Sme povolaní k tomu, aby sme žili svoj posvätný sen

Sme povolaní k tomu, aby sme žili svoj posvätný sen

Napísala 

Každý má svoju budúcnosť, no len niektorí z nás žijú to, k čomu sú predurčení, hovorí psychológ a antropológ Alberto Villoldo v svojich knihách. Inšpiráciu k tomu, ako hľadať, nájsť a hlavne žiť svoj vlastný „posvätný sen“, našiel v tradíciii a technikách šamanov Amazónie a Ánd. V češtine práve vyšiel preklad jeho bestselleru Srdce šamana.

Alberto Villoldo
SRDCE ŠAMANA
Pradávná moudrost andských léčitelů pro současný život
Metafora, 158 s.

Začínajúci antropológ Alberto Villoldo, ktorý sa zaujímal o prírodnú medicínu a liečiteľské metódy juhoamerických šamanov, sa so svojím učiteľom Manuelom Quispe stretol vtedy, keď mal don Manuel šesťdesiat rokov. Ďalších tridsať rokov spolu absolvovali viacero túr po horských chodníkoch Ánd, počas ktorých starnúci šaman odovzdával mladému dychtivému záujemcovi svoje poznanie. Villoldo si sám prešiel cestou „zraneného liečiteľa“, ktorá je nevyhnutnou etapou k tomu, aby sa človek mohol stať šamanom. Dnes vedie centrá v New Yorku, Kalifornii, Čile a Nemecku, v ktorých učí európskych i amerických záujemcov stať sa bojovníkmi svetla a prispieť tak k vzniku lepšieho, humánnejšieho sveta. Nerobí si nároky na to, aby bol považovaný za reprezentanta tradícií starých Inkov. Priznáva, že liečebné metódy, ktoré učí, sú jeho vlastnou interpretáciou dávnych indiánskych liečebných praktík.

Villoldo sa v škole učil, že Inkovia verili, že sú deťmi Slnka, no neskôr zistil, že to nie je presné. Ti znamená svetlo a slnečný boh Inkov bol nazývaný In-Ti. Znamená to obedňajší svit Slnka, keď je svetlo najsilnejšie, nie mierne svetlo na svitaní alebo počas súmraku. Inkovia sa mysleli, že sú deťmi Ti, nie deťmi Slnka. Ti sa od slnka líši ako táborák od zapaľovača. Podľa viery domorodých kmeňov dokáže sila Ti tvoriť krásu, uzdravovať chorých a budovať galaxie. Toto je moc šamanov. Ak však nie je používaná správna, dokáže i ničiť. „Posvätný sen každého človek je tvorený práve týmto svetlom Ti. Každý z nás sa musí snažiť vziať do vlastných rúk svoj posvätný osud, svoju úlohu v pláne celého kozmu a všetkých bytostí v ňom,“ vyzýva čitateľov svojej knihy Srdce šamana k tomu, aby objavili, čo je ten ich posvätný sen a žili podľa neho. „Energia nie je to, čo máte, čo spotrebovávate alebo doplňujete. Energia je to, čím v podstate ste. Vašou podstatou je čistá energia a najčistejšou formou energie je svetlo. Ak budete robiť techniky popísané v tejto knihe, nezískate väčší dom, lepšiu prácu, ani krajšieho a múdrejšieho partnera. Vôbec nejde o zbohatnutie a obľúbenosť. Ide o to, aby každý z nás sníval vlastný posvätný osud. Kniha hovorí o tom, ako sa v dnešných temných časoch stanete bojovníkmi svetla.“

Ukážky z knihy SRDCE ŠAMANA:

Muž musí vyraziť na náročnú cestu cez hory, ak chce nájsť ženu, s ktorou bude šťastný. Ak zostane sám, nenájde zmysel života. Žena naopak musí objaviť vlastnú podstatu sama. Ak čaká na muža, kým ju objaví, stane sa iba jeho odrazom a nikdy nebude šťastná. Žena bez muža je celistvá bytosť, avšak muž bez ženy je iba polovičná.

Pýtal som sa dona Manuela, čo mám robiť, aby som napravil to, čo som pokazil, a on mi odpovedal: „Nechajme to všetko v rukách svetla, ktoré sa nemýli!“

Keď prosíte Boha o pomoc, žiadate, aby zasiahla vyššia moc. Ak realizujete posvätný sen, prikladáte k dielu, ktoré vytvára Duch, vlastnú ruku. O nič neprosíte, nič nežiadate, len ponúkate svoju vďačnosť. Dávate svoje srdce a lásku v štedrom zdieľaní. A potom po ceste domov poskytnete pomoc každému, kto ju potrebuje. Ak je hladný, nakŕmite ho; ak potrebuje ukázať cestu, poradíte mu. Čím častejšie budete štedro dávať, tým viac životnej sily, krásy a hojnosti bude tiecť skrz vás, až sa stanete nezastaviteľným prúdom krásy a liečenia a Prapôvodné svetlo bude skrz vás žiariť ako slnko.

Podľa tradície sa každý človek rodí s dvomi knihami, striebornou a zlatou. V jednej je osud, ktorý vám vybrala vaša rodina, pôvod a spoločenské postavenie. Ak rodičia neboli zdraví, tiež patrí k vášmu osudu ochorieť a umrieť ako oni. Ak ste sa narodili do chudobnej rodiny, budete žiť v chudobe a v chudobe umriete. Druhá kniha však nie je popísaná. Do nej si môžete sami vpísať svoj príbeh. Všetci musíme pracovať na tom, čo sme si so sebou doniesli v podobe genetického a mentálneho osudu, neznamená to však, že by sme museli tráviť celý život tým, že budeme hojiť rany pochádzajúce z detstva či liečiť chronické ochorenia. Môžeme vziať pero a stať sa rozprávačmi života plného zdravia, zmyslu a radosti, namiesto popisovania osoby, ktorá si dookola odžíva iba to, čo zdedila. Začnite písať do nepopísanej knihy, začnite snívať svoj posvätný sen. K tomu som bol povolaný, k tomu sme boli povolaní všetci. Nezostávajte len v štádiu želaní, to nestačí. Nemôžete napísať nový príbeh, kým žijete v atmosfére nočnej mory neistoty, strachu zo smrti a nedostatku lásky. Keď začnete písať do knihy svojho života, otvoríte život hojnosti. Ak nezačnete, budete proste pokračovať v príbehu o tom, že nemáte dosť lásky, času, zdravia ani odvahy.

Nemusíme byť iba výsledkom našej dedičnosti a rodinných drám. Môžeme byť prejavom toho, čo z nás bude o tisíc rokov. Budúcnosť k nám môže zasahovať svojou obrovskou rukou a viesť nás k veľkému osudu, v ktorom ľudia žijú v mieri medzi sebou i s prírodou, kde rieky i vzduch žiaria čistotou a po celý život sme plne zdraví. Spoločne môžeme posvätným snom stvoriť nový svet.

Knihu Srdce šamana si môžete objednať v e-shope Martinusu tu:

 

Posledná úprava 09.10.2021

Nájdete nás na FB