo nás robí ľudskými. Mimoriadne sú tieto malé veľké diela, čítajte! Na postavy Pupalových poviedok tak skoro nezabudnete.

Niko Tackian
HOTEL LAVÍNA
Lindeni, 236 s.

Kto skutočne som? Túto otázku si kladie hrdina thrilleru Hotel Lavína, ktorý napísal francúzsky spisovateľ, scenárista a režisér Niko Tackian. Možno poznáte jeho vyšetrovateľa Tomara Khana z detektívnych románov Logika a Vidina. Ale príbeh Joshuu Aubersona, chlapíka z bezpečnostnej služby v luxusnom hoteli vo švajčiarskych Alpách, je z inej kategórie. Bežné pátranie po dievčine, ktorá bola ubytovaná v hoteli a zrazu sa stratila, sa mení na nočnú moru s takmer neuveriteľnou zápletkou. Joshua, ktorého počas pátrania v horách zasype lavína, sa preberie po dvoch dňoch v kóme a s hrôzou zisťuje, že nie je rok 1980, ale rok 2018, a z hotela, v ktorom pracoval ako ochrankár, je už roky rozpadávajúca sa ruina. Niko Tackian verí, že písať román je skvelé dobrodružstvo, najmä keď ide o román, v ktorom autor využíva okrem napätia a fantázie aj najnovšie vedecké poznatky o fungovaní ľudského mozgu, pamäti a zabúdaní.

Joe Navarro, Toni Sciarra Poynter
NEBEZPEČNÉ OSOBNOSTI
Naučte sa ich odhaliť a chrániť sa pred nimi
Grada, 208 s.

Na svete sú dva druhy ľudí: tí, ktorí vám dolievajú šálku až po okraj, a tí, ktorí z nej odpíjajú. Týmto životným poznaním uvádza svoju knihu, venovanú obetiam nebezpečných osobností, bývalý agent FBI Joe Navarro. Šéf, kolega, podriadený, nastávajúci partner či partnerka, niekto z rodiny, sused, i zatiaľ neznámy človek, každý z nich vám môže zničiť a rozvrátiť celý život – ak nemáte anténky na odhalenie patologických pováh, ktoré číhajú na svoje obete, a nepoznáte varovné signály, ktorými sa prezradia. Navarro sa roky ako profesionál špecializoval na profilovanie páchateľov trestných činov. Videl, akú spúšť po sebe dokážu zanechať v životoch iných ľudí: vraždia, znásilňujú, podvádzajú, napádajú, okrádajú, šikanujú a využívajú každého, koho si vytypujú ako cieľ svojich manipulácií. V živote každého človeka, áno, aj toho vášho, alebo v živote vášho blízkeho človeka sa môže objaviť manipulatívny a nebezpečný človek. Každý z nás by mal poznať techniky uvedené v tejto knihe: tie, ktoré nám patologických jedincov pomôžu včas odhaliť, a aj tie, ktoré nás naučia, ako s nimi komunikovať tak, aby sme predišli psychickým, fyzickým i finančným škodám.

Jan Hebnar
STRUČNÝ MANUÁL ÚSPEŠNÉHO LEŇOCHA
Ako od života dostať to, čo chcete
Grada, 156 s.

Ak máme veriť kapitolke O autorovi, ktorú nájdeme v závere tejto knihy, ide o človeka, ktorý vyštudoval tri vysoké školy, má štátnice z troch jazykov (vrátane extrémne náročnej čínštiny), pôsobil ako diplomat, založil niekoľko dobre fungujúcich firiem, pre iné pracuje ako lektor a kouč vrcholového manažmentu – a aj tak sa považuje „iba“ za úspešného leňocha. Všetky triky a techniky, ktoré overil vlastným životom, zhromaždil v útlom motivačnom manuáli, ktorý môže aj vás priviesť k tomu, že od života dostanete to, čo chcete. Na ukážku malá chuťovka z jeho rád: Máme dva druhy problémov: naliehavé a dôležité. Problém je v tom, že naliehavé nie sú dôležité a dôležité nie sú nikdy naliehavé. * Sme motivovanejší hnať sa za niečím, ak zároveň pred čímsi utekáme. * Keby vám niekto priložil pištoľ k spánku a úloha, na ktorú máte neobmedzený čas, by musela byť splnená o mesiac, čo by ste robili? A je jedno, či chcete vybudovať vzťah, dokončiť dlho odkladaný projekt, či schudnúť. Buď to urobím alebo umriem. To je, páni, motivácia!

Else Müller
POD NOHAMA CÍTÍŠ STÉBLA TRÁVY
Příběhy pro imaginaci a autogenní trénink
Portál, 126 s.

Ak za najväčší problém tejto komplikovanej doby považujete stres a potrebujete ho čo najefektívnejšie zvládnuť, máte v ponuke viacero techník na zbavenie nepokoja a strachu, pričom autogénny tréning je jedna z najstarších a najosvedčenejších z nich. Nemecká terapeutka Else Müller prekopala základy autogénneho tréningu a urobila z neho novú, atraktívnu a zmysluplnú techniku, efektívnu pri zabezpečení dokonalého uvoľnenia „celého človeka“ pri zaspávaní. Známe cvičenia zamerané na tiaž, teplo, uvoľnenie a dych preniesla do sveta fantázie a rozprávok, takže spánok a nové sily vás prenesú na pláž, na lúku, na prechádzku po lese, preveziete sa na saniach a poletíte balónom prípadne na lietajúcom koberci, navštívite staré rímske kúpele, ostrov v Dalmácii či stredoveký hrad. Všetky tieto fantazijné predstavy môžu okrem relaxu priniesť aj nové riešenia problémov, ktoré vás už dlho ťažia. Inšpirujte sa nápadmi autorky a na základe vlastných skúseností sa presvedčte, že jedným z najdôležitejších predpokladov úspechu je „nechať všetko len tak plynúť.“

Každú z týchto kníh si môžete objednať v e-shope Martinusu na tomto linku:

Posledná úprava 08.10.2021

Nájdete nás na FB