Tichý sabotér nášho zdravia

Napísala 

Hovorí sa, že Jaltská konferencia preto dopadla tak, ako dopadla, lebo sa počas nej stretol zdravý Stalin s chorým prezidentom Rooseveltom, ktorý práve tam dostal malú mozgovú príhodu. Dejiny nám tak dokazujú, že zdravotný stav jednotlivca môže mať niekedy významný vplyv na budúcnosť sveta. Ten váš zdravotný stav teda tiež rozhoduje o budúcnosti toho vášho súkromného sveta. Myslite na to.

Ak vás neosloví taký údaj, že celosvetovo 7,6 milióna predčasných úmrtí ročne súvisí s vysokým tlakom, alebo že na Slovensku zapríčiňuje vysoký krvný tlak 55 % úmrtí, tak myslite na to, že už malé zníženie vášho krvného tlaku zníži aj pravdepodobnosť, či dostanete mozgovú príhodu (ktorá hrozí viac ženám po klimaktériu) alebo infarkt (ktorý hrozí hlavne mužom).

„Pacient s hypertenziou má okrem vysokého krvného tlaku väčšinou aj ďalšie rizikové faktory: brušnú obezitu, poruchy lipidového spektra, stres, často je fajčiar, diabetik... S tým všetkým ohromne rastie pravdepodobnosť kardiovaskulárnych ochorení,“ – konštatuje MUDr. Štefan FARSKÝ z Ligy proti hypertenzii. „Vysoký krvný tlak pôsobí na jeho cievnu stenu vyšším tlakom ako u ľudí s normálnym tlakom. Cievy a srdce zhrubnú a strácajú pružnosť, obličky začínajú prepúšťať bielkoviny do moču, urýchľuje sa sklerotizácia ciev. On síce vie, že má vysoký tlak, ale nepovažuje sa za „chorého“, často ani netuší, že má už poškodené dôležité orgány. Ak sa hypertenzia nelieči dostatočne, hrozí mu infarkt myokardu, porážka, zlyhávanie obličiek. Budúcnosť liečby hypertenzie nespočíva iba v jednoduchom znižovaní tlaku, ale v znižovaní celkového kardiovaskulárneho rizika."

Európska lieková agentúra EMEA koncom roka 2009 schválila novú účinnú látku telmisartan, ktorá je určená hypertonikom s kardiovaskulárnym rizikom, s diabetom alebo aterotrombotickým ochorením. Poskytuje lepšiu ochranu obličiek, mozgu a srdca pred kardiovaskulárnymi príhodami a lepšiu 24-hodinovú kontrolu krvného tlaku, a to aj v kritických ranných hodinách. Pacienti telmisartan lepšie znášajú, nekašlú po ňom. Do klinickej štúdie, ktorá overovala efektívnosť a bezpečnosť tejto účinnej látky, bolo zaradených 58 000 ľudí na celom svete.

Keďže hypertenzia súvisí s celkovým kardiovaskulárnym rizikom, pri výbere optimálnej liečby by sa dnes už malo sledovať nielen zníženie vysokého tlaku krvi, ale aj ochrana srdca, mozgu, obličiek. A okrem správnej voľby lieku je, samozrejme, nutné upraviť životosprávu, schudnúť a pravidelne sa hýbať.

 

Rizikové faktory vzniku hypertenzie – neovplyvniteľné:

Dedičnosť – tzv. genetické riziko. Ak vaši rodičia alebo blízki príbuzní mali vysoký krvný tlak, budete ho pravdepodobne mať aj vy.

Vek – po 45. roku života má každý tretí človek vysoký krvný tlak a po 65. roku až polovica populácie vyspelých krajín.

Pohlavie – u mužov je kritické obdobie na zvýšenie krvného tlaku medzi 35. a 50. rokom života, ženy sú ohrozené najmä po menopauze.

 

Rizikové faktory vzniku hypertenzie – ovplyvniteľné:

Obezita – pri BMI 30 a vyššom je pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku viac ako dvojnásobná. Nebezpečný je tuk v oblasti pása, tzv. abdominálna obezita.

Nadmerné solenie – konzumácia jedál s vyšším obsahom soli vedie k vysokému krvnému tlaku. Soľ na seba viaže vodu, takže po zjedení slaných lupienkov či solených orieškov sa v organizme zadržuje voda, čo môže zaťažiť prácu srdca a tým aj zvýšiť krvný tlak.

Alkohol – najmä jeho nadmerné užívanie. Príjem alkoholu v nízkej dávke priaznivo ovplyvňuje hladinu dobrého HDL cholesterolu, zhlukovanie krvných doštičiek a má aj ntioxidačný účinok. Ale pozor! Vyšší príjem alkoholu, čo je viac ako 3 poháre denne, je spojený s vyšší rizikom vzniku mozgovej porážky, určitých druhov rakoviny a chorôb pečene.

Nedostatok telesného cvičenia – väčšina ľudí má v krvi zvýšenú hladinu tukových látok, najmä cholesterolu. Príčinou je nepomer medzi príjmom a výdajom energie. Pohyb = zdravie. Práca v záhradke, turistika, pohyb na čerstvom vzduchu prispievajú okrem zvyšovania kondície aj k psychickej pohode a odbúravajú stresy.

Stres – srdce človeka, ktorý je permanentne v strese, pracuje rýchlejšie. Zužujú sa mu cievy, ktoré privádzajú krv do srdca. Tým sa zvyšuje aj krvný tlak.

 

Vysoký krvný tlak poškodzuje ľudský organizmus viacerými spôsobmi. Predovšetkým zvyšuje námahu srdca a ciev. Pretože srdce musí dlho pracovať za sťažených podmienok, má tendenciu sa zväčšiť. Steny srdca zhrubnú, hovoríme o tzv. hypertrofii srdcového svalu. Mierne zväčšené srdce môže pracovať dobre, ale ak sa zväčší priveľmi, spôsobuje problémy, jedným z nich je dýchavica po fyzickej námahe.

S pribúdajúcimi rokmi cievy človeka tvrdnú a strácajú elastickosť. U osôb, ktoré majú vysoký krvný tlak, nastane tento proces skôr. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko mozgovej porážky. Môže tiež poškodzovať obličky a zrak. V porovnaní s ľuďmi s normálnym krvným tlakom sú ľudia s hypertenziou 3 x náchylnejší na srdcový infarkt alebo zlyhanie srdca, majú 6 x vyššie riziko, že sa u nich rozvinie tvorba krvných zrazenín a 7 x viac ich ohrozuje mozgová mŕtvica.

Na Slovensku má zvýšený krvný tlak až 52 % mužov a 40 % žien. Ak tento tichý sabotér zdravia ohrozuje vás alebo niekoho z vašich blízkych, na www.tvojesrdce.sk nájdete informácie o hypertenzii a kardiovaskulárnom riziku, ktoré vám môžu zachrániť život.

Viac o tejto téme a problémoch päťdesiatnikov nájdete v knihe Čo s načatým životom? Muž a žena na prahu päťdesiatky. Môžete si ju objednať na info @ klub50.sk alebo na 0908 069 388, stojí 5 eur, poštovné neplatíte.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB