Koľkokrát denne močíte?

Napísala 

Ak viac ako osemkrát, môžete mať hyperaktívny močový mechúr. Dobrá správa znie, že tento problém je možné diagnostikovať a úspešne liečiť. Napriek tomu, že sa kvôli nemu trápi 11 % dospelých ľudí, len štvrtina postihnutých vyhľadá pomoc lekára, aj to väčšinou v štádiu, keď ide o vážny stav.

Hyperaktívny močový mechúr (skrátene OAB – overactive bladder) má veľa príznakov, ktoré sú pre nositeľa veľmi nepríjemné. Ide o opakované nútenie na močenie, ktoré sa nedá potlačiť; tretina postihnutých sa okamžite po nutkaní pomočí, nestihne ani dobehnúť na WC; človek s týmto syndrómom obvykle močí viac ako sedemkrát za deň a viac ako raz v noci. Výskyt OAB sa zvyšuje so zvyšujúcim sa vekom. "Diagnóza to síce nie je smrteľná, no mimoriadne znižuje kvalitu života. Viacerí pacienti udávajú ťažké depresie, boja sa ísť do spoločnosti, cítia sa ponížení, nemajú žiaden sexuálny život, rozpadajú sa im manželstvá. K lekárovi však nejdú, hovoria si, že to patrí k starnutiu a že sa s tým nedá nič robiť, ale to nie je pravda,“ apelujú urológovia.

Príčiny vzniku syndrómu OAB zatiaľ nie sú dostatočne jasné. Predpokladá sa, že môžu byť nervové alebo svalové, prípadne môže ísť o poruchu funkcie urotelu, čo je výstielka sliznice močového mechúra. Existuje aj hypotéza, že ide o genetické faktory a že sa človek s predispozíciou na túto diagnózu narodí.

Syndróm OAB treba presne diagnostikovať a odlíšiť od iných diagnóz s podobnými príznakmi. Nie je to fyziologický pocit nutkania na močenie, ktorý sa dá oddialiť, a nie sú to ani infekcie močových ciest, nádory či kamene močového mechúra. Ako sa diagnostikuje syndróm OAB? Samozrejme, pacient musí prísť k lekárovi. Vlastne každý človek, ktorý močí cez deň viac ako sedemkrát a v noci viac ako raz, by mal s týmto problémom ísť k urológovi. Pri diagnostike významne pomáha mikčný denník (denník močenia), v ktorom si pacient presne zaznamenáva príjem tekutín, čas močenia, množstvo moču a počet epizód urgentnej inkontinencie. Vyšetrenia nie sú bolestivé, aj keď niektoré môžu byť trochu nepríjemné. Základ však tvorí vypĺňanie dotazníka a písanie si mikčného denníka, takže z vyšetrenia naozaj netreba mať strach.

Pomôcť môžu aj zmeny v životospráve. Treba čo najviac obmedziť pitie kávy, čajov, coca-coly, nápojov s CO2, prestať fajčiť, vyliečiť si zápchu. Dobré sú aj cviky na posilnenie panvového dna. OAB sa v súčasnosti lieči hlavne antimuskarinikami, ktoré prinesú úľavu, predĺžia čas medzi močeniami a zvýšia funkčnú kapacitu močového mechúra. Majú však relatívne veľa vedľajších účinkov, ako sucho v ústach, zápcha, zastrené videnie, tachykardia, kvôli ktorým pomerne veľký počet pacientov po čase liečbu vzdá. Lepšie sú znášané iné formy aplikácie, ako aplikácia liečiva priamo do močového mechúra, prípadne cez kožu v podobe mastí, gélov a náplastí. A prichádza aj nová generácia liekov, ktoré majú iný mechanizmus účinku, problém riešia efektívnejšie a pacienti ich evidentne lepšie tolerujú (tzv. agonisti ?3 adrenoreceptorov). Každý pacient vyžaduje iný liek, alebo inú kombináciu liekov. Účinné sú aj injekcie botulínum toxínu do svaloviny močového mechúra, ktoré budú v blízkej budúcnosti dostupné aj na Slovensku. Pre niektorých pacientov je vhodná neuromodulácia, buď periférna, kedy sa ovplyvnia nervy vedúce k dolným močových cestám miniatúrnymi elektródami a generátormi, alebo centrálna, pri ktorej sa aplikujú elektródy do oblasti miechy. Nakoniec nastupuje chirurgické riešenie problému, ktoré umožňuje zväčšiť kapacitu močového mechúra, prípadne odviesť moč cez vývod von. Ale k tomuto riešeniu dochádza až po vyčerpaní a zlyhaní všetkých dostupných neinvazívnych metód.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB