Osudné stretnutie s kliešťom

Osudné stretnutie s kliešťom

Napísala 

Príjemná vychádzka do prírody, po ktorej nájdete niekde na tele prisatého kliešťa. Vyberiete ho a zabudnete. Ale ak ste mali smolu a ten „váš“ kliešť bol infikovaný kliešťovou encefalitídou,...

...po 2 až 28 dňoch inkubačnej doby sa zobudíte s príznakmi podobnými chrípke. Ani váš lekár nemusí hneď spoznať, o čo ide. Niektorí z nakazených výletníkov budú celé roky bojovať s nadmernou únavou a horúčkami, v horších prípadoch so stratami pamäte či s halucináciami. Tí najväčší smoliari končia v kóme a umierajú.

Larva, nymfa, kliešť – to sú tri štádiá vývoja kliešťa obyčajného ((Ixodes ricinus), parazita, ktorý sa živí krvou divokých i domácich zvierat a človeka. Je nebezpečný tým, že môže prenášať rôzne choroby. Dve z nich – kliešťová encefalitída a lymská borelióza – sú pre človeka mimoriadne nebezpečné. Každé vývojové štádium kliešťa sa živí krvou. Nacicaná samička sa zväčší až 200-krát. Drobnú nymfu si človek ani nevšimne, nasaje sa, odpadne, no aj za tú kratučkú chvíľu môže zanechať v tele nositeľa vírus.

Kliešte sa začínajú aktivizovať vtedy, keď okolitá teplota presiahne 7 oC, čo znamená obdobie marec – november. „Vďaka“ globálnemu otepľovaniu sa presúvajú aj do oblastí, kde predtým nedokázali žiť, takže ich teraz už nachádzame aj v nadmorských výškach 1000 – 1300 m. n. m. Lesy, lúky, kroviny, pasienky, či parky, tam všade môže dôjsť k osudnému stretnutie s kliešťom. Nakazené sú 2 % z nich. Pre prenos vírusu encefalitídy stačí, aby bol kliešť prisatý chvíľočku, pri lymskej bolerióze treba, aby bol zaklieštený 12 hodín. Je popísaný aj prípad, keď manžel vyberal manželke prisatého kliešťa, potom ho rozpučil medzi prstami a keďže mal na rukách trhlinky, nakazil sa vírusom on sám.

Zopár neradostných faktov

Kliešťová encefalitída je zápalové ochorenie mozgu (encefalitída) a mozgových blán (meningitída), ktoré spôsobuje vírus. Infekciu prenáša buď prisatý kliešť, alebo sa ním môžeme nakaziť, keď skonzumujeme tepelne neupravené mlieko a mliečne výrobky od zvierat, ktoré bolo kliešťovou encefalitídou nakazené. Pre ochorenie sú typické dve fázy. Prvá pripomína chrípku, po nej nastane bezpríznakové obdobie a potom nastúpi druhá fáza, omnoho ťažšia. Sprevádzajú ju vysoké horúčky, silné bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, svetloplachosť, poruchy koncentrácie, poruchy reči, poruchy pamäti, poruchy rovnováhy, paralýza, niekedy môže nastať aj smrť. Rekonvalescencia býva zdĺhavá a niekedy následky pretrvávajú po celý zvyšok života. Čím je človek starší, tým môžu byť následky ťažšie.

Minulý rok bolo na Slovensku zaznamenaných 108 prípadov kliešťovej encefalitídy, čo je najvyšší počet prípadov za posledných pätnásť rokov. Jeden človek na následky tohto závažného ochorenia umrel. Neradostné prvenstvo v počete ochorení patrí Trenčianskemu kraju (50 % zo všetkých ochorení), ktoré má ideálne podmienky pre existenciu kliešťov. Na ďalších miestach v počte nákaz sú kraje Žilinský a Nitriansky. Kliešte sa objavujú aj tam, kde dosiaľ neboli, napríklad v okolí Banskej Štiavnice. Pred kliešťami nie sme chránení ani v mestách, prežijú aj v parkoch a na ihriskách sídlisk, doniesť domov ich môže pes či mačka. Ohrozenou skupinou sú aj záhradkári, zberači lesných plodov, cestovatelia, turisti, cyklisti, golfisti, majitelia psov, mačiek a koní. Rizikovým faktorom je cestovanie. Mňa osobne veľmi prekvapila informácia, že v Európe patrí k najrizikovejším krajinám Česká republika, predovšetkým južná Morava, častý cieľ slovenských dovolenkárov. Vysoký výskyt kliešťov evidujú v Nemecku, Rakúsku a v pobaltských krajinách.


Na Slovensku máme tieto oblasti s vysokým výskytom ochorenia:

- Malé a Biele Karpaty, Považský Inovec, Strážovské vrchy, Javorníky, Malá Fatra

- Ponitrie, Vtáčnik, Tríbeč, Hronská pahorkatina, Krupínska planina,

- Volovské vrchy, Cerová vrchovina, Javorie, Rimavská kotlina,

- Slanské vrchy, Šarišská vrhovina, Laborecká vrchovina

 

Riešením je očkovanie

Liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje, lekári môžu len zmierniť symptómy, ktoré sa u pacientov líšia. Kliešťová encefalitída je však preventabilné ochorenie, čo znamená, že sa jej dá predchádzať očkovaním. Tou istou vakcínou sa očkuje už roky, takže vieme, že je bezpečná a spoľahlivá. Ukážkovou krajinou je Rakúsko, kde majú dnes 82 % zaočkovanosť a od 70. rokov, kedy s očkovaním začínali, počet ochorení postupne klesal. V Českej republike je zaočkovanosť 19 %, na Slovensku 2 %, čo lekári považujú za časovanú bombu. Rakúšania pozorne sledujú efektívnosť očkovacích vakcín, ich výsledky jasne dokazujú, že vakcína je bezpečná a že chráni aj osoby s poruchami imunity a diabetikov. Očkovať proti kliešťovej encefalitíde je možné aj väčšinu alergikov (okrem silných alergií napríklad na vajíčka). Očkuje sa v ambulanciách praktických lekárov. Na záver ešte názor Doc. MUDr. Rastislava Maďara, prezidenta Fóra injekčnej, tropickej a cestovnej medicíny: „To, že máme k dispozícii vakcínu proti tomuto závažnému ochoreniu, je pre ľudí obrovskou výhodou. Žiaľ, mnohí si to neuvedomia, pokým nie je neskoro. Ak sa niekto opýta, či je toto očkovanie naozaj potrebné, mal by sa spýtať pacienta, ktorý sa po niekoľkomesačnej liečbe a rekonvalescencii pokúša zaradiť späť do reálneho života a darí sa mu to len s veľkou námahou, prípadne vôbec nie.“

Viac informácií o ochorení, jeho príznakoch, diagnostike, liečbe i prevencii nájdete na stránke www.kliest.sk.

 

Posledná úprava 13.10.2021

Nájdete nás na FB