Naše dieťa má cukrovku

Napísala 

Deťom, ktorým bola práve diagnostikovaná cukrovka, pomáhajú zo začiatku zvládnuť túto zmenu v ich živote rodičia a celá rodina. Všetko sa však dá osvojiť, naučiť a prijať ako bežnú súčasť životného štýlu. Mám skúsenosti, že detskí diabetici si pomerne rýchlo a ľahko osvoja vedomosti, ktoré potrebujú pre život s cukrovkou, a že sú hrdí na seba, že to dokážu.

Počet SJ v jedálnom lístku detského diabetika určí lekár – diabetológ. Orientačný základ pri výpočte väčšinou tvorí 10 SJ, ku ktorým sa pripočíta vek dieťaťa. Osemročný diabetik teda bude mať v celodennom rozpise stravy 18 SJ, ak lekár neurčí inak. Aj tu platí zásada, že množstvo jedla treba prispôsobiť telesnej hmotnosti diabetika a jeho apetítu. Dohliadnime na to, aby sa mladý diabetik nedokrmoval, najmä nie napolitánkami alebo keksíkmi.

Lekár prispôsobí dávku inzulínu vzhľadom na počet SJ a glykemický profil. Aj u detského diabetika postupujeme podľa celodenného rozpisu stravy. Technologickú úpravu pokrmov a výber potravín prispôsobíme veku dieťaťa.

Stravovanie diabetika v materskej škole alebo v školskej jedálni

Keď lekár zistí diabetes u malého škôlkara, mnohí rodičia vidia v úprave stravovania veľký problém. Uľaví sa im, keď zistia, že stravu v materskej škole stačí mierne upraviť. Po dohode s riaditeľkou škôlky a s pochopením a ochotou personálu, ktorý stravu servíruje, zvládne stravovanie diabetika aj škôlka a neskôr i školská jedáleň. Väčšinou stačí, ak kuchárky dajú malému diabetikovi to isté jedlo, ktoré pripravili pre všetky deti, len množstvo jedla prispôsobia jeho rozpisu stravy.

Každé školská jedáleň má vyvesený jedálny lístok na týždeň dopredu. Rodič, ktorý už má potrebné vedomosti o SJ, dopíše na kópiu jedálneho lístka ku každému obedu množstvo jedla, ktoré budú kuchárky servírovať pre jeho dieťa. Ak sú na obed plánované parené buchty, rodič donesie náhradné jedlo a odovzdá ho kuchárke. Detský diabetik by teoreticky mohol zjesť aj parenú buchtu, no z takého obeda by sa nenajedol, lebo parená buchta zodpovedá 3 SJ a malý diabetik má nízky počet SJ určený na obed. Dieťa by bolo hladné a glykémiu po jedle by malo vyššiu ako inokedy.

Raňajkovať a večerať bude dieťa doma. Desiatu, obed a olovrant bude konzumovať v materskej škole.

Podľa predpisu diabetológa má na desiatu zjesť 2 SJ, na obed 4 SJ, na olovrant 1 SJ. Ako upravíme jedálny lístok materskej školy na potrebný počet SJ pre dieťa – diabetika? Pôvodný jedálny lístok uvádza len deň, názov jedla a množstvo v dekagramoch alebo gramoch, prípadne počet kusov. Rodič vpíše do jedálneho lístka množstvo, ktoré zodpovedá rozpisu stravy pre jeho diabetické dieťa. Náš malý diabetik bude jesť to isté, čo jedia všetky deti, len mu pani kuchárka naloží na tanier presne odváženú porciu a pani vychovávateľka dohliadne, aby dieťa všetko zjedlo.

Príklady, ako jednoducho sa dá upraviť jedálny lístok v každej materskej škole aj v školskej jedálni pre školopovinného diabetika, nájdete v knihe VARÍME DIABETIKOM. Rodič vždy pripraví svojmu dieťaťu do tašky malú potravinovú rezervu. V deň, keď je na rozvrhu telesná výchova, pribalíme navyše 1 – 2 SJ v podobe ovocia, dia keksíka a podobne. V školskej jedálni sa podáva len obed, preto ďalšie jedlá, teda desiatu a olovrant, detskému diabetikovi pribalí rodič. Aj počet SJ upravuje postupne s prihliadnutím na jeho vek.

Dieťa dospieva, vzdeláva sa a učí sa žiť s cukrovkou. Stáva sa samostatnejším, disciplinovanejším a vie oveľa viac ako jeho rovesníci, ktorí ani netušia, čo je to glykémia a čo je to inzulín. Rodič dohliada na správny stravovací režim svojho dieťaťa aj vtedy, keď je dieťa už väčšie a vie, čo má robiť.

Rodičia diabetického dieťaťa sa pýtajú

Jedno z našich detí má diabetes. Máme preň variť osobitne?

Odpoveď: Nie. Bude jesť to isté jedlo ako ostatní, len v primeranom množstve podľa rozpisu stravy, ktorý ste si priniesli z diabetologickej ambulancie. Vy aj vaše dieťa sa naučíte počítať SJ v každom jedle, ktoré mu kladiete na tanier.

Môže diabetické dieťa športovať?

Odpoveď: Áno. K životu jednoznačne patrí pohyb. Udržiava človeka vo fyzickej kondícii a psychickej pohode. Mladý diabetik, ktorý aktívne športoval v období pred diagnostikovaním cukrovky, by veľmi ťažko niesol, keby sa svojej záľuby musel vzdať. A prečo aj? Veď pravidelný šport patrí k zdravému životnému štýlu človeka. Pohybová aktivita pomáha udržať hladinu krvného cukru a využiteľnosť inzulínu. Je bezpodmienečne potrebné, aby športujúci diabetik poznal hranice svojich schopností zvládnuť fyzickú záťaž a aby vedel, že pri glykémii vyššej ako 14 mmol/l by športovať nemal. Aby si vedel robiť pravidelný monitoring glykémie a aby mal pri sebe zásobu rýchlo využiteľných sacharidových produktov (sladký džús alebo sladký čaj), ktoré mu pri poklese glykémie pomôžu preliečiť hypoglykémiu.

Okrem toho by si mal osvojiť zásady pravidelného pitného režimu pred športovaním aj počas neho a nezabudnúť si doplniť vypotené tekutiny aj po športovaní (pitnou vodou alebo ovocnou šťavou riedenou s vodou v pomere 1 : 1).

Energetický výdaj treba dopĺňať komplexnými sacharidovými potravinami. Pred športovaním sa diabetik má najesť. Jeho strava má byť zložená z komplexných sacharidových potravín, ako sú cestoviny, ovsené vločky s jogurtom, celozrnné chleboviny, kukurica, strukoviny v ľahkej technologickej úprave. Tieto potraviny zvyšujú glykémiu pozvoľna, postupne dopĺňajú výdaj energie a obohacujú organizmus o bielkoviny, sacharidy, vitamíny skupiny B, vlákninu, chróm a zinok, teda látky potrebné pri fyzickej záťaži.

Na predpokladanú fyzickú záťaž v trvaní približne pol hodiny je potrebné dodať pred športovaním ďalšie 1 – 2 SJ, aby sa predišlo hypoglykémii. Aj počas športovania treba dopĺňať SJ. Vhodné sú müsli tyčinky s rôznymi príchuťami, ktoré deťom chutia, obsahujú vlákninu a potrebné sacharidy na doplnenie vydanej energie. Jedna tyčinka s hmotnosťou 35 g zodpovedá 1? – 2 SJ. Ani pred športovaním, ani počas neho nie sú vhodné potraviny s vysokým obsahom tuku a s vysokým GI. Tie sú dobré až na preliečenie hypoglykémie.

Pred športovaním sú vhodné potraviny s vyšším obsahom kvalitných bielkovín: chudé biele mäso, ryby, rastlinné bielkovinové potraviny ako tofu, tvaroh s cestovinou a podobne.

Detský diabetik sa naučí pri športovaní správne používať glukometer. Ak je dieťa dobre kompenzované a zvolí správny postup príjmu jedla a pitia pred športovaním, počas neho aj po ňom, dokáže predísť možným problémom aj prípadnej hypoglykémii.

Diabetické dieťa, ktoré rodičia takto poučili a usmernili, zvládne šport rovnako ako jeho rovesníci. Rodičia majú často zbytočné obavy a v snahe chrániť svoje dieťa zvažujú, či by nebolo lepšie vylúčiť šport zo života malého diabetika. Musím povedať, že by mu tým veľmi ublížili. Cítil by sa menejcenným medzi rovesníkmi a navyše by prišiel o radosť z pohybu.

Mária ŠTEFÁKOVÁ

Viac o stravovaní diabetika nájdete v knihe Varíme diabetikom od diétnej sestry Márie Štefákovej.

Objednávajte na tel. č. 0908 069 388 alebo na info(zavináč)klub50.sk.

Kniha plná dobrých rád a receptov stojí 10 eur,

pošleme vám ju poštou na dobierku, poštovné neplatíte.

Posledná úprava 13.10.2021
Mária Štefáková

Diétna sestra v NEDÚ v Ľubochni, ktorá učila – a naučila – tisícky diabetikov žiť s ich diagnózou plnohodnotný život. Čitateľom svojich kníh (Varíme diabetikom a Diagnóza Cukrovka, spoluautor Jozef Michálek) želá: „Aby vaša glykémia bola vždy dobrá.“

Nájdete nás na FB