Čo má spoločné obezita s golfom?

Čo má spoločné obezita s golfom?

Toľko hlboko zakorenených a bludných mýtov ako o golfe existuje aj o obezite. Človek, ktorý nikdy nebol obézny, nemá pochopenie pre toho, kto sa roky borí s obezitou. A tak ako je obrovský rozdiel počuť o orgazme a zažiť ho, tak isto je rozdiel aj počuť o obezite a zažiť ju.

MUDr. Ivan MAJERČÁK, prezident Ligy proti obezite v knihe DIAGNÓZA OBEZITA: - Priznávam sa k workoholizmu, moja pracovná doba prekračuje všetky povolené normy, ale na druhej strane, keď si potrebujem oddýchnuť, tak viem aj vypnúť. Ak mám voľné dve hodiny, oddýchnem si najlepšie vo vodnom svete. Ak mám voľný celý deň, jednoznačne volím golf. Môžem povedať, že golf je môj doktor. Napriek tomu, že ho neviem hrať, alebo možno práve preto. Golf ma zaujal aj kvôli tomu, ako súvisí s obezitou.

Lebo všetci – predovšetkým ľudia, ktorí golf nikdy nehrali – majú predstavu, že golfista, ten sa len prechádza po lúke, občas sa zaženie nejakou čudnou palicou a od jamky k jamke sa premiestňuje na elektrickom vozíku. Áno, iste, golf môže hrať aj starší, aj obézny človek, a keď sa unaví, môže sa odviezť. Ale ak zahrám osemnásť jamiek, čo je štandardný počet na jednu hru, tak energetický výdaj pri hre cez 18 jamkové ihrisko je rovnaký, ako keby som práve odohral jeden futbalový zápas. Pri golfe sa mi opäť potvrdilo, aký skreslený odhad majú ľudia pri športe, ako preceňujú alebo podceňujú výdaj svoje energie. Ešte stále si myslíte, že ide len o obyčajnú prechádzku? Iste, pri futbalovom zápase vydám všetku energiu počas dvoch polčasov, teda za dvakrát 45 minút. Zatiaľ čo golf hrám niekoľko hodín. Energetický výdaj je však porovnateľný. Navyše som v prírode, na čerstvom vzduchu a venujem sa hre, ktorá je inštitucionalizovaná spôsobom, aký mi vyhovuje. Páči sa mi, že golf je fér hra, že učí hráčov dodržiavať zásady vzájomnej slušnosti, že v ňom platia zásady etikety. Nemôžete napríklad nahlas kričať, nemôžete prejavovať nespokojnosť, ale ani prílišnú spokojnosť, za zazvonenie mobilu počas hry dostávate dva trestné body... A áno, je to aj veľmi pekná prechádzka. Kým človek zahrá osemnásťjamkové ihrisko, prejde osem až desať kilometrov. Ak si nevezie bag na vozíčku, tak si ho ťahá za sebou, ja osobne ho ťahám za sebou, pretože to je ďalší výdaj energie. Nie sú výnimkou ani golfisti, ktorí si bag s palicami nosia na chrbte, takže energetický výdaj si naozaj môžete prispôsobiť svojim potrebám. Mne sa bežne stáva, že ak sa dlhší čas nedostanem na golfové ihrisko, na posledné dve-tri jamky už nemám kondíciu. Mnoho ľudí sa díva na golf ako na snobský šport, nenáročný a pritom veľmi drahý. Je to jeden z mnohých mýtov, ktoré o golfe kolujú. Keď som v spoločnosti, kde niekto z neznalosti šíri tieto mýty a už to preháňa, zvyknem sa ho opýtať, či si myslí, že je rozdiel zažiť orgazmus a počuť o ňom. Každý povie, že, samozrejme, že to je rozdiel. A ja sa spýtam: Dobre. A hrali ste niekedy golf? Že nie. Takže ste o ňom len počuli? A myslíte, že je rozdiel počuť o golfe a hrať golf? Aha? Potom zvyčajne stíchne takýto kváziodborník, ktorý sa zasvätene vyjadruje o golfe, hoci v živote nezahral ani jedinú jamku.

A toľko hlboko zakorenených a bludných mýtov ako o golfe existuje aj o obezite. Človek, ktorý nikdy nebol obézny, nemá pochopenie pre toho, kto sa roky borí s obezitou. A tak ako je obrovský rozdiel počuť o orgazme a zažiť ho, tak isto je rozdiel aj počuť o obezite a zažiť ju. Keď v niektorých krajinách školia nových terapeutov alebo nutričných poradcov, ktorí sú štíhli, majú pre nich pripravený špeciálny odev. Vyrobia z nich vypchaté michelinky a oni v tom nafúknutom ťažkom kostýme musia chodiť celý deň, pokúšať sa zohnúť sa, zaviazať si šnúrky na topánkach. Aby si na vlastnej koži zažili, ako sa cíti obézny človek v bežných každodenných situáciách. Dokonca s tým mám ako doktor aj osobnú skúsenosť. Pred pár rokmi, keď sme začínali s propagáciou medicínskej liečby obezity, nemohli sme sprvu pochopiť, prečo sa pri stole, kde naše sestričky ponúkali edukačné plagátiky a merali tukomerom tuk, nepristavila žiadna zo žien, ktoré chodili okolo a evidentne problém s kilami navyše mali. Prišli sme na to, že obézne dámy bočili od stánku preto, lebo všetky naše hostesky boli štíhle mladé dievčatá. Až keď sme na ďalšej akcii postavili k tukomerom a plagátikom plnoštíhlejšie sestričky stredného veku, zrazu sa okoloidúce ženy pristavovali a bez ostýchania hovorili o svojich zdravotných ťažkostiach aj o neúspešných pokusoch schudnúť. Dali sa s našimi sestričkami do reči preto, lebo cítili, že ich budú chápať, keďže sami dobre vedia, o čom je reč.


Túto kapitolu nájdete v knihe:

Ivan Majerčák

Diagnóza Obezita

196 s., cena: 5 eur

Kniha je vypredaná, v prípade záujmu hľadajte v antikvariátoch.

 

Posledná úprava 29.04.2022
MUDr. Ivan Majerčák

Kardiológ a obezitológ z Košíc, prezident Ligy proti obezite, autor knihy Diagnóza: Obezita

Nájdete nás na FB