Na pultoch kníhkupectiev nájdeme mnoho kníh zameraných na cvičenie vo fitcentrách, ale len málo z nich sa venuje ženám. No medzi cvičením mužov a žien sú výrazné rozdiely a ak ich nerešpektujeme, môžeme si spôsobiť závažné poškodenie zdravia. Táto kniha je mimoriadne vhodná pre ženy, ktoré chcú začať cvičiť, ale nevedia, ako správne začať; aj pre tie, ktoré už do fitcentra chodia, ale chcú dosiahnuť väčšie pokroky (i keď osobný tréner je, samozrejme, lepšia voľba, ale nie všade je vhodný tréner k dispozícii). Autorka tejto publikácie Daniela Stackeová pôsobí na katedre fyzioterapie FTVS UK v Prahe a je lektorkou kurzov inštruktorov fitnes. Na základe svojich skúseností veľmi dobre vie, že pri tvorbe cvičení pre ženy treba akceptovať ich biologické a psychologické špecifiká a postupy pri redukcii hmotnosti, čo je najčastejší cieľ, ktorý ženy privedie k cvičeniu. A keďže každý z nás má navyše aj individuálne vrodené dispozície na vytváranie svalov i ukladanie tuku a okrem toho aj rôznu mieru nadania na pohybové aktivity, je dôležité nájsť pre každého človeka taký pohybový a výživový režim, pri ktorom by nemal pocit, že by ho obmedzoval, ale ktorý by ho tešil a dodával mu energiu a ktorý by dokázal dlhodobo zvládať. Autorka zaradila do knihy 65 cvikov vhodných pre ženy (vrátane cvičenia v tehotenstve či v prechode a po ňom), výživové programy pre rôzne pohybové zostavy a varovania pred chybami a nevhodnými cvikmi.
„Tanec je tou najúžasnejšou relaxáciou a dobíjačom energie, nesie v sebe upokojenie i náboj, pohodu aj vzrušenie, a je spoľahlivým liekom pre telo aj dušu,“ hovorí v úvode tejto inštruktážnej knižky Šárka Kociánová, redaktorka, výživová poradkyňa a tanečnica latinskoamerických tancov. Predstavuje salsu, tento fasinujúci a zmyselný tanec, ktorý po Južnej Amerike dobýja celý svet. Salsa v sebe skrýva paletu emócií, nemá vždy len rýchly krok a pulzujúce tempo, niekedy je aj pomalá a romantická. Jej súčasnú formu najviac ovplyvnili dve kultúry: Kuba a Portoriko. Samotné slovo salsa znamená omáčka, taká tá tradične ostrá. Zaviedol ho v 60. rokoch minulého storočia Portorikánec Tito Puente, ktorý emigroval do USA a salsu vnímal ako obraz národnej hrdosti a identity svojich rodákov. Dnes rastie popularita salsy nielen ako latino tanca, ale aj pohybovej aktivity, príjemného cvičenia na dosiahnutie dobrej kondície i nálady. Tých, ktorí si knihu kúpia preto, lebo by chceli začať tancovať, zoznámia s tanečnými krokmi, držaním, otočkami i vhodným oblečením profesionálni tanečníci z pražských škôl salsy. Inštruktážne pokyny dopĺňajú farebné fotografie.
Amiena Zylla, Wolfgang Miessner
Základné informácie pre začiatočníkov i pokročilých o pilates, metóde cvičenia, ktorá vznikla – čo málokto vie - už pred 100 rokmi. Jej autor Joseph H. Pilates sa narodil roku 1880 ako choré, reumatické a astmatické dieťa. Nechcel sa s tým však zmieriť, študoval knihy o anatómii, o prirodzenom pohybe, trénoval gymnastiku, šerm, box. Fascinovali ho aj bojové umenia Ďalekého Východu. V tom všetkom sa inšpiroval a vyvinul metódu, ktorú založil na presnej a kontrolovanej postupnosti pohybov. Keď sa zoznámil s budúcou manželkou, ktorá pracovala ako zdravotná sestra, spoločne zdokonalili cvičenie o zdravotný aspekt. Joseph Pilates si otvoril na Broadwayi cvičebné štúdio a jeho klientmi sa stali mnohé osobnosti sveta umenia, tanca, herectva. Trénoval ich až do vysokého veku. Umrel roku 1967 ako 86-ročný.
Pilates nie je len jeden z mnohých fitness trendov, ktoré sa objavia a zakrátko zmiznú. Má potenciál vystriedať staré tréningové metódy, ktoré záujemcom o zdravý pohyb a zvyšovanie kondície často spôsobujú skôr stres. Metóda Pilates nenúti ľudí cvičiť podľa zásad „vyššie, rýchlejšie a ďalej“, je to iný prístup k telu, niektorí hovoria, že je to skôr nový životný štýl. Pilates sľubuje pozitívne zmeny už po pätnásťminútovom cvičení denne. Podľa tejto knižnej novinky si môžete sami zostaviť cvičebný plán vhodný pre domáce cvičenie aj pre cvičenie napríklad v kancelárii.