Čo čítame. Jar 2023

Čo čítame. Jar 2023

Napísala 

Jarný výber knižných noviniek sa venuje prelínaniu dvoch blízkych tém: jednou je liečba ľudskej duše, druhou sú rozprávky a mýty, len na prvý pohľad príbehy, ktoré si ľudia navzájom rozprávajú pre pobavenie. V skutočnosti ide o hlboké sondy do našich vzťahov, ktoré nás symbolicky učia, kým sme, aké najčastejšie konflikty v sebe riešime, a pomáhajú nám nachádzať z nich východiská.

Christie Tate
SKUPINOVÁ TERAPIA
Grada, 328 s.

Ako mi jeden psychoterapeut a skupina neznámych ľudí zachránili život. Tak znie podtitul knihy, v ktorej autorka úprimne vyrozprávala vlastný príbeh o liečbe z bulímie a o hľadaní vnútornej rovnováhy vo vzťahoch k sebe, svojmu telu i k mužom, ktorých počas liečby stretla. Bývalá právnička, dnes publicistka z Chicaga – pod vlastným menom a pritom mimoriadne úprimne – píše o svojich chybných rozhodnutiach a o metódach svojrázneho „lekára duší“, ktorý sprevádzal na ceste k zdraviu a lepšiemu životu nielen ju, ale aj ďalších spolubojovníkov z liečebných skupín s rôznymi druhmi závislostí. Hlbokú sondu do duševných problémov súčasníkov napísala s porozumením a zároveň ľahkým štýlom. Z jej záznamu dlhého boja s úzkosťami, osamelosťou a poruchou príjmu potravy, ktorý okorenila problémami v ľúbostných vzťahoch a nájdením toho pravého, sa stal medzinárodný bestseller, ktorý teraz prinieslo na naše knižné pulty vydavateľstvo Grada.

Lisa Marchiano
CESTA MATKY
Najděte zdroje mateřské síly
Portál, 240 s.

Hlbinná psychologička Lisa Marchiano sa roky realizovala v sociálnej oblasti a vyhýbala materstvu, pretože mala strach, že keby mala deti, nemohla by pokračovať v svojej zmysluplnej práci. Keď stretla budúceho manžela, ktorý po deťoch túžil, zmenila názor a stala sa matkou dvoch detí. Čo zároveň s radosťou z dokonalých bábätiek znamenalo aj vyčerpanie a pocit neschopnosti. Tak vznikla táto kniha – na základe skúseností vlastnej aj ďalších žien, ktoré si myslia, že nedokázali byť dobrými matkami. Autorka v nej na príklade viacerých známych rozprávok (Šípková Ruženka, Labutia panna, Demétér a Persefóné, Hrnček, var!, Martinko Klingáč a iné) spracovala jeden z dvoch základných archetypov, teda vzorov ľudského správania, a to archetyp matky. Tým druhým je hrdina. Cesty hrdinu aj matky spracovávajú mnohé mýty a rozprávky. Hrdina sa vydáva na cestu, aby splnil úlohy a vrátil sa s novým poznaním. Cesta matky je iná, nevedie do diaľky, ale do hĺbky. Symbolicky do temnej studne, do desivého podsvetia, v skutočnosti do podvedomia každej ženy, v ktorom sa spája s hlbokým zdrojom múdrosti, intuície a materských inštinktov. Tento zostup prežíva matka najskôr ako stratu slobody a seba takej, akou dosiaľ bola. Na konci náročnej cesty nachádza zrelú spiritualitu, obnovenú kreativitu a pevné centrum vlastnej osobnosti, na ktoré sa odteraz bude môcť vždy spoľahnúť.

Soman Chainani
KRÁSY A ZVIERATÁ
Nebezpečné rozprávky
CooBoo, 302 s.

Soman Chainini sa preslávil sériou kníh o Škole dobra a zla, ktorej sa predalo viac ako tri milióny kusov. Najnovšie k nim pridal ďalší bestseller Krásy a zvieratá, v ktorom nájdete nové verzie dvanástich klasických európskych rozprávok. Keď hovorím nové, myslím naozaj nové, dievčatá sú v nich divoké, nečakajú na princov, žijú si tak, ako chcú; princovia sú často slabosi; Snehulienka má čiernu pleť; Šípkový princ je, ak tomu dobre rozumiem, gay, ktorého počas spánku znásilňuje démon; Modrofúz nezatvára do zakázanej komnaty neposlušné manželky, ale malých chlapcov (pedofília?); z princa v Popoluške sa stane bigamista a z jeho dvoch žien kamarátky; čarodejnica prehovára malú morskú vílu, aby neriskovala všetko kvôli mužovi, ktorého ani nepozná; Wendy z Petra Pana má ľúbostný vzťah s pirátom, hoci je vydatá za iného muža, ale čo už, keď manžel je nudný.

Originalita, s akou sa autor zmocnil notoricky známych príbehov a postavil ich na hlavu, ma bavila a fascinovala. Navyše mám rada hororové fantasy, oceňujem aj temný tragický podtón na úplne iných miestach, ako sme zvyknutí. No v žiadnom prípade neodporúčam túto knihu deťom. Nevyhranená detská psychika by mohla mať problém s orientovaním sa v krutých, presexualizovaných a depresívnych obrazoch. Chainini tak vracia dvanásť motívov rozprávkovej klasiky tam, odkiaľ vyšli: do sveta dospelých, ktorí si ich kedysi rozprávali ako podprahové ponaučenia o ľudských vzťahoch. A tie sú dnes naozaj iné, ako bývali v časoch, keď tieto príbehy spisovali bratia Grimmovci, Dobšinský, či Němcová. Literárne je Chainaniho spracovanie parádne, mňa namotala už prvá veta z Krásky a zvieraťa: Predstavte si takého krásneho chlapca, že vyciciava svetlo zo všetkých okolo seba...

Kolektív autorov
MYTOLÓGIA
Veľké myšlienky jednoducho vysvetlené
Lindeni, 350 s.

Jednoducho vysvetlené a zrozumiteľné podané, pre odborníkov aj pre úplných začiatočníkov. Také sú najnovšie encyklopédie Big Ideas z londýnskeho vydavateľstva Dorling Kindersley, ktoré u nás vychádzajú pod hlavičkou Lindeni: Veda, Ekonómia, Psychológia, Medicína, Filozofia, Mytológia. Autorský kolektív každej z nich tvoria uznávaní a renomovaní odborníci. Dohromady poskytnú ucelený prehľad základných informácií o súčasnom poznaní ľudstva, patria teda do každej rodinnej i verejnej knižnice. MYTOLÓGIA prináša fotografie, ilustrácie a mýtické príbehy osemdesiatich svetových kultúr. PSYCHOLÓGIA nachádza odpovede na základné otázky bádania ľudskej psychiky, čitateľov iste zaujmú aj citáty významných osobností tohto populárneho odboru. EKONÓMIA vysvetľuje zložité teórie o fungovaní sveta peňazí a hospodárstva, teda čosi, čo sa dotýka každého z nás. VEDA ponúka priekopnícke míľniky dejín fyziky, biológie, matematiky a chémie. MEDICÍNA predstavuje aktuálne poznatky o ľudskom zdraví a liečbe ochorení. FILOZOFIA sa venuje principiálnym otázkam o zmysle a povahe našej existencie, učí nás napríklad, čo je to pravda a ako môžeme prežiť dobrý život.

Všetky tieto knihy si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:
 

 

 

Posledná úprava 15.04.2023

Nájdete nás na FB