Bolestivá menštruácia? Nepodceňovať!

Napísala 

Bolestivá menštruácia, silné krvácanie počas nej, bolesti v podbrušku. Odhady hovoria, že nimi trpí každá desiata žena. Nebagatelizujme túto bolesť, tabletka proti bolesti to nevyrieši. Dôvodom často býva endometrióza.

Neboj sa, po pôrode to prejde, hovorievajú staré mamy, keď sa vnučka zvíja pri menštruácii od bolesti. Choď si zacvičiť, daj si teplý obklad na brucho, daj si glg koňaku, tak radia aj matky, lebo takto sa „liečila“ bolestivá menštruácia pred jednou či dvomi generáciami. Stále prevláda názor, že ak je menštruácia bolestivá, nič sa nedeje. Nie je to pravda. Môže ísť o vážne ochorenie – endometriózu.

Slovo „endometrióza“ má korene v gréčtine a skladá sa z dvoch slov: „endo“ znamená „vnútri“ a „metra“ je „maternica“. Ide o chronické ochorenie, pri ktorom sa tkanivo podobné menštruačnej sliznici nachádza inde, ako by sa malo, teda mimo dutiny maternice. Pri tomto autoimúnnom ochorení nepreputuje menštruačná krv pošvou von, ale dostane sa aj do panvovej dutiny, môže sa usadiť na pobrušnici, vaječníkoch, dokonca aj na čreve či močovom mechúri. Bunky, ktoré sa usadia v cudzom prostredí, pod vplyvom hormónov cyklu rastú a zakrvácajú, no nemajú kam odtiecť a tak vytvárajú cysty. Preto sa takejto cyste hovorí „kávová“, lebo jej obsah je hustý a hnedý.

Typické syptómy: chronická bolesť v oblasti panvy, bolestivé kŕče počas menštruácie, bolesti pri súloži, sťažené močenie, bolesti chrbta, chronická únava, pocit nevoľnosti. Minimálne tretina žien s endometriózou má zníženú plodnosť, alebo sú neplodné, pretože lézie spôsobujú chronické zápaly a zrasty, ktoré znižujú možnosť otehotnieť. Každá žena by si mala všímať tieto príznaky, ísť s nimi za gynekológom a dožadovať sa vyšetrenia. Aj matky by si mali všímať svoje dospievajúce dcéry, aby ich akútne bolesti tlmené tabletkami neprešli do chronického štádia.  

„Diagnostika endometriózy nie je jednoduchá. V priemere trvá 8,3 roka, kým sa ochorenie potvrdí. Pri stanovení tejto diagnózy v niektorých prípadoch používame aj laparoskopiu, ktorou odoberieme vzorku tkaniva a pošleme ho na histológiu,“ – približuje situáciu MUDr. Vladimír Cupaník, PhD., riaditeľ Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice Koch v Bratislave. „Počas všetkých tých rokov, kým nie je stanovená správna diagnóza, žena zbytočne trpí a spotrebuje množstvo analgetík. Dosiaľ sme nemali mnoho možností ju liečiť. Bolesti zvykli ustúpiť po nasadení antikoncepcie, prípadne hormonálnej liečby, no vedľajšie účinky takejto liečby nebývajú príjemné, môžu to byť silné migrény či simulovaný nástup menopauzy so všetkými jej negatívami. Ani tabletky a injekcie proti bolesti problém neriešia. Cysty chirurgicky vyoperujeme, no môžu sa po čase vrátiť. Teraz však už máme k dispozícii nové gestagény (Dienogest) bez vedľajších účinkov. Tento liek určený na liečbu endometriózy je už registrovaný aj na Slovensku a využívame ho. Je dôležité, aby ženy boli o týchto možnostiach informované a pri podobných príznakoch sa pýtali svojich lekárov na možnosti diagnostiky a liečby endometriózy.“

„Bolesť je vždy signál, ktorý nás upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. V posledných desaťročiach vstúpila do liečby bolestí aj psychológia,“ konštatuje psychologička Doc. Eva Poliaková, PhD. „Boli identifikované faktory, ktoré otvárajú bránu pre vstup bolesti, a zároveň aj faktory, ktoré vstup bolesti „zatvárajú“, alebo redukujú citlivosť na bolesť.“ A akými metódami môže psychológ pomôcť človeku, ktorý má bolesti a trpí? Sú to relaxačné metódy, hypnóza, rolové hry, artterapia, práca v skupine. Kliniky, ktoré sa špecializujú na psychosomatické ochorenia, používajú 12-týždňový program na zníženie citlivosti na bolesť, na odstránenie fóbií, na zvýšenie sebavedomia a pocitu vlastnej hodnoty, a optimistického prijímania a zvládania problémov. Výsledkom je navyše aj lepšia kondícia a úprava životného štýlu.

 

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB