Pálenie záhy

Najčastejší príznak pri refluxnej chorobe pažeráka. Občasnou záhou trpí až 40 % dospelej populácie v Európe. Postihnutí sú hlavne ľudia v strednom veku, muži dvakrát častejšie ako ženy. Neliečená refluxná choroba pažeráka predstavuje zdravotné riziko. Dá sa dobre diagnostikovať a máme proti nej účinné lieky. Neváhajte preto s návštevou lekára!

Príznaky

Refluxná choroba pažeráka sa prejavuje spätným návratom (refluxom) kyslého obsahu žalúdka do pažeráka cez nedokonale fungujúci dolný pažerákový zvierač. Pacient popisuje pálivý pocit stúpajúci od žalúdka k hrudi (za hrudnou kosťou). Niekedy môže dôjsť až k návratu žalúdočného obsahu do úst (regurgitácia). Reflux vyvolá zvýšený vnútrobrušný tlak (pri obezite, hernii a tehotenstve), práca v predklone, ležanie, dvíhanie ťažkých bremien. Záhu môže podporiť aj pitie sýtených nápojov.

Nie je to banálna choroba, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. Opakovaný kontakt žalúdočnej kyseliny poškodzuje sliznicu pažeráka. Ak refluxnú chorobu dlhodobo ignorujeme a nelieči sa, môže viesť k poškodeniu zliznice pažeráka a k vážnym komplikáciám.

Záha postihnutého pacienta páli minimálne jedenkrát týždenne, niekedy aj denne, počas dňa i v noci. Bolesť býva niekedy taká silná, že narušuje kvalitu jeho života. Okrem pocitu pálenia a kyslej pachuti v ústach sa môžu objaviť aj menej typické príznaky, ako nočný kašeľ, ktorý ruší spánok, silná bolesť na prsiach, vracanie, chrapot.

Pacienta treba adekvátnou liečbou nielen zbaviť ťažkostí, ktoré mu spôsobuje kyslý reflux, ale zabrániť aj vzniku neskorších komplikácií, ako sú zápaly, prekancerózy alebo až rakovina pažeráka.

 

Potraviny a nápoje, ktoré vyvolávajú pálenie záhy

pikantné, vyprážané a mastné jedlá

čokoláda

paradajky a paradajkový pretlak

cibuľa

cesnak

mäta pieporná

citrusové plody

džúsy

biele víno

destiláty

čierna káva

šumivé nápoje

 

Lekár radí

Šetriacu diétu, mechanicky a chemicky nedráždivú stravu

Pri jedle seďte rovno

Jedzte pravidelne, často a v malých porciách

Posledné jedlo zjedzte 3 hodiny pred spánkom

Zredukujte nadmernú telesnú hmotnosť

Neobliekajte si tesné oblečenie, ktoré vás tlačí okolo pása

Prestaňte fajčiť (nikotín zvyšuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a oslabuje funkciu dolného pažerákového zvierača)

Spite s vysoko uloženou hlavou

Vyhýbajte sa predklonom

 

Diagnostika

Endoskopické a rontgenové vyšetrenie pažeráka a žalúdka

Liečba

Úprava životosprávy a šetriaca diéta môže regulovať príznaky ochorenia, avšak na jej úplné vyliečenie nestačí. Najdôležitejšou súčasťou komplexného liečebného režimu je medikamentózna antisekrečná liečba, ktorá potláča tvorbu a vylučovanie kyseliny v žalúdočných bunkách. Liečba zníži kyslosť žalúdočnej šťavy, odstráni pocit pálenia, a v prípade zápalu pažerákovej sliznice aj hojí jeho následky.

Najúčinnejšími antisekrečnými liekmi sú takzvané inhibítory protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, esomeprazol). Podávajú sa jedenkrát denne, lebo sú schopné potlačiť tvorbu a vylučovanie žalúdočnej kyseliny 24 hodín.

Antacidá, ktoré neutralizujú už vytvorenú kyselinu v žalúdku, majú krátkodobejší účinok a často ich treba podávať opakovane.

Blokátory H2 znižujú produkciu kyseliny tým, že blokujú receptory na bunkách, ktoré produkujú kyselinu v žalúdku. Úľavu poskytujú na maximálne 10 hodín.

K antisekrečným liekom sa môžu pridať aj lieky, ktoré urýchlia vyprázdnenie žalúdka. Tým sa skráti nežiaduce pôsobenie žalúdočnej kyseliny na sliznice hornej časti tráviacej trubice (prokinetiká).

Najťažšie prípady refluxnej choroby pažeráka je možné riešiť aj chirurgicky operáciou zvanou fundoplikácia.

 

Túto kapitolu nájdete v knihe

MUDr. Peter Minárik: VADEMECUM ZDRAVEJ VÝŽIVY

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB