Tichý zlodej zraku

Tichý zlodej zraku

Napísala 

Glaukóm, alebo zelený zákal, alebo ešte presnejšie: tichý zlodej zraku. Na Slovensku je evidovaných viac ako 125 000 ľudí s touto diagnózou. Ďalšie tisícky ľudí nevedia, že sa u nich vyvíja ochorenie, následkom ktorého môžu stratiť zrak. Týždeň od 11. do 17. marca je pravidelne vyhlásený za Svetový týždeň glaukómu, aby upozornil na riziká spojené s týmto ochorením a zdôraznil potrebu prevencie a dodržiavania liečby.

Na svete v súčasnosti žije so zeleným zákalom približne 67 miliónov ľudí, pričom polovica z nich o svojom ochorení nevie. Kvôli glaukómu osleplo 8,4 milióna z nich, čo znamená 13 %. Zelený zákal sa vyvíja dlho a postihnutý človek o ňom nemusí vôbec tušiť. Nervové vlákna, z ktorých sa skladá očný nerv, postupne odumierajú a spôsobujú výpadky v zornom poli pacienta, ktorý si ich dlhý čas neuvedomuje. Ako prvý príznak si všimne, že horšie vidí „do boku“, teda že sa mu stráca periférne videnie. Vtedy je však už glaukóm v pomerne pokročilom štádiu. Človek so zeleným zákalom môže prísť až o 40 percent zraku bez toho, aby spozoroval, že sa niečo deje. Neskoro zachytený, neliečený, či extrémne rýchle postupujúci glaukóm sa môže skončiť slepotou! Aj keď sa najviac pacientov nachádza vo vekovej skupine 65+, nejde len o ochorenie starších ľudí, existujú aj také formy glaukómu, ktoré postihujú mladých ľudí, dokonca aj deti. Glaukóm teda nie je len choroba seniorov! Ak sa vo vašej rodine vyskytol glaukóm, máte vyššiu pravdepodobnosť, že tiež ochoriete. Riziko vzniku glaukómu môže zvýšiť aj cukrovka, vysoký krvný tlak a cievne ochorenia. Aj dlhšie užívanie kortikosteroidov (napríklad po laserovej operácii očí kvôli zníženiu dioptrií) zvyšuje riziko vzniku glaukómu. Pravidelne si nechávajte zmerať vnútroočný tlak aj v prípade, ak ste niekedy v živote mali úraz oka.

Najzávažnejším – a pritom jediným ovplyvniteľným – rizikovým faktorom vzniku glaukómu je vysoký vnútroočný tlak. Dobrá správa znie, že aeróbny šport 30 minút denne, teda svižnejšia chôdza, beh, plávanie alebo jazda na bicykli znižujú vnútroočný tlak o 20 %. Skôr však, ako začnete s pohybovými aktivitami, sa poraďte s lekárom, pretože cvičenie nemusí mať na niektoré formy glaukómu žiaden vplyv, niekedy môže dokonca zvýšiť vnútroočný tlak a tým vám pohyb uškodí.

Aj pri zelenom zákale platí, že liečba je tým účinnejšia, v čím skorších štádiách sa ochorenie odhalí. Najčastejšie pacient dostane očné kvapky, ktoré si pravidelne kvapká do postihnutých očí. V niektorých prípadoch sa predpisujú aj tablety, neskôr operácia laserom alebo chirurgicky. Aj keď je liečba väčšinou jednoduchá a na to, aby spomalila stratu zraku, stačí pravidelné kvapkanie očných kvapiek, skúsenosti hovoria, že alarmujúce dve tretiny pacientov so zeleným zákalom lieky neužíva, alebo si kvapky kvapká do očí len občas. Na tento nežiaduci fakt upozorňuje MUDr. Erika Vodrážková, primárka Očného oddelenia z Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave a prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti: „Glaukóm nebolí, preto si ľudia často myslia, že sa nič vážne nedeje, ak nebudú v liečbe disciplinovaní. Do očnej ambulancie potom prichádzajú neskoro, keď už majú oči trvalo poškodené. Disciplína je naozaj slabá, máloktorý pacient sa prizná, že si nedáva kvapky do očí. A pritom práve oftalmológ je ten, kto mu môže pomôcť a informovať ho o  možnostiach liečby, vrátane tých najnovších. Pacientov vzdelávame, pýtame sa, čo všetko vedia o svojom ochorení a jeho rizikách, snažíme sa odhaliť, koľko dávok liečiva vynechali. Záleží nám na tom, aby pravidelne chodili na kontroly a dodržiavali liečbu.“ Aby ste ochorenie zvládli a zastavili zhoršovanie zraku, je naozaj nutné dodržiavať liečebný režim a chodiť na pravidelné vyšetrenie k očnému lekárovi.

Doktorka Vodrážková odporúča každému človeku vo veku nad štyridsať rokov, aby absolvoval toto vyšetrenie aspoň raz za tri roky, päťdesiatnici a starší raz za rok, v prípade rizikových faktorov aj častejšie: „Vyšetrenie tonometrom je jednoduché, bezbolestné a rýchle, trvá pár minút, len sa do oka fúkne vzduch.“

Počas týždňa glaukómu si vlani nechalo zmerať vnútroočný tlak 1300 ľudí, každému desiatemu z nich boli namerané rizikové hodnoty. Vďaka včasnej diagnostike a následnej liečbe tak 130 ľudí môže predísť trvalému poškodeniu zraku.

Viac informácií o glaukóme nájdete aj na www.mojeoko.sk.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB