Novinky v liečbe myómov

Napísala 

Tridsaťročná pacientka vyhľadala lekára kvôli pocitu obrovskej únavy. Najskôr ju liečil na anémiu, keď sa však zhoršovali aj ďalšie príznaky a to silné krvácanie počas menštruácie, vyrážky, vypadávanie vlasov, bolo jasné, že príčina bude zložitejšia.

Nakoniec jej gynekológ diagnostikoval niekoľkocentimetrový myóm maternice. To už mala mladá žena bolesti, začínajúce depresie a takmer úplne zablokovaný sexuálny život. Aj keď bola rada, že konečne vie, čo sa s ňou deje, zľakla sa následkov operácie. Bála sa možnej hysteroktómie, veď bola vo veku, keď ešte plánovala mať dieťa. Uspokojila sa, až keď sa zoznámila so všetkými možnosťami liečby.

„Myómy maternice výrazne znižujú kvalitu života pacientky, predovšetkým kvôli veľkým stratám krvi. Niektoré ženy s myómami strácajú pri menštruácii až 350 mililitrov krvi, hoci normálne straty sú okolo 80 mililitrov,“ – konštatuje Prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave. „Odhadujeme, že polovica žien s vážnymi príznakmi neprichádza hneď, najskôr čakajú, či silné krvácanie neprejde. Ani lekár nemusí diagnostikovať myóm hneď, napríklad pri vysokej nadváhe sa nález stratí a je ťažšie ho identifikovať. Myómy majú zvyčajne veľkosť do ôsmich centimetrov, ale operovali sme už aj tridsaťkilogramový nádor. Či je nález zhubný alebo nezhubný, to sa dozvieme, až keď ho vyberieme.“

Myómy maternice patria k častým ochoreniam ženských reprodukčných orgánov. Tieto benígne, teda nezhubné nádory vznikajú z buniek hladkých svalov maternice. Najčastejšie ich majú ženy medzi 35. a 45. rokom života. Profesor Borovský vysvetľuje vznik myómov ako mix hormonálnych a genetických vplyvov, ako aj faktorov životného štýlu, najmä obezity, hypertenzie a skutočnosti, že žena ešte nerodila: „Aj cievne zmeny prispievajú k rastu myómov, v rámci prevencie treba teda cvičiť a zdravo sa stravovať. Po menopauze už myómy nerastú. Ak má žena v tomto veku malý myóm a nerobí jej problémy, dá sa predpokladať, že ten už nebude rásť. Liečime predovšetkým fertilné ženy.“

To, aký spôsob liečby lekár navrhne, závisí od veku pacientky, od veľkosti myómu a jeho lokalizácie, i od toho, či žena ešte chce byť matkou. Ak myóm rýchle rastie, prípadne predchádzajúca liečba zlyháva, prichádza na rad chirurgické riešenie: myomektómia alebo hysteroktómia. Prvou skupinou liekov, ktoré dokázateľne zmenšovali myómy, boli analógy gonadoliberínov (GnRH), ktoré však znižovali hladinu estrogénov a počas liečby navodili príznaky menopauzy. Klinické štúdie v posledných rokoch overovali nový liek ulipristal acetát, ktorý v priebehu siedmich dní zastavil krvácanie a bol schopný zmenšiť myóm na polovicu jeho veľkosti, navyše bez nepríjemných vedľajších účinkov predchádzajúcej liečby. Tento liek je už dostupný aj u nás, od 1. 1. 2013 bude čiastočne hradený poisťovňou. Liečba znamená nádej pre ženy, ktoré ešte chcú rodiť. Zatiaľ je určená pre ženy so stredne ťažkými a ťažkými symptómami myómov maternice, ktoré sa pripravujú na operáciu, a je obmedzená na tri mesiace.

Ulipristal acetát vyvinula maďarská firma Gedeon Richter, ktorá pôsobí na Slovensku šestnásty rok a vyrába viac ako 200 liekov, predovšetkým na liečbu centrálneho nervového systému, srdcovo-cievnych a onkologických ochorení. Disponuje aj širokou paletou gynekologických liekov.

 

Viac o riešení zdravotných problémov päťdesiatnikov nájdete v knihe Čo s načatým životom?, objednať si ju môžete na 0908 069 388 alebo na info @ klub50.sk, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

 

Posledná úprava 23.08.2016

Nájdete nás na FB