Príznaky
Refluxná choroba pažeráka sa prejavuje spätným návratom (refluxom) kyslého obsahu žalúdka do pažeráka cez nedokonale fungujúci dolný pažerákový zvierač. Pacient popisuje pálivý pocit stúpajúci od žalúdka k hrudi (za hrudnou kosťou). Niekedy môže dôjsť až k návratu žalúdočného obsahu do úst (regurgitácia). Reflux vyvolá zvýšený vnútrobrušný tlak (pri obezite, hernii a tehotenstve), práca v predklone, ležanie, dvíhanie ťažkých bremien. Záhu môže podporiť aj pitie sýtených nápojov.
Nie je to banálna choroba, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Opakovaný kontakt žalúdočnej kyseliny poškodzuje sliznicu pažeráka. Ak refluxnú chorobu dlhodobo ignorujeme a nelieči sa, môže viesť k poškodeniu zliznice pažeráka a k vážnym komplikáciám.
Záha postihnutého pacienta páli minimálne jedenkrát týždenne, niekedy aj denne, počas dňa i v noci. Bolesť býva niekedy taká silná, že narušuje kvalitu jeho života. Okrem pocitu pálenia a kyslej pachuti v ústach sa môžu objaviť aj menej typické príznaky, ako nočný kašeľ, ktorý ruší spánok, silná bolesť na prsiach, vracanie, chrapot.
Pacienta treba adekvátnou liečbou nielen zbaviť ťažkostí, ktoré mu spôsobuje kyslý reflux, ale zabrániť aj vzniku neskorších komplikácií, ako sú zápaly, prekancerózy alebo až rakovina pažeráka.
Potraviny a nápoje, ktoré vyvolávajú pálenie záhy
pikantné, vyprážané a mastné jedlá
čokoláda
paradajky a paradajkový pretlak
cibuľa
cesnak
mäta pieporná
citrusové plody
džúsy
biele víno
destiláty
čierna káva
šumivé nápoje
Lekár radí
Šetriacu diétu, mechanicky a chemicky nedráždivú stravu
Pri jedle seďte rovno
Jedzte pravidelne, často a v malých porciách
Posledné jedlo zjedzte 3 hodiny pred spánkom
Zredukujte nadmernú telesnú hmotnosť
Neobliekajte si tesné oblečenie, ktoré vás tlačí okolo pása
Prestaňte fajčiť (nikotín zvyšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a oslabuje funkciu dolného pažerákového zvierača)
Spite s vysoko uloženou hlavou
Vyhýbajte sa predklonom
Diagnostika
Endoskopické a rontgenové vyšetrenie pažeráka a žalúdka
Liečba
Úprava životosprávy a šetriaca diéta môže regulovať príznaky ochorenia, avšak na jej úplné vyliečenie nestačí. Najdôležitejšou súčasťou komplexného liečebného režimu je medikamentózna antisekrečná liečba, ktorá potláča tvorbu a vylučovanie kyseliny v žalúdočných bunkách. Liečba zníži kyslosť žalúdočnej šťavy, odstráni pocit pálenia, a v prípade zápalu pažerákovej sliznice aj hojí jeho následky.
Najúčinnejšími antisekrečnými liekmi sú takzvané inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, esomeprazol). Podávajú sa jedenkrát denne, lebo sú schopné potlačiť tvorbu a vylučovanie žalúdočnej kyseliny 24 hodín.
Antacidá, ktoré neutralizujú už vytvorenú kyselinu v žalúdku, majú krátkodobejší účinok a často ich treba podávať opakovane.
Blokátory H2 znižujú produkciu kyseliny tým, že blokujú receptory na bunkách, ktoré produkujú kyselinu v žalúdku. Úľavu poskytujú na maximálne 10 hodín.
K antisekrečným liekom sa môžu pridať aj lieky, ktoré urýchlia vyprázdnenie žalúdka. Tým sa skráti nežiaduce pôsobenie žalúdočnej kyseliny na sliznice hornej časti tráviacej trubice (prokinetiká).
Najťažšie prípady refluxnej choroby pažeráka je možné riešiť aj chirurgicky operáciou zvanou fundoplikácia.
Túto kapitolu nájdete v knihe
MUDr. Peter Minárik: VADEMECUM ZDRAVEJ VÝŽIVY