Splnený sen o živom ohni

Splnený sen o živom ohni

Napísal 

Snívate o živom ohni v obývačke, vďaka ktorému si môžete užívať pohodové zimné večery pri romantickom pohľade do plameňov? Krbové kachle na drevo spoľahlivo vyhrejú vašu domácnosť a zároveň zbytočne nezaťažia rodinný rozpočet ani životné prostredie.

Krbové kachle sú zdrojom tepla, oživujú interiér a zároveň šetria peniaze. Okrem toho, že dotvárajú príjemnú atmosféru, predstavujú aj najlacnejší spôsob, ako vyhriať akúkoľvek miestnosť, rodinný dom, chatu či zimnú záhradu. Nemusíte ich využívať len ako hlavný zdroj kúrenia, sú vhodné aj na príležitostné vykurovanie. Kachle oceníte taktiež pre ich nezávislosť na teplovodnej sieti, dodávkach plynu alebo elektrickej energie.

Príklad úspory kachlí: rodinu obýva dvojpodlažný dom (150 m?), ktorý má tepelnú stratu 10 kW. Ak dom celý vykuruje plynom, ročne spotrebuje takmer 2 000 m? zemského plynu, čo znamená náklady na vykurovanie takmer 1 000 €. Keby však bol dom vykurovaný krbovými kachľami s výmenníkom, rodina by ročne spotrebovala necelých 15 m? dreva a náklady na kúrenie by klesli na polovicu, teda na 500 €.

Pri výbere správnych kachlí sa potrebujeme rozhodnuť, aké kachle chceme, teda či kachľové pece alebo plechové kachle. Oba spomenuté typy kachlí majú svoje plusy. Krbové kachle s plechovým plášťom sa oproti kachľovým rýchlejšie nahrejú. Kachľové pece zase vydržia dlhšie hriať, pretože keramický obklad veľmi dobre akumuluje teplo. Filip Werner zo spoločnosti Mountfield radí pri výbere: „Ak vyberieme krbové kachle so slabším výkonom, aký potrebujeme, budeme sa snažiť ich výkon navýšiť. To zapríčiní prehrievanie, ktoré môže viesť až popraskaniu a znehodnoteniu kachlí. Keď naopak zakúpime príliš silné kachle, budeme mať prekúrené. Preto sa budeme snažiť výkon utlmiť a prikladať minimum paliva. To však bude mať za následok nielen zafajčené predné sklo kachlí, ale aj to, že kachle nebudú fungovať tak, ako majú.“

Klasická krbová pec vykuruje primárne miestnosť, v ktorej sú umiestnené. Teplo sa šíri maximálne tak, že necháme medzi jednotlivými miestnosťami otvorené dvere. Takéto kachle nie sú napojené na existujúce kúrenie. Kachle môžu byť vo väčšine prípadov len doplnkovým spôsobom kúrenia.

Naopak krbové kachle s teplovodným výmenníkom napojíte na nový alebo existujúci teplovodný rozvod a môžete si užívať príjemné teplo, ktoré zaplaví celý váš dom či byt. Tento typ krbových kachlí môže byť bez problémov hlavným zdrojom tepla.

Posledná úprava 10.10.2021
PR

Nájdete nás na FB